قهوه اسپرسو چیست؟ انواع قهوه اسپرسو، روش درست کردن و فواید آن برای سلامتی

قهوه اسپرسو

اسپرسو در اروپا به ویژه در ایتالیا محبوب است و امروزه ما ایرانی ها هم به این نوشیدنی خاص و بمب انرژی علاقه زیادی پیدا کردیم. برعکس در آمریکا مشتقات اسپرسو مثل کاپوچینو، لاته و کلا اضافه کردن شیر به اسپرسو بیشتر مورد علاقه است.

بسیاری این تصور غلط را دارند که اسپرسو یک قهوه با رست دارک و طعم تلخ تا سوخته است.

اما درواقع قهوه اسپرسو اصلا یک نوع رست نیست. قهوه اسپرسو یک متد درست کردن قهوه است. معمولا قهوه اسپرسو از ترکیب دو قهوه عربیکا و روبوستا با رست های مختلف درست میشه تا به یک طعم ویژه (نه تلخ) دست پیدا کنیم. [1]https://en.wikipedia.org/wiki/Espresso

قهوه اسپرسو نوع غلیظی از قهوه و پایه بسیاری از نوشیدنی های قهوه است. از همان دانه های قهوه معمولی درست میشه اما قوی تر، غلیظ تر و دارای کافئین بیشتریه.

قهوه ای که ریز آسیاب شده را به صورت کاملا فشرده داخل “پورتافیلتر” میریزن. سپس آب با فشار بالا از میان قهوه رد میشه و به مقدار کم و غلیظ عصاره گیری میشه. شدت اینجا خیلی مهمه. به همین دلیله که به قهوه اسپرسو میگن shot، چون مثل گلوله سریع و شدید عصاره گیری شده.

 روی شات اسپرسو یک لایه کرما تشکیل میشه که یک فوم قهوه ای روشنه که به دلیل ترکیب حباب های هوا با روغن های محلول در قهوه ایجاد میشه. کرما طعم غنی قهوه  را بیشتر میکنه و باعث میشه افتر تیست اسپرسو مدت زمان بیشتری در دهان شما باقی بمونه.

شات قهوه اسپرسو

چند فکت درباره قهوه اسپرسو

خاستگاه: ایتالیا

دما : 89 درجه سانتیگراد

کافئین: 29 تا 100 میلیگرم در یک شات

ماده اصلی: دان قهوه آسیاب شده

حجم سینگل شات: 1 اونس معادل 28 میلیگرم

تفاوت انواع نوشیدنی های اسپرسو چیه؟

الان وقت اینه که با انواع مختلف نوشیدنی های قهوه اسپرسو آشنا بشین. به این ترتیب میتونید فرق بین اسپرسو، لاته و کاپوچینو را بفهمید.

5 نکته مهم در انتخاب قهوه اسپرسو را بدانید.

قهوه اسپرسو ی خالص

قهوه اسپرسو یک تجربه ی قوی و شدید از قهوه است که بیشتر اروپایی ها آن را ترجیح میدن اما آمریکایی ها کمی ازش وحشت دارند. اسپرسوی واقعی را در فنجان های کوچک قهوه سرو میکنند و پس از عصاره گیری، سریعاً به روش های زیر مصرف میشه:

ریسترتو

ریسترتو درواقع یک شات کوتاه از اسپرسو است که به اولین ¾ اونس از اسپرسو در عصاره گیری گفته میشه. خیلیا معتقدن که اسپرسوی واقعی همینه.

ریسترتو

سینگل شات

یک شات 1 اونسی اسپرسو (معادل 28 میلی لیتر).

سینگل شات قهوه اسپرسو

لانگو

به آن “لانگ شات” هم میگن، برابر با یک و نیم اونس شات اسپرسو است.

اسپرسو لانگو

دابل شات یا دابل اسپرسو

این فقط یک شات 2 اونسی از اسپرسو نیست. در آن، دو برابر سینگل اسپرسو قهوه داخل پورتافیلتر ریخته میشه، درحالی که مقدار قهوه شات های کوچکتر برابر با سینگل اسپرسو هست.


اسپرسو ماکیاتو

اسپرسو ماکیاتو

علی رغم اینکه ماکیاتو به عنوان اسم برند در استارباکس عنوان شده، این یک نوشیدنی بسیار ساده هست که هیچ گونه کارامل و شکلات طعم دار شده نداره و برای استفاده با بستنی مناسب تره. اسپرسو ماکیاتو فقط یک شات اسپرسو با یک لایه فوم شیر روی آن است.


اسپرسو کن پانا

اسپرسو کُن پانا

یک شات اسپرسو با یک لایه خامه ی هم زده شده.


کافه برو

کافه برِو (Café Breve)

یک شات اسپرسو با شیر هاف اند هاف بخاردیده (نصف شیر نصف خامه).


کاپوچینو

کاپوچینو

یک نوشیدنی دیگه که خیلیا تصور اشتباهی دربارش دارن! کاپوچینو، که به خاطر شباهت رنگش با لباس راهبان کاپوچ به این نام نامیده شده، یک شات اسپرسو با شیر مرطوب بخاردیده است که لزوماً با فوم خشک و پر از کف مصرف نمیشه.


کافه لاته

کافه لاته

این نوشیدنی در آمریکا بسیار محبوبه که احتمالا بخاطر طعم شیرین و ملایم آن است. یک شات اسپرسو با 6 تا 8 اونس شیر بخاردیده مخلوط میشه و روی آن فوم قرار میگیره. اگر که فوم نداشته باشه معمولا به آن فلَت وایت (Flat White) میگن.

معمولاً چون شیر زیادی در لاته ریخته میشه، استفاده از دابل شات اسپرسو در آن رایجه. اگر دوست دارین کافئین بیشتری دریافت کنید میتونید تعداد شات ها را زیاد کنید!

با چند تغییر جزئی به لاته، کافه کُن لچه (Café con Leche)  یا کافه اوله (Café Au Lait) هم میگن. این بستگی به این داره که قهوه شما با روحیه اسپانیایی درست بشه یا فرانسوی.


کافه امریکانو

امریکانو

امریکانو در اصل یک شات اسپرسوی غرق شده در آب به همراه طعمی بسیار شبیه به قهوه دم آوری شده معