خرید قهوه روبوستا؛ قهوه روبوستا چه ویژگی هایی دارد و بهترین قهوه روبستا چیست

قهوه روبوستا

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه که نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از ماست، در ابتدا به صورت گیلاس قهوه بوده است که توسط گیاه قهوه به وجود می آید. گیاه قهوه انواع مختلفی دارد که به دو نوع کانفورا و عربیکا تقسیم می شود. قهوه روبوستا از دانه گیاه کنفورا به دست می آید. قهوه روبوستا به طور کلی طعم تلخ تر و اسیدیته پایین تری نسبت به انواع قهوه عربیکا دارد. این قهوه شدیداً برای تهیه انواع قهوه اسپرسو و نوشیدنی های پایه اسپرسو مانند لاته و کاپوچینو استفاده می شود.

ویژگی های قهوه روبوستا

گیاه قهوه روبوستا گیاه بسیار مقاوم تری نسبت به عربیکاست، و در ارتفاعات پایین تری نسبت به عربیکا رشد می کند. این موجب گردیده داشت کاشت و داشت این قهوه به سهولت انجام شود و به همین دلیل قیمت آن نسبتاً پایین تر از عربیکاست.

خرید قهوه روبوستا

استفاده از روبوستا در اسپرسو

از ویژگی های دیگر قهوه روبوستا می توان به ایجاد کرما یا فوم غلیظ بر روی اسپرسو اشاره کرد. محتوای کافئین قهوه روبوستا نسبت به عربیکا بسیار بالاتر است، به همین علت این نوشیدنی برای افرادی که دوست دارند در ابتدای روز یا ساعات بعد از ظهر، از کافئین قهوه لذت ببرند انتخاب بسیار مناسبی است.

قهوه عربیکا چیست؟

قهوه روبوستا همچنین چربی و قند کمتری نسبت به انواع عربیکا دارد. اندازه دانه های قهوه روبوستا نسبت به عربیکا کمی کوچکتر می باشد و دانه های آن کمی گرد هستند.

از کشورهایی که در پرورش انواع روبوستا رتبه های اول را دارند می توان به برزیل، ویتنام، اندونزی، اوگاندا و هند اشاره کرد. [1]https://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=green-coffee&graph=robusta-production

خرید انواع قهوه روبوستا

قهوه روبوستا تانزانیا

دانه روبوستا تانزانیا یک قهوه بسیار ملایم با نت هایی از شکلات، آجیل و عسل می باشد. یک قهوه با غلظت بالا و افترتیست اسپایسی. طعم و مزه قهوه های روبوستا معمولاً نسبت به عربیکا کمتر است، اما در بلند یا میکس های قهوه بسیار محبوب بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. علت آن این است که به قهوه یک غلظت یا  همان بادی غلیظ و مهم تر از همه یک کرمای خوب می بخشد. همچنین محتوای کافئین قهوه روبوستا تقریباً 2 برابر قهوه عربیکاست و به علت کاشت و داشت آسان تر معمولا قیمتی ارزان تر دارد.

قهوه روبوستا تانزانیا
دان روبوستا تانزانیا

قهوه روبوستا تانزانیا تقریباً به صورت انحصاری در منطقه بوکوبا در سواحل دریاچه ویکتوریا رشد می کند. رطوبت خاص این منطقه به همراه ویژگی های کشت قهوه در سایه، به این قهوه یک بادی عالی همراه با شیرینی میبخشد که در میان قهوه های روبوستا معمول نیست.

قهوه های روبوستا عمدتاً برای میکس های اسپرسو استفاده می شوند و به اسپرسو یک بادی و کافئین بالا داده و اسیدیته آن را میگیرند.

اما قهوه روبوستا تانزانیا یک قهوه روبوستای بسیار مرغوب است، به همین دلیل معمولاً به عنوان یک قهوه اسپرسوی تک خاستگاه نوشیده می شود و نیازی به ترکیب شدن با عربیکا ندارد.

نت های حسی قهوه تانزانیا روبوستا

کرمای این قهوه فندقی تیره و بدون سایه است. در رایحه قهوه روبوستا تانزانیا می توان چوب و کارامل تیره و در برخی موارد شکلات تلخ را احساس کرد.

این قهوه در فنجان، دارای بادی فول و غلیظ است. میتوان گفت تقریباً اسیدیته آن صفر است و یک قهوه عالی برای اسپرسو و یا موکا می باشد.

قهوه روبوستا تانزانیا

قهوه روبوستا جاوه

جاوه یکی از جزایر تولید کننده قهوه در اندونزی است. جاکارتا پایتخت اندونزی در جاوه قرار داره. همچنین جاوه لقب قدیمی ترین تولید کننده قهوه در این منطقه را دارد. این موضوع باعث شده است که حتی کلمه جاوه را مترادف با کلمه قهوه بدانند.

تولید قهوه روبوستا جاوه در این جزیره توسط زنگ برگ (نوعی قارچ که گیاه قهوه را هدف قرار میده و از آن تغذیه میکنه) در دهه 1880 مورد حمله قرار گرفت. این مسئله زارعان قهوه را مجبور کرد به مناطق کم ارتفاع تر و فلات های مرتفع تر این جزیره بروند و باعث یک اتفاق خوشایند شد: رشد و کیفیت بیشتر قهوه!

بیشتر قهوه های موجود در جاوه توسط زمین های دولتی تولید میشود اما در سال های اخیر زارعان خرده مالک  هم شروع به فعالیت کرده اند و این باعث شده ما مصرف کنندگان خوش شانسی باشیم که می توانیم تنوع بیشتری را در قهوه تجربه کنیم. درباره انواع قهوه اندونزی بیشتر بخوانید

بیشتر قهوه جاوه با روش فرآوری سنتی پوست کندن خیس درست میشود و درنتیجه قهوه با اسیدیته کمتر، بادی سیروپی و مشخصات پیچیده تولید میشود.

