قهوه بدون کافئین چیست؟ آیا مصرف آن برای سلامتی خوب است؟

درباره قهوه بدون کافئین چه می دانید؟ آیا واقعاً قهوه می تواند فاقد کافئین باشد؟ آیا این قهوه برای سلامتی مضر است؟ همه چیز را درباره قهوه دکاف در این مطلب به شما می گوییم.

قهوه بدون کافئین یا دکف قهوه ای است که از دانه قهوه معمولی درست می شود اما بیشتر محتوای کافئین آن قبل از فرآیند برشته کاری و آسیاب از بین می رود.

خرید قهوه بدون کافئین

چند نکته درباره قهوه بدون کافئین

  • قهوه بدون کافئین حاوی کمترین محتوای کافئین است
  • قهوه بدون کافئین جایگزین خوبی برای قهوه کافئین دار است
  • طعم این قهوه ملایم تر و تاثیر آن بسیار کمتر است

هیچ چیز مانند یک فنجان قهوه گرم نمیتواند خستگی و استرس زندگی پرمشغله ما را از بین ببرد. قهوه همیشه به عنوان یک محرک طبیعی برای تزریق انرژی به بدن شناخته شده است. اخیراً قهوه به دلیل اثرات ضاهراً مضر آن برای سلامت و پوست کمی بدنام شده است. مصرف زیاد قهوه می تواند در عملکرد سیستم عصبی تداخل ایجاد کند و بر سلامت مغز تاثیر منفی بگذارد.

مصرف بیش از حد قهوه می تواند با مشکل اسیدیته نیز همراه باشد. قهوه می تواند برای زخم معده و بی خوابی و اضطراب نیز اثرات منفی داشته باشد. این باعث شده تا قهوه دیکف جایگزین قهوه های معمولی شود.

قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه بدون کافئین از دانه های قهوه درست شده که بیشتر کافئین آن قبل از رست و آسیاب شدن، حذف گردیده است. معمولاً در فرآیند کافئین زدایی، دانه های قهوه را حلال های آلی خیس میکنند تا کافئین قهوه را در خود جذب نمایند.

قهوه بدون کافئین
قهوه بدون کافئین قهوه ایست که از دانه های قهوه معمولی درست می شود

قهوه بدون کافئین بهتر است یا قهوه معمولی؟

این کاملاً به خود شما بستگی دارد که دوست دارید از قهوه کافئین زیادی دریافت کنید یا نه. قهوه دکاف نوشیدنی ملایم تری با طعم و رایحه کمتر است و البته که کافئین کمتری دارد. قهوه بدون کافئین یک گزینه ایده آل برای کسانی است که طعم تلخ و بوی شدید و تند قهوه معمولی را دوست ندارند.

نبود کافئین، کل هدف از نوشیدن قهوه را تغییر می دهد. قهوه به دلیل محتوای بالای کافئین که دارد افراد را سر حال می آورد و خواب را از سر می پراند. نوشیدن روزی دو فنجان قهوه هیچ ضرری ندارد. با این حال اگر کسی عادت دارد روزانه چندین فنجان قهوه بنوشد، روی آوردن به قهوه بدون کافئین می تواند راهی برای کاهش کافئین دریافتی باشد.

همچنین کسانی که با اسیدیته قهوه مشکل دارند نیز می توانند از قهوه دکف استفاده کنند. اگر شما دوست دارید بعد از ظهر و شب قهوه بنوشید ولی شب ها خوابتان نمی برد بهتر است شروع به استفاده از قهوه بدون کافئین کنید!

قهوه دکاف
تصور می شود که قهوه بدون کافئین نسبت به قهوه معمولی، سالم تر است.

شما می توانید با توجه به دلایل خود، قهوه ای که دوست دارید را انتخاب کنید. اما اگر برخی مشکلات سلامتی که در بالا ذکر شد را دارید، قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود، با متخصص تغذیه مشورت کنید.

قهوه بدون کافئین دیگر یک قهوه “بی کیفیت” نیست

اگر طی دو دهه گذشته، هیچ وقت قهوه بدون کافئین را امتحان نکرده اید شاید متوجه نشوید که از چه چیزی حرف میزنیم. اما به لطف پیشرفت هایی که در زمینه فرآیند کافئین زدایی شده است، قهوه دکاف دیگر مثل گذشته یک جایگزین نا امید کننده محسوب نمی شود.

حقایقی که باید درباره قهوه بدون کافئین بدانید:

1) قهوه بدون کافئین از همان دانه قهوه معمولی درست می شود

خیر، هیچ گیاهی نیست که به صورت ژنتیکی قهوه بدون کافئین درست کند. این نوع قهوه از قهوه معمولی درست میشود که کافئین آن حذف گردیده است. و درست مانند هر قهوه دیگری، هر چه دانه قهوه با کیفیت تر باشد، عطر و طعم قهوه بدون کافئین هم بهتر خواهد شد.

2) قهوه بدون کافئین هنوز حاوی درصد کمی کافئین است

حتی یهترین و موثر ترین فرآیندهای کافئین زدایی هم نمی توانند 100 درصد کافئین قهوه را حذف کنند. استاندارد این است که حداقل 90% کافئین کل قهوه حذف گردد تا بتوان به آن قهوه، “کافئین زدایی شده” گفت. حذف کافئین قهوه تا تا 99% نیز ممکن است. اما به زمان بیشتری نیاز دارد و عطر و طعم بیشتری از قهوه می گیرد.

3) لازم نیست کافئین زدایی با مواد شیمیایی انجام شود

مثل هر فرآیند استخراج دیگر، ارزان ترین و ساده ترین راه برای حذف کافئین از دانه های قهوه، استفاده از یک حلال است. در ابتدا برای بیرون آوردن کافئین از بنزن استفاده می کردند که سمی است. این باعث بیماری می شد. به همین دلیل استفاده از بنزن را متوقف کردند و به استفاده از حلال های گران تر، موثر تر و کمتر سمی روی آوردند. هنوز برخی از قهوه های بدون کافئین به این روش درست می شوند. اما سوئیسی ها یک روش بهتر و ایمن تر را برای حذف کافئین ابداع کردند که با شستن دانه قهوه در آب داغ و استخراج کافئین توسط اسمز، این کار را انجام می دهد.

4) در گذشته قهوه بدون کافئین با چیزهای دیگر مخلوط می شد

کاسنی یک ریشه است که وقتی خشک و آسیاب شود و در آب داغ ریخته شود، مایعی قهوه ای رنگ ایجاد می کند. این مایع، قهوه نیست. طعم آن کمی مانند قهوه است و به طور طبیعی فاقد کافئین است. این امر موجب گردید تا بسیاری از تولیدکنندگان قهوه بدون کافئین، قهوه کافیئن زدایی شده و کاسنی آسیاب شده را با هم مخلوط و یا جایگزین کنند. ممکن است به جای قهوه دکاف به شما دم نوش کاسنی داده باشند.

دانه قهوه بدون کافئین

5) قهوه بدون کافئین یک پدیده کاملاً جدید نیست

فرآیند کافئین زدایی دانه های قهوه اولین بار در اوایل قرن بیستم توسط یک آلمانی به نام لودویگ روزلیوس اختراع و ثبت شد. او تصادفاً متوجه شد که دانه های قهوه سبز او که در آب دریا خیس خورده بود، کافئین کمتری از حد معمول دارد. او تلاش کرد کافئین قهوه را با استفاده از بنزن حذف کند.

قهوه بدون کافئین درواقع بهتر از چیزی است که فکر می کنید

فقط اطمینان پیدا کنید قهوه خوبی میخرید. قهوه دیکف که با فرآیند سوییس واتر کافئین زدایی شده است تهیه کنید. قهوه دکف می تواند یک نوشیدنی عالی و کمی سرحال کننده برای وقت هایی باشد که به یک دوز کامل قهوه نیاز ندارید.

خرید قهوه دکف سوییس واتر

2 دیدگاه برای “قهوه بدون کافئین چیست؟ آیا مصرف آن برای سلامتی خوب است؟

    • Moonika گفته:

      در این فرآیند حذف کافئین توسط حلالیت کافئین در آب انجام میشه به این صورت که دانه سبز قهوه رو در آب داغ خیس میکنن تا کافئینش در آب حل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.