قهوه اسپشیالیتی یا قهوه تخصصی چیست؟

قهوه تخصصی که اصطلاحاً به آن قهوه اسپشیالیتی می گویند به درجه بالاترین نوع قهوه گفته می شود و معمولاً به صورت قهوه تک خاستگاه در بازار قهوه تامین می شود.

خرید قهوه اسپشیالیتی

قهوه اسپشیالیتی چیست؟

قهوه تخصصی که اصطلاحاً به آن قهوه اسپشیالیتی می گویند به درجه بالاترین نوع قهوه گفته می شود و معمولاً به صورت قهوه تک خاستگاه در بازار قهوه تامین می شود.

چه چیز قهوه اسپشیالیتی را انقدر خاص می کند؟

طبق انجمن تخصصی قهوه، قهوه اسپشیالیتی یا قهوه تخصصی قهوه ای است که درجه آن بالاتر از 80 باشد. درست مثل فیلمی که کیفیت آن فقط وابسته به بازی بازیگر بر روی صحنه نیست، بلکه به فیلمنامه، کارگردان، تهیه کننده و تک تک چیزهایی که در ساخت آن فیلم شرکت دارند بستگی دارد. تمام مراحل درست شدن قهوه اسپشیالیتی از کشت و برداشت گرفته تا پردازش باعث به وجود آمدن یک قهوه بسیار خاص و با کیفیت می گردد که به آن قهوه اسپشیالیتی می گوییم.

تفاوت قهوه اسپشیالیتی با قهوه تجاری یا کامرشال چیست؟

قهوه اسپشیالیتی به صورت دانه کامل نگهداری و ارسال می شود، می تواند در بسته های 250 گرمی یا یک کیلویی و یا بیشتر باشد و لازم است که قبل از دم کردن، آن را آسیاب کرد. قهوه تجاری معمولا توسط برندهای مختلف در مقیاس زیاد رست و بسته بندی می شود. در قهوه اسپشیالیتی به طور قابل توجهی انتخاب های بیشتری نسبت به قهوه های تجاری وجود دارد.

انواع نوشیدنی هایی که با قهوه اسپشیالیتی دم آوری می شود

انواع روش های دم آوری قهوه اسپشیالیتی:
فرنچ پرس
فیلتری
اسپرسو
چکه ای

کیفیت قهوه اسپشیالیتی توسط چه سازمانی تعیین می شود؟

سازمان هایی مانند انجمن تخصصی قهوه (SCA) ، سازمان تحقیقات جهانی قهوه (WCR) و موسسه کیفیت قهوه (CQI) استانداردهایی را برای کیفیت قهوه تعیین کرده اند. این استانداردها هم به صورت فیزیکی (شکل و نقایص دانه قهوه) و هم به صورت حسی تعیین شده اند.
در استانداردهای حسی، پس از دم آوری قهوه، پارامترهای قهوه یعنی طعم یاد، رایحه، اسیدیته، بادی و غیره ارزیابی می شود و قهوه هایی که امتیازی بالاتر از  80 بگیرند، قهوه اسپشیالیتی در نظر گرفته می شوند.

پرورش و رشد قهوه اسپشیالیتی چگونه است؟

در مرحله کاشت قهوه اسپشیالیتی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین بذر های قهوه استفاده می شود. خاستگاه و منطقه ای که قهوه در آن کشت می شود بیشترین تاثیر را در کیفیت و عطر و طعم قهوه خواهد داشت. از عوامل مهمی که کیفیت قهوه را تحت تاثیر قرار می دهد، ارتفاع رشد، رطوبت، بارندگی و درجه حرارت است. هنگامی که تمام این عوامل در بهترین حالت خود باشد، کیفیت قهوه پرورش یافته نیز به بالاترین حد می رسد.
گیلاس قهوه پس از رسیدن، برداشت می شود و در ادامه باید روی آن پردازش انجام شود و دانه قهوه از گیلاس جدا گردد. انواع فرآیندهای پردازش قهوه وجود دارد که می تواند کاملاً عطر و طعم قهوه را تحت تاثیر قرار دهد.
پردازش قهوه به 3 صورت پوست کنی خیس، نیمه خیس و خشک انجام می شود. در نهایت پس از انجام این مراحل، دانه هایی که دارای نقص هستند جدا می شوند و یک قهوه یکدست باقی می ماند.