قهوه جاوه نسبت به دیگر قهوه های اندونزی معمولاً تمیز تر (clean) و شیرین تر است.

مزارع قهوه روبوستا جاوه
برداشت قهوه روبوستا جاوه

قهوه روبوستا اوگاندا

تقریبا 100 درصد قهوه تولید شده در اوگاندا صادر می شود، زیرا مردم اوگاندا معمولاً چای می نوشند. متداول ترین نوع قهوه در اوگاندا، قهوه روبوستا اوگاندا است که از گیاه کنفورا به دست می آید و 90 درصد تولید قهوه این کشور را تشکیل می دهد و در شعاع 300 کیلومتری دریاچه ویکتوریا رشد می کند.

بیشتر قهوه روبوستای اوگاندا یک قهوه “طبیعی” است که با استفاده از متد خشک پردازش می شود، اما قهوه شسته شده نیز وجود دارد که از متد شسته بدست می آید. متد خشک اصولاً متد ارزان تری می باشد.

قهوه روبوستا اوگاندا

در قهوه ی روبوستا اوگاندا میتوان نت های میوه ای و توت قرمز را حس کرد. طعم این قهوه به مربای توت سیاه نزدیک است و طعم میانی آن بادم است. ته مزه این قهوه کره ای می باشد و یک بادی لطیف و ساتنی دارد.

قهوه روبوستا برزیل

برزیل در صنعت قهوه

قهوه برزیل قهوه ای غنی، خوش عطر و طعم و خوشمزه را به یاد می آورد. برزیل کشوری زیبا و گرمسیری مملوء از جنگل های بارانی است که آب و هوای گرم، این کشور را برای پرورش قهوه بسیار مناسب می کند. در حال حاضر برزیل حدود یک سوم از کل قهوه جهان را تولید می کند.

برزیل با بیش از 220000 مزرعه قهوه، هر دو نوع  قهوه عربیکا و روبوستا را تولید می کند و در صنعت قهوه نقش کلیدی پیدا کرده است. تنوع دانه قهوه در برزیل شامل 70 درصد عربیکا و 30 درصد قهوه روبوستا برزیل است.

تحقیقات نشان داده است که بیشترین قهوه اسپرسوی مصرفی در جهان از برزیل می آید.فرآیند برداشت دانه قهوه در برزیل در ماه مه آغاز می شود و تا سپتامبر ادامه دارد.

سیستم طبقه بندی قهوه که یک سیستم منحصر بفرد در برزیل است تضمین می کند که دانه های مختلف قهوه با عطر و طعم منحصر به فرد شناسایی و طبقه بندی می شوند.

مشخصات عطر و طعم قهوه ی روبوستا برزیل

قهوه برزیل ترکیبی غنی از چهار نوع دانه مختلف قهوه است. هر کدام از این دانه ها طعم متمایز و خاص خود را دارند و با ترکیب شدن با یکدیگر یک میکس غنی، لطیف و خامه ای که قهوه برزیل است را به وجود می آورند.

روی هم رفته قهوه روبوستا برزیل اسیدیته پایین و طعم آجیلی و تلخ و شیرین دارد.

بهترین متدهای دم آوری قهوه روبوستا برزیل شامل اسپرسو ، فرنچ پرس و کلد برو است.

قهوه ی روبوستا ویتنام

ویتنام دومین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان است. قهوه اولین بار در قرن نوزدهم توسط فرانسوی ها به ویتنام که مستعمره آنها بود  معرفی شد.

چه چیزی قهوه ویتنام را از دیگر قهوه ها متفاوت می کند؟

بیشتر قهوه ای که در ویتنام کشت می شود از گونه ها روبوستا، گیاهی مفاوم است که می تواند در ارتفاعات پایین رشد کند. قهوه روبوستا ویتنام  از نظر طعم و مزه قوی تر، آجیلی تر و دارک تر از قهوه عربیکا ویتنام است.

با اینکه قهوه عربیکا در ویتنام  کمتر رایج  است اما محبوبیت آن در میان برخی کشاورزان در حال افزایش است.

قهوه روبوستا ویتنام
خرید قهوه روبوستا ویتنام

عطر و طعم قهوه روبوستا ویتنام

قهوه روبوستا ویتنام اگر به درستی کشت شود یک دانه فوق العاده متنوع است. هر منطقه ای قهوه روبوستا را با کیفیت های متفاوت تولید می کند و این امر نشان دهنده اهمیت منطقه در پرورش قهوه است. بالاترین کیفیت روبوستا در مناطق مرتفع مرکزی رشد می کند، زیرا افزایش ارتفاع باعث پیدایش طعم های متنوع تری در قهوه روبوستا ویتنام می شود.

دانه های روبوستا ویتنام نسبت به عربیکا مقدار کافئین بیشتری دارد اما محتوای قند و چربی آن 60 درصد کمتر است. نت های عطر و طعم قهوه روبوستا ویتنام شامل شکلاتی، آجیلی و خاکی می باشد.

لیست قیمت قهوه روبوستا

قیمت قهوه روبوستا - رست شده

قیمت قهوه سبز روبوستا (رست نشده)

1 دیدگاه برای “خرید قهوه روبوستا؛ قهوه روبوستا چه ویژگی هایی دارد و بهترین قهوه روبستا چیست

  1. امیر گفته:

    سلام
    اقا من اخر نفهمیدم کدوم از ربوستاها طعم فندقی و تلخیه بالاتری داره نسبت به بقیه مخصوصا طعم فندق ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.