انواع قهوه ، 20 نوع مختلف قهوه با انواع روش های دم آوری

انواع قهوه

شاید شما هر روز در خانه قهوه ی چکه ای درست کنید و بنوشید اما ندانید که تفاوت آن با قهوه اسپرسو چیست، یا شاید نتونید بگین که فرق لاته و کاپوچینو چیه. این مطلب یک راهنمایی کامل و آسان برای شناخت انواع قهوه است. در این مطلب به شما میگیم که انواع قهوه چیه و انواع قهوه ساز ها کدام هستند و هر کدوم چه نوع قهوه ای درست میکنند.

انواع دانه قهوه

قهوه یک نوشیدنی دم کردنیه که از دانه قهوه درست میشه و این دانه ها از بو دادن دانه های گیاه قهوه درست میشن. طعم و رایحه قهوه ای که مینوشید به گونه گیاه قهوه، محل کشت و نحوه رست قهوه بستگی داره. دو دسته اصلی دانه های قهوه که همیشه با آنها سروکار خواهید داشت روبوستا و عربیکا هستند.

عربیکا

دانه عربیکا محبوب ترین انواع قهوه است. قهوه عربیکا نسبت به روبوستا کیفیت بالاتری داره و  گران تره. طعم قهوه عربیکا نسبت به روبوستا شیرین تر و کمی ترش تره.

روبوستا

کشت دانه های روبوستا معمولا ارزان تر درمیاد و این انواع قهوه کافئین بیشتری داره و نسبت به عربیکا تلخ تره. معمولا از دانه روبوستا برای درست کردن انواع قهوه فوری و میکس های اسپرسو استفاده میشه.

برای اینکه بیشتر درباره تفاوت انواع قهوه روبوستا و عربیکا بدونید توصیه میکنیم این مطلب را بخونید.

انواع قهوه های گرم

بلک کافی

بلک کافی

بلک کافی از دم کردن دانه های قهوه آسیاب شده ی ساده درست میشه. بلک کافی بدون شکر، شیر یا طعم دهنده ها سرو میشه.

قهوه بدون کافئین

دیکف یا بدون کافئین

دانه انواع قهوه به طور طبیعی دارای کافئین اند، اما رستر ها میتونن با انجام یک سری فرآیندها بیشتر این کافئین را حذف کنند. قهوه بدون کافئین با استفاده از این دانه ها دم میشه.

اسپرسو

اکثر افراد میدونن که یک شات اسپرسو در مقایسه با همان مقدار قهوه، قوی تره اما تفاوت این دو چیه؟ دانه های این دو هیچ فرقی با هم ندارند، اما درجه آسیاب دانه های قهوه که برای اسپرسو استفاده میشه ریز تره و نسبت قهوه به آب که برای اسپرسو استفاده میشه نسبت به انواع قهوه معمولی خیلی بالاتره. برای خرید بهترین قهوه اسپرسو کلیک کنید.

نتیجه ی آن یک مایع غلیظ تر با طعم مشخص تره. یک سینگل اسپرسو، یک شات یک اونسی هست که پایه ی بسیاری از نوشیدنی ها مانند لاته و کاپوچینو در کافی شاپ است. درباره انواع قهوه اسپرسو  اینجا به صورت کامل توضیح دادیم.

انواع قهوه لاته آرت

لاته

معمولا 1/3این نوشیدنی کلاسیک را اسپرسو و 2/3 آن را شیر بخاردیده تشکیل میده که یک لایه فوم روی آن قرار داره. اما توی کافی شاپ ها ممکنه به آن سیروپ های طعم دهنده مثل وانیلی اضافه  کنند. اگر باریستا مهارت داشته باشه حتی میتونه با فوم شیر روی قهوه شما لاته آرت بزنه.

کاپوچینو

کاپوچینو

این نوشیدنی هم بر پایه اسپرسو و شبیه به لاته هست اما لایه کف روی آن نسبته به لاته ضخیم تره.

انواع قهوه ماکیاتو

ماکیاتو

ماکیاتو نوعی اسپرسو است که فقط کمی شیر بخار دیده یا فوم شیر روی قرار داره.

انواع قهوه امریکانو

امریکانو

این نوشیدنی یک شات اسپرسوی رقیق شده با آب داغ است.

