اهمیت کیفیت آب در قهوه: چطور بهترین آب برای قهوه را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین آب برای قهوه

آب ضروری ترین عنصر زندگی است، چون بدون آب نمی توان قهوه درست کرد! پس بهترین آب برای قهوه چیست؟

فرهنگ نوشیدن قهوه در طول سال ها به عنوان یکی از ضرورت ها برای انسان شناخته شده است. قهوه دیگر یک چیز تجملی و تفریحی نیست. قهوه لاکچری که جای خود دارد اما امروزه نوشیدن قهوه لازم است تا افراد بازده داشته باشند. در ظاهر، قهوه یک نوشیدنی است که به راحتی میتوان درست کرد: تنها کافیست دان قهوه آسیاب شده خود را به آب داغ اضافه کنید و به همین سادگی قهوه آماده است.

با این حال، علم دستیابی به بهترین قهوه همچنان مبهم باقی مانده است. این برای بسیاری از کسانی که قهوه درست می کنند مانند راز است، و بسیاری از عاشقان قهوه معتقدند ایجاد تعادل کامل برای درست کردن بهترین قهوه کاری سخت است.

دانشمندانی که در حوزه قهوه مطالعه می کنند، برای درست کردن یک فنجان قهوه بی عیب و نقص، بر روی همه چیز تحقیق کرده اند: این شامل تکنیک رست قهوه، نسبت آب به قهوه تا متدهای آسیاب کردن قهوه می شود. در این مطلب می خواهیم به بررسی ماده ای که بیشترین اهمیت را دارد بپردازیم: آب.

1. بهترین نوع آب برای قهوه

از هر علاقمند به قهوه که بپرسید آیا نوع آب در قهوه آنها اهمیت دارد حتماً پاسخش مثبت است. با اینکه بسیاری از افراد، آب را یک ماده خالص در نظر می گیرند آب خود حاوی طیف وسیعی از مواد معدنی است که بر طعم قهوه تاثیر می گذارد.

این امر باعث شده یک فاکتور مهم را به عنوان کشفی مهم در درست کردن قهوه خوب در نظر بگیرند. این فاکتور مهم، کیفیت آب است و به همین دلیل است که انتخاب بهترین آب برای قهوه مهم است.

آب می تواند ویژگی های قهوه را تغییر دهد. در صورت انتخاب نکردن بهترین آب برای قهوه، می تواند اسیدیته قهوه را کامل از بین ببرد یا آن را بیش از حد زیاد کند. آب بر روی نحوه رست و دم آوری قهوه هم تاثیرگذار است. در صورت استفاده از بهترین آب برای قهوه، نوشیدنی شما عطر و طعمی ایده آل خواهد داشت و این آب باید مقدار بهینه ای از مواد معدنی را در خود داشته باشد.

آب تاثیر قابل توجهی بر چرخه دم آوری و طعم نهایی قهوه دارد. وجود مقدار مشخصی مواد معدنی در آب برای دستیابی به عطر و طعم دلپذیر قهوه و کمک به عصاره گیری روغن ها از دانه قهوه مورد نیاز است. با این حال، مواد معدنی خاصی هستند که موجب سختی آب شده و این می تواند برای قهوه خوب و بد باشد.

انتخاب بهترین آب در قهوه

بخوانید: چطور می توان سختی آب را برای دم آوری قهوه اندازه گیری کرد؟

برای اطمینان از طعم عالی ثابت و استفاده از بهترین آب برای قهوه، بهترین راه فیلتراسیون یا تصفیه است.

آب از نظر بسیاری افراد، مهم ترین ماده تشکیل دهنده در قهوه است چون حدود 98% قهوه از آب تشکیل شده، اما آب از این هم بیشتر اهمیت دارد.

آب فقط یک ماده تشکیل دهنده نیست که به دانه های قهوه رست شده اضافه می شود – آب حلالی است که ترکیبات شکل دهنده عطر و طعم را از دانه آزاد می کند. نقش آب بسیار فعال است. برای حل کردن ترکیبات عطر و طعم در آب، آب باید با مواد جامد داخل دانه، پیوندهای شیمیایی تشکیل دهد و آن ها را جدا کند به همین علت شناخت بهترین آب برای قهوه مهم است.

2. شیمی آب در قهوه – پژوهش یک محقق

نرم کننده های آب، یون های فلزی مثل کلیسم، منیزیم و باریم را از آب حذف می کنند. این فرآیند از طریق تبادل یونی، سدیم را جایگزین مواد معدنی موجود در آب می کند. یک قهوه خوب به این یون های فلزی نیاز دارد تا با مولکول های عطر و طعم موجود در پودر قهوه پیوند دهند.

درحالی که آب سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم است، قهوه دارای مقادیر زیادی مواد معدنی و بیش از 700 نوع ترکیب آروما است.

کریستوفر هندون که یک شیمیدان در دانشگاه باث است، بر روی نحوه تاثیر انواع آب بر عصاره گیری شیمیایی و در نتیجه طعم قهوه مطالعه می کند.