رست قهوه اسپشیالیتی

این قهوه که به آن قهوه سبز گفته می شود در ادامه توسط رستری ها رست یا برشته کاری و بسته بندی می گردد. مرحله آخر که آسیاب و دم آوری قهوه است نیز بر روی عطر و طعم قهوه اسپشیالیتی ما بسیار تاثیر گذار است. انواع پروفایل های رست برای قهوه به کار می رود و هرچه رست از لایت به سمت دارک برود، عطر و طعم های اصلی قهوه از بین رفته و جای آن را طعم برشتگی و سوختگی میگیرد. پس برای قهوه های اسپشیالیتی لازم است که از رست های خیلی دارک دوری  کنید تا عطر و طعم این قهوه منحصر بفرد باقی بماند.
مناسب ترین رست ها برای قهوه اسپشیالیتی رست لایت و مدیوم است. رست لایت درجه ایست که قهوه به رنگ قهوه ای روشن در می آید و کاملاً عطر و طعم خودش را حفظ می کند و  آن حالت برشتگی را ندارد. در رست مدیوم باز هم قهوه عطر و  طعمش را دارد و کمی بیشتر بو داده شده است.

روش دم آوری قهوه اسپشیالیتی

این مرحله بسیار حائز اهمیت است. همواره به یاد داشته باشید که قهوه اسپشیالیتی را به صورت دان کامل تهیه نمایید و هرگز آن را به صورت آسیاب شده نخرید مگر اینکه رست آن تازه باشد و به سرعت مصرفش کنید. چرا که عطر و طعم این قهوه می تواند به سرعت از بین برود. بهتر است که مرحله آسیاب و دم آوری قهوه را به صورت همزمان انجام دهید.
قهوه اسپشیالیتی اصولاً مورد علاقه افرادی است که عاشق قهوه هستند و به دنبال کشف عطر و طعم های جدید در قهوه هستند. کسانی که به نوعی در این کار تبحر دارند و تنها تلخ و پر کافئین بودن قهوه برایشان ملاک نیست.
قهوه های اسپشیالیتی را به انواع روش ها می توان دم آوری کرد و این به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. بهترین انتخاب ها قهوه های فیلتری و  چکه ای مانند کمکس، V60 و همچنین اسپرسو است. این کاملاً به خود شما بستگی دارد.

لیست قیمت قهوه اسپشیالیتی

قیمت قهوه اسپشیالیتی رست شده

لیست قیمت انواع قهوه

انواع قهوه تخصصی یا اسپشیالیتی:

قهوه هانی

قهوه هانی که به دلیل نوع پردازشی که روی آن انجام گردیده به این نام نامیده می شود دارای طعمی شیرین می باشد و رایحه میوه ای و پیچیده دارد. طعم قهوه اسپشیالیتی هانی چالا به گونه ایست که تصور می شود به آن عسل یا شکر قهوه ای اضافه شده است. قهوه اسپشیالیتی هانی چالا قهوه ای با اسیدیته پایین می باشد و بهترین روش دم آوری آن به صورت اسپرسو و همچنین قهوه های فیلتری است و عطر و طعم بسیار دلپذیر و شگفت انگیزی دارد.

قهوه اسپشیالیتی هانی چیست؟

قهوه هانی به زبان ساده قهوه ایست که پالپ آن جدا شده است و دانه قهوه درون پوسته چسبنده ای که زیر پوست اصلی گیلاس قهوه وجود دارد و به آن پالپ می گویند، خشک گردیده است.

معمولاً قهوه هانی توسط رنگی که دارد طبقه بندی می شود. به طور کلی سه نوع قهوه هانی داریم: سفید، زرد و سیاه.

قهوه اسپشیالیتی هانی

عطر و طعم قهوه هانی

با اینکه قهوه هانی به دلیل چسبندگی دانه های قهوه هنگام پردازش قهوه و شباهت آن به چسبندگی عسل نام گرفته است، طعم قهوه هانی به گونه ایست که حس میشود به این قهوه عسل یا شکر قهوه ای اضافه شده است.

