حقایق قهوه – 20 حقیقت جالب و خواندنی در مورد قهوه

حقایقی درباره قهوه

داستان قهوه از حدود 1000 سال قبل از میلاد شروع می شود. در امتداد سواحل شرقی دریای سرخ ، مردم از دمنوش مقوی و بیدار کننده که از میوه های سبز Coffea به دست آمده استفاده می کردند. این “روند” ابتدا در شبه جزیره عربستان و سپس در سراسر خاورمیانه گسترش یافت و به دمشق رسید ، جایی که در قرن پانزدهم آنها شروع به تست دانه های قهوه کردند. قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان، از زمان قدیم تا کنون راه زیادی را طی کرده است. در این مقاله با حقایق جالبی در مورد قهوه آشنا شوید.

تاریخچه قهوه

1- قدمت قهوه به قرن نهم برمی گردد
داستانهای مختلفی در مورد منشا کشف قهوه وجود دارد. یکی از مشهورترین داستانها ، داستان کالدی ، چوپان اهل اتیوپی است. او وقتی متوجه شد که گله اش هنگام جویدن توت های محلی چقدر پر انرژی می شود ، خودش آنها را امتحان کرد و گیلاس های قهوه را به خانه آورد.

کاشف قهوه

چوپان یافته های خود را با راهبان محلی در میان گذاشت و سپس پس از نوشیدن نوشیدنی با دانه های قهوه ، متوجه شدند که می توانند شب را بیدار بوده و نماز بخوانند. سپس ، آنها این یافته را با دیگر راهبان اتیوپیایی به اشتراک گذاشتند و این گونه قهوه به سراسر جهان متمدن رسید.

2- کلمه “قهوه” از “نوشیدنی” گرفته شده است.
اولین کلمه برای نوشیدنی “قهوه” عربی بود که به نوعی نوشیدنی اشاره داشت. بعداً ، ترکان عثمانی از عبارت “kahve” استفاده کردند ، که پس از آن کلمه هلندی “koffie” ، که نام انگلیسی از آن در 1582 گرفته شده بود ، به کار رفت.

3- کلمه کاپوچینو از کجا آمده است؟
نام کاپوچینو که یک نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو است برگرفته از نامداران کاپوچین است زیرا رنگ آن شبیه لباس کاپوچین است. کاپوچین ها نیز به خاطر لباس هایشان مشهور بودند. آنها یک روپوش قهوه ای ساده می پوشند که شامل یک کاپوت بلند و نوک تیز است که از پشت آویزان شده است. کلمه ایتالیایی برای این هود متمایز ، کاپوچیو ، نام ایتالیایی این سفارش را ایجاد کرد.

4- اسپرسو از کلمه ایتالیایی به معنی “فشار داده شده” آمده است.
قدمت دستگاه های اسپرسو به اواخر دهه 1880 برمی گردد ، اما تا سال 1950 در بریتانیا رایج نشد. این اصطلاح به روش تولید اشاره دارد ، که هنوز شامل فشار دادن مقدار کمی آب جوش به صورت اجباری از طریق دانه های آسیاب شده قهوه برای تولید نوشیدنی کوچکتر و غلیظ تر است. کلمه اسپرسو از زبان ایتالیایی گرفته شده و به معنای “بیان شده” یا “اجباری” است. اسپرسو با فشار دادن آب بسیار داغ تحت فشار زیاد از طریق قهوه ریز خرد شده و فشرده تهیه می شود.

قهوه اسپرسو

5- مردم یکبار سعی کردند قهوه را ممنوع کنند.
بسیاری از گروه های مختلف سعی کردند قهوه را در سالهای اولیه خود ممنوع کنند ، هم در سراسر جهان و هم در انگلستان. این ممنوعیت ها اغلب در نتیجه تأثیر تحریک کننده نوشیدنی یا جمعیتی بود که آن را جذب می کرد ، زیرا قهوه خانه ها اغلب به مکانی برای بحث و گفتگو در مورد اندیشمندان آزاد تبدیل می شدند. امروزه قهوه تقریباً در همه جای دنیا در دسترس است!

6- نوشیدن قهوه زمانی مجازات مرگ داشت!
در طول امپراتوری عثمانی در قرن هفدهم ، اعتقاد بر این بود که قهوه دارای اثرات تغییر دهنده ذهن است. حاکم این دوره معتقد بود که این ماده یک نوع مواد مخدر است و آن را از مصرف عمومی منع کرد.

7- طلاق به دلیل کمبود قهوه
در قرن شانزدهم قسطنطنیه ، عدم ارائه قهوه کافی به همسران یکی از زمینه های طلاق بود.

8- بتهوون عاشق قهوه بود
بتهوون آنقدر عاشق قهوه بود که قبل از دم کشیدنش 60 دانه در هر فنجان می شمرد.

بتهوون عاشق قهوه

9- قهوه به ورزشکاران المپیکی کمک کرد
برزیل نمی توانست ورزشکاران خود را برای المپیک 1932 به لس آنجلس بفرستد ، بنابراین دولت آنها را در کشتی پر از قهوه سوار کرد که در راه تأمین هزینه سفر آنها فروخته شد.

10- دانه های قهوه در واقع بذر هستند.
“دانه قهوه” همانطور که می دانیم ، غده گیلاس قهوه است ، میوه هایی که روند ارائه قهوه عالی از آن شروع می شود. به دلیل شکل آنها لوبیا نامیده می شود و از نظر فنی دانه هایی هستند که اگر در شرایط مناسب کاشته شوند رشد می کنند. دانه های قهوه فقط به دلیل شباهت “دانه” نامیده می شوند – آنها در واقع توت هستند.