انواع قهوه آفوگاتو

آفوگاتو

آفوگاتو بهانه ای برای لذت بردن از یک اسکوپ بستنی در هر زمانی از روزه. این قهوه به صورت یک اسکوپ بستنی همراه با یک یا دو شات اسپرسو سرو میشه.

انواع قهوه کافه اوله

کافه اوله (Café au Lait)

این نوشیدنی فانتزی فرانسوی درواقع بسیار ساده است: از مقدار مساوی قهوه و شیر بخاردیده درست شده.

کورتادو

کورتادو

این نوشیدنی که اصل آن اسپانیایی است، نیمی اسپرسو و نیمی شیر بخاردیده است. برعکس بسیاری از قهوه های ایتالیایی فوم آن کم است یا  اصلا فوم ندارد. معمولا در لیوان 4.5 اونسی سر میشه.

انواع قهوه فلت وایت

فلَت وایت

فلت وایت مثل لاته از اسپرسو و شیر بخاردیده درست شده، اما نسبت اسپرسو به شیر بیشتره. همچنین وقتی شیر بخار داده شد باریستا آن را فولد میکنه که بافت مخملی تری به شیر میده. ریشه فلت وایت به استرالیا و نیوزلند برمیگرده.

انواع قهوه موکا لاته

موکا لاته

همان لاته است که با شکر و شکلات طعم دار شده است که معمولاً به صورت پودر کاکائو، کاکائوی آب شده یا سیروپ استفاده میشه.

قهوه رد آی

رد آی (Red Eye)

وقتی که به کافئین بیشتری نیاز داشتید و خواستین سرحال بیاین این نوشیدنی خوبه. رد آی همان قهوه است به اضافه یک شات اسپرسو.

انواع قهوه آیریش

آیریش کافی

این قهوه یک نوشیدنی ترکیبی از بلک کافی، ویسکی و شکره که روی آن خامه ی زده شده قرار داره.

انواع قهوه سرد

آیسد کافی

آیسد کافی

هیچ چیزی بهتر از یک لیوان آیسد کافی در یک روز داغ تابستونی نیست. ساده ترین راه درست کردن: یک فنجان قهوه معمولی درست کنید، بریزید روی یخ تا خنک بشه. شیر و هر شیرین کننده ای که دوست داشتید  اضافه کنید.

انواع قهوه آیسد لاته

آیسد  لاته

نسخه ی خنک شده لاته که به راحتی با ریختن اسپرسو و شیر روی یخ آماده میشه.

قهوه کلد برو

کلد برو  (cold Brew)

کلد برو یکی از بزرگ ترین ترندهای قهوه در دهه گذشته است و دلیلش اینه: این نوشیدنی با خیساندن آهسته پودر قهوه در آب سرد یا هم دمای اتاق درست میشه. به همین دلیل نسبت به آیسد کافی که داغ دم میشه ملایم تره و تلخی کمتری داره.

انواع قهوه فراپاچینو

فراپه یا فراپاچینو

از این کلمه برای توصیف انواع قهوه و نوشیدنی های پایه اسپرسو که با یخ ترکیب شدند استفاده میشه. فراپه معمولا حاوی یک نوع شیر و سیروپ طعم دار به اضافه خامه زده شده بر روی آن است. [1]https://www.thepioneerwoman.com/food-cooking/a35153729/types-of-coffee/

قهوه نیترو

نیترو

یک کلد برو + حباب های نیتروژن = یک قهوه کلد برو با کف

قهوه مازاگران

مازاگران

مازا-چی؟! قهوه مازاگران یک چیزی بین آیسد کافی، چای و قهوه و نوشیدنی الکلی است. معمولا از اسپرسو، لیمو، شکر و گاهی نوشیدنی الکلی استفاده میشه.

انواع قهوه ساز های خانگی

حالا که در شناخت انواع قهوه استاد شدید، بیاین یاد بگیریم که چطوری آنها  را درست کنیم! از فرنچ پرس گرفته تا موکا، روش های زیادی برای درست کردن یک فنجان قهوه دلپذیر وجود داره.

انواع دستگاه های قهوه ساز خانگی

فرنچ پرس

استفاده از این قهوه ساز دستی خیلی آسونه. فرنچ پرس یکی از قهوه ساز های ارزان قیمته که میتونید به راحتی آن را تهیه کنید. دانه های قهوه آسیاب شده را داخل فرنچ پرس خود بریزید، آب داغ را روی قهوه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. در آخر پیستون را فشار دهید و قهوه را داخل لیوان بریزید، به همین سادگی.

برای فرنچ پرس میتوان از هر دانه قهوه ای استفاده کرد، اما خیلی از افراد ترجیح میدن از رست های دارک تر غنی تر استفاده کنند.

قهوه ساز پرکولاتور

این قهوه ساز ها که ظاهری مانند قوری دارند شما رو به دهه هشتاد میلادی میبرند. روش کار آنها تقریبا مانند موکاپات است. در این قهوه ساز از متد تراوش استفاده میشه. به بیان ساده تر، دستگاه های پرکولاتور با فشار دادن مداوم حباب های آب درحال جوش به درون “محفظه قهوه” قهوه را دم و تراوش میکنند.

این چرخه تا آماده شدن قهوه برای سرو تکرار میشود. معمولا از قهوه رست مدیوم برای این دستگاه استفاده میشه و روی گاز درست میشه.

قهوه ساز سینگل سرو

فروش این قهوه سازها در چند سال گذشته به اوج خودش رسیده. مقدار قهوه مورد نظر خودتون را پس از اندازه گیری داخل فیلتر قابل استفاده مجدد بریزید، آب را بریزید و تمام! به همین سادگی یک فنجان قهوه سریع آماده میشه. قهوه ساز های سینگل سرو برای استفاده یک نفره بسیار مناسبه.

ایرو پرس

ایروپرس یک قهوه ساز دستی دیگر است که خیلی به فرنچ پرس شباهت داره. شما میتونید با این قهوه ساز کوچک و عالی، اسپرسو، لاته، کلدبرو یا یک فنجان قهوه معمولی درست کنید.

قهوه ساز دمی چکه ای

این یکی دیگر از قهوه ساز های برقی است که با متد چکه ای کار میکنه. تنها کاری که باید کنید اینه که قهوتون را پیمانه کنید و داخل فیلتر بریزید. مقداری آب بریزید و استارت رو بزنید تا قهوه ساز جادوی خودش را انجام بده. به زودی صدای دل انگیز چکیدن قهوه در قوری را میشنوید.

قهوه ساز پور اور (Pour Over)

معنی این اسم به متد این قهوه ساز برمیگرده. پور به معنای ریختنه و به این صورته که شما آب داغ را به صورت دستی روی قهوه میریزید. یکی از انواع آنها دستگاه کمکس (Chemex) است. یکی از ویژگی هایی این متد که افراد دوست دارند اینه که میتونید میزان قوی بودن قهوه را کنترل کنید.

بعلاوه تمیز کردن ظرف آن بسیار راحته. شما به نوع خاصی از فیلتر نیاز دارید که کمی گران تر از فیلتر قهوه معمولیه. با این حال بعضی از آنها چندبار مصرف هستند.

کلد برو

اگر طرفدار قهوه دم سرد هستید شاید بخواین دستگاهش را تهیه کنید. برای استفاده از قهوه ساز کلد برو، قهوتون را داخل آن بریزید، دم کنید و سرو کنید. میتونید این قهوه را تا 36 ساعت نگهدارید. اگر دنبال یک قهوه ساز چند کاره هستید، میتونید کلد برو را داخل ایروپرس هم درست کنید.

موکا پات

موکاپات شباهت زیادی با پرکولاتور داره. هر دوی آنها را میشه روی اجاق گاز یا حتی آتش استفاده کرد. با این حال، قهوه ای که موکا پات درست میکنه مثل اسپرسو هست و روند دم کشیدن آن کمی با پرکولاتور تفاوت داره.

موقع درست کردن قهوه باید حواستون بهش باشه تا وقتی که آب شروع به بیرون آمدن از لوله کرد، آن را از روی گاز بردارید تا قهوه شما مزه ی سوختگی نگیره. در حالی که در استفاده از پرکولاتور، هرچه زمان بیشتری بدین، قهوه قوی تر میشه. [2]https://www.tasteofhome.com/article/types-of-coffee/

References

References
1 https://www.thepioneerwoman.com/food-cooking/a35153729/types-of-coffee/
2 https://www.tasteofhome.com/article/types-of-coffee/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.