قهوه هانی قهوه ای با طعم میوه ای و پیچیده است که اسیدیته آن پایین بوده و شیرینی آن شدید است.

قهوه اسپشیالیتی هانی

قهوه اسپشیالیتی کنیا AAA

 • دانه قهوه کنیا AAA با رست مدیوم بهترین انتخاب برای قهوه اسپرسو یا پور اور در صبح یا بعد از ظهر است
 • دانه قهوه کنیا AAA صد درصد تک خاستگاه از کنیا می باشد
 • رست صنعتی در مقیاس کوچک و بسته بندی دستی برای اطمینان از تازگی مطلوب دانه های قهوه
 • نوت های قابل حس: عطر فوق العاده، بادی متوسط، اسیدیته متوسط، تعادل عالی میان ویژگی ها، پیچیدگی خوب، نشانه های خاکی
قهوه اسپشیالیتی کنیا AAA

قهوه کنیا  AAA چیست؟

شهرت قهوه کنیا AAA به عنوان یک تولید کننده قهوه با کیفیت و تخصصیِ بی نظیر است. این قهوه آفریقای شرقی به غلظت غنی، اسیدتیه دلپذیر، عطر خوب و افترتیست شرابی همراه با حس و حال توت ها و مرکبات معروف است.

عبارت AA درواقع یک اصطلاح برای درجه بندی قهوه است که به اندازه بزرگتر از حد نرمان دانه قهوه اشاره دارد.

قهوه کنیا AAA یکی از 5 قهوه برتر در دنیاست. این به علت بادی غنی، اسیدیته خوب و طعم یاد شدید این قهوه است. قهوه کنیا AAA به ویژگی اسیدیته و نشانه های ریزی از توت ها شناخته می شود.

قهوه اسپشیالیتی هویلا

قهوه هویلا کلمبیا

کمتر کشوری وجود دارد که در قهوه از کلمبیا مشهور تر باشد. و در کلمبیا هیچ منطقه ای به اندازه هویلا قهوه تولید نمی کند. هویلا منطقه ای کوهستانی در جنوب غربی این کشور است.

هویلا: منطقه ای استثنایی

هویلا تنها در مقدار تولید قهوه مقام اول را در کلمبیا ندارد. بلکه کیفیت این قهوه اسپشیالیتی نیز بسیار بالا است. قهوه اسپشیالیتی هویلا همواره برنده بسیاری از جایزه های قهوه بوده و شهرت آن زبان زد است.

قهوه هویلا به لطف اسیدیته سبک، شیرینی و مشخصات آروماتیکی که دارد همواره قهوه مورد علاقه رسترها، باریستاها و صاحبان کافه بوده است.

هر روستر، خریدار قهوه سبز، یا علاقمند به قهوه باید با قهوه اسپشیالیتی هویلا آشنا باشد.

قهوه اسپشیالیتی هویلا
محل خشک کردن قهوه اسپشیالیتی هویلا در سایه و خشک کردن یکنواخت همه دانه های قهوه

مشخصات قهوه اسپشیالیتی هویلا

قهوه هویلا چه طعمی دارد؟

خاستگاه این قهوه نشان دهنده مشخصات ظریف، اسیدیته سبک ، بادی یا غلظت متوسط، نوت های شرین و یک آرومای میوه ای و کاراملی است.

در طعم قهوه اسپشیالیتی هویلا می توان نت های کارامل و گل و همچنین عطرهایی مانند نان تست و کلوچه های شیرین را حس کرد. عطر و طعم میوه هایی مانند مرکبات و همچنین کمی آناناس و لیمو نیز در قهوه هویلا محسوس است.

کاپینگ قهوه هویلا
کاپینگ یکی از بهترین قهوه های هویلا

تمام عطر و طعم هایی که در قهوه اسپشیالیتی هویلا احساس می شود شیرین است و نوت های گل و همچنین گیلاس احساس می شود.