او رابطه بین کیفیت آب و پارامترهای خاص قهوه رست شده را برای تولید با کیفیت ترین نوشیدنی و کنترل تغییرات طعم قهوه مورد بررسی قرار داده است. او دریافت که منیزیم موجود در آب سخت به اوژنول (یک ماده شیمیایی موجود در قهوه) می چسبد و طعم بسیار خوبی به قهوه نهایی می دهد.

همچنین این مطالعه نشان داد که نرم کننده های آب که معمولاً از آنها استفاده می شود میزان سدیم موجود در آب را افزایش می دهند. سطوح بالای یون منیزیم روند استخراج طعم قهوه از دانه ها را بهبود می بخشد، با این حال میزان بالای بی کربنات برای طعم قهوه مضر است.

کلسیم و منیزیم در بهترین آب برای قهوه

کلسیم و منیزیم فلزاتی هستند که به صورت یون های باردار محلول در آب هستند. بار مثبت مهم است زیرا اکثر ترکیبات طعم دهنده قهوه وقتی در آب حل می شوند بار منفی دارند، که باعث می شود به یون های با بار مثبت جذب شوند. وقتی می گویند سختی آب، به این معنی است که تعداد زیادی یون های کلسیم و منیزیم در آب وجود دارد.

نقش یون های منیزیم، کلسیم و سدیم در عصاره گیری قهوه

یون های منیزیم در آب به عصاره گیری طعم های تیز و میوه ای تر کمک می کنند، کلسیم نت های سنگین تر و خامه ای را آزاد می کند و قلیایی بودن آب، با نت های تیزتر و اسیدی در تضاد است.

منیزیم بیشترین تاثیر را در عصاره گیری قهوه دارد، کلسیم کمی کمتر و سدیم کمتر از آن. با اینکه میزان تاثیر هر یون متفاوت است، توازن میان این اثرات تقریباً یکسان است.

آب سرشار از منیزیم در استخراج ترکیبات قهوه بهتر است و طعم حاصل، تنها به توازن صحیح میان یون های موجود در آب و میزان بیوکربنات آن بستگی دارد.

کربنات

کربنات که یکی دیگر از مواد مهم تشکیل دهنده است می تواند سطح اسید را ثابت نگه دارد و اگر اسید زیاد بود آن را حبس کند و اگر کمبود اسید وجود داشت، دوباره آزادش کند. همچنین کربنات در سالم نگه داشتن دستگاه قهوه ساز شما نقش دارد. این ماده مانند یک شمشیر دو لبه است.

مقدار کمی کربنات برای متعادل کردن اسید قهوه مفید است، اما اگر مقدار کلیسم کافی وجود داشته باشد، حرارت باعث می شود به کلسیم کربنات تبدیل شود.

در دم آوری قهوه، همیشه هدف این است که به بهترین حالت برسید. بیشتر افراد برای دستیابی به بهترین قهوه، روی فرآیندهای خود متمرکز هستند اما کیفیت آب و انتخاب بهترین آب برای قهوه، بزرگ ترین نقش را در نوع قهوه ای که دم آوری می شود دارد.

3. نسبت قهوه به آب

بهترین نسبت آب به قهوه که مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از 17.4 واحد آب به 1 واحد قهوه. این نسبت به شما بهترین نتیجه را می دهد چرا که مواد جامد در قهوه شما به حالت محلول در می آیند.

قهوه قوی هیچ ربطی به تلخی، کافئین، پروفایل رست یا محتوای آن ندارد و همه چیز به نسبت قهوه به آب مربوط می شود.

4. بهترین دمای آب برای دم آوری بهترین قهوه

همچنین باید دمای آب مورد استفاده را در نظر گرفت. اغلب اوقات برای عصاره گیری بهینه، بهتر است دمای آب بین 195 تا 205 درجه فارنهایت باقی بماند. وقتی از آب سرد استفاده شود، قهوه کم عصاره گیری شده (under extract) و بی بو و خاصیت می شود، و اگر آب خیلی داغ باشد نیز طعم عنوان شده ی قهوه را از بین می برد.

مدت زمانی که آب با قهوه در تماس است نیز یک فاکتور مهم دیگر است که باید در نظر بگیرید. بیش از حد یا کم عصاره گیری نکنید. دم آوری قهوه نوعی استخراج انتخابی حلال است. مواد شیمیایی خوش طعمی در دانه قهوه وجود دارد و همچنین مواد بدمزه ای نیز وجود دارد. ترفند اصلی در دم آوری این است که حلال شما این مواد خوش طعم را جمع کند و به بقیه دست نزند. ما همیشه از دما برای تغییر ویژگی های حلال در قهوه استفاده می کنیم.

حرف آخر

دم آوری یک قهوه عالی همانقدر که یک هنر است، یک علم هم محسوب می شود. وقتی قواعدی که فرآیند دم آوری را تحت تاثیر قرار می دهد یاد گرفتید، می توانید یک روش که برایتان بهترین است را استفاده و بهینه کنید.

نتیجه آخر این است که شما می توانید طعم قهوه خوب را بد کنید اما هرگز نمی توانید کاری کنید یک دانه بد قهوه، خوش طعم شود. و همه این ها به این بستگی دارد که چگونه علم پشت یک فنجان قهوه عالی را مدیریت کنید. [1]https://www.coffeescience.org/

References

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.