11- سالانه حدود 10 میلیون تن قهوه تولید می شود.
بسیاری از مردم ادعا می کنند که قهوه دومین کالای بزرگ تجاری جهان است. نفت خام اول است. بله ، اشتباه تایپی نیست. قهوه به مقدار زیاد مصرف می شود و پس از آب محبوب ترین نوشیدنی است. ارزش آن در سراسر جهان بیش از 100 میلیارد دلار است. در سطح جهان روزانه 2.25 میلیارد فنجان قهوه مصرف می شود.

12- قهوه یک میوه است
دانه های قهوه روی یک بوته رشد می کنند. آنها در واقع غده یک توت هستند که آنها را به میوه تبدیل می کند. دو نوع اصلی دانه وجود دارد، سبز و قرمز.

میوه قهوه

دانه قرمز بوی خوش تری دارد و اسیدیته کمتری دارد. از دانه های قرمز برای تولید قهوه های سبک استفاده می شود. هر چه دانه های قهوه بیشتر تفت داده شوند – سالم تر هستند. قهوه بدون کافئین از یک فرآیند شیمیایی حاصل می شود که در آن کافئین از دانه های آن خارج می شود. سپس کافئین اغلب به کارخانجات تولید نوشابه فروخته می شود.

قبل از اینکه مردم طرز تهیه قهوه را بیاموزند ، قبایل شرقی آفریقا انواع توت های قهوه را با چربی حیوانی مخلوط کرده و به عنوان غذا مصرف می کردند.

13- قهوه به عنوان سوخت بیودیزل
دانشمندان روغن حاصل از قهوه آسیاب شده را به بیودیزل تبدیل می کنند ، بنابراین ممکن است روزی قهوه سوخت خودرو شما را تامین کند.

14- خامه اضافه کنید ، قهوه خود را گرم نگه دارید
وقتی خامه اضافه می کنید قهوه 20 درصد بیشتر گرم می ماند.

گرانترین قهوه جهان

15- کوپی لوواک گرانترین قهوه جهان است.

اگر چه قیمت قهوه اسپشیالیتی در مقایسه با قهوه های تجاری به صورت قابل ملاحظه ای گرانتر می باشند اما گرانترین قهوه ها از مدفوع گربه و سرگین فیل تهیه می شود. بله درست متوجه شدید؛ این یک روش تولید است که شامل حیوانات کوچکی است که گیلاس قهوه می خورند و دانه ها را دفع می کنند. هزینه محصول نهایی می تواند بیش از 530 پوند برای هر کیلو باشد. Kopi Luwak، خاص ترین نوع جمع آوری قهوه، از اندونزی سرچشمه می گیرد.

گرانترین قهوه جهان

با این حال ، شرکت های مدرنی وجود دارند که در حال حاضر به دنبال پیشی گرفتن از کوپی لوواک به عنوان گران ترین قهوه هستند. قهوه سیاه عاج تایلند از طریق هضم گیلاس توسط فیلها تولید می شود و می تواند 800 پوند برای هر کیلو یا 30 پوند برای هر فنجان هزینه داشته باشد.

16- دو دسته اصلی قهوه وجود دارد
دو دسته اصلی قهوه وجود دارد: Robusta و Arabica.

قهوه روبوستا دارای طعم اسیدی و خشن تر با میزان کافئین بالاتری است. قهوه عربیکا به دلیل طعم ظریف و اسیدیته کمتر شناخته شده است.

17- بزرگترین فنجان قهوه تا به حال بیش از 11 فوت ارتفاع داشت.
فنجان رکوردهای گینس که در هندوراس ایجاد شد حاوی بیش از 18000 لیتر قهوه بود. این مقدار برای بیش از 120،000 فنجان معمولی کافی است.

18- مردم فنلاند بیشترین قهوه را مصرف می کنند.
طبق گزارش انجمن بین المللی قهوه ، اروپا قهوه بیشتری نسبت به ایالات متحده وارد می کند. همچنین برزیل اولین کشور صادر کننده قهوه است. قهوه بخشی جدایی ناپذیر از سنت ها برای بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی است ، زیرا کشورهایی مانند نروژ و سوئد نیز در لیست مصرف قهوه رتبه بالایی دارند. با این حال ، برای بسیاری از بزرگسالان در فنلاند قهوه سنگ بنای زندگی روزمره است ، زیرا قهوه را تقریباً با هر وعده غذایی می نوشند.

تاثیر نوشیدن قهوه بر سلامتی انسان

19- آیا قهوه آب بدن شما را کم می کند؟
کارشناسان می گویند علیرغم آنچه شنیده اید ، قهوه و چای کافئین دار موجب کم شدن آب بدن شما نمی شوند. با این حال کافئین یک دیورتیک خفیف است ، به این معنی که باعث می شود کلیه ها سدیم و آب اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج کنند.

قهوه و کم آبی بدن

بخوانید: قهوه بدون کافئین چیست؟ آیا مصرف آن برای سلامتی خوب است؟

20- قهوه می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید.
قهوه یکی از سالم ترین نوشیدنی ها در جهان است ، به ویژه به دلیل آنتی اکسیدان های موجود. هنگامی که قهوه به عنوان بخشی از رژیم متعادل و شیوه زندگی سالم مصرف می شود ، می تواند به افراد کمک کند زندگی طولانی تر و شادتری داشته باشند. نوشیدن منظم قهوه ممکن است دارای مزایای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان ، بیماری های قلبی و آلزایمر باشد. مطالعات همچنین نشان داده است که نوشیدن قهوه ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد [1].

[1] www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.