چه چیز قهوه اسپشیالیتی هویلا را از دیگر قهوه های خاستگاه کلمبیا جدا میکند؟

قهوه اسپشیالیتی هویلا نسبت به دیگر قهوه های کلمبیا اسیدیته سبک تر و نوت های میوه ای دارد. این قهوه پیچیده تری است چرا که دارای تنوع ژنتیکی بوده و در منطقه ای با آب و هوای متنوع رشد می کند.

گیلاس قهوه گیشا هویلا
گیلاس قهوه گیشا و دانه آن که در منطقه هویلا برداشت شده است

قهوه اسپشیالیتی گوجی اتیوپی

قهوه های اسپشیالیتی اتیوپی از محبوبیت زیادی در بین افراد برخوردار است. مناطق کشت قهوه در اتیوپی، طیف متنوع و گسترده ای از ویژگی های عطر و طعم قهوه را نسبت به دیگر کشورهای تولید کننده قهوه دارد. درخت قهوه عربیکا بومی اتیوپی است و به دلیل شرایط مناسب رشد این درخت قهوه، متوسط کیفیت قهوه های اتیوپی بالاتر از کیفیت دیگر قهوه ها در سراسر جهان است.

پردازش قهوه اسپشیالیتی گوجی اتیوپی
پردازش طبیعی قهوه اسپشیالیتی گوجی اتیوپی

خاستگاه این قهوه گوجی در اتیوپی است. ویژگی متمایز قهوه اسپشیالیتی گوجی اتیوپی به دلیل ترکیب منحصربفرد عناصر محیطی در فرآیند تولید بوجود آمده است، این ویژگی ها شامل ارتفاعات بلند، خاک حاصلخیز و انواع استثنایی قهوه است که نسل به نسل انتقال پیدا کرده است.

قهوه اسپشیالیتی یرگاچف اتیوپی

قهوه یرگاچف اتیوپی که به خاطر طعم و رایحه شیرین با بادی سبک تا مدیومش شناخته شده است، یک قهوه ادویه ای و معطر است و دائماً به عنوان یکی از با کیفیت ترین قهوه های عربیکا در جهان رتبه بندی می شود. این شهرت اغلب به این معنیست که قیمت بالایی دارد اما باز هم نسبت به کیفیتی که دارد بسیار با ارزش است.

گیاه قهوه یرگاچف اتیوپی
گیاه قهوه یرگاچف

پروفایل عطر و طعم قهوه یرگاچف اتیوپی

قهوه یرگاچف اتیوپی یک قهوه شیرین، ملایم و دقیق از دانه های عربیکا است که دارای طعم و رایحه مرکبات متنوع و یک بادی تمیز و کره ای است. برای نشان دادن تمام عطر و طعم و ویژگی های پیچیده این قهوه که از دانه های غنی عربیکا تشکیل شده است، درجه رست مدیوم بهترین انتخاب است.

قهوه یرگاچف اتیوپی چیست؟

یرگاچف قهوه ایست که با فرآیند مرطوب شسته شده است و این قهوه در ارتفاعات 1700 تا 2200 متری از سطح دریا پرورش داده می شود. قهوه یرگاچف اتیوپی به عنوان بهترین قهوه جنوب اتیوپی که در ارتفاعات بالا رشد می کند شناخته می شود. این ویژگی ها باعث شده تا قهوه یرگاچف به یکی از بهترین انتخاب ها برای درست کردن آیسد کافی ها تبدیل شود.

قهوه یرگاچف اتیوپی
قهوه یرگاچف

طعم قهوه یرگاچف چگونه است؟

قهوه یرگاچف اتیوپی مانند بسیاری دیگر از قهوه های آفریقایی، بادی سبک تا مدیوم و نت های قوی گُلی دارد. انتظار می رود به همراه طعم های گُلی و مرکبات، اثراتی از توت ها، مغزه ها، شکلات و شراب نیز حس شود.

2 دیدگاه برای “خرید قهوه اسپشیالیتی – بهترین قهوه های تک خاستگاه

 1. Moonika گفته:

  ممنون از لطف شما. بله شما میتونید برای خرید عمده قهوه با شماره های زیر تماس بگیرید.
  تهران: 02128425678
  اصفهان: 03132244251
  مدیر فروش: 09366558620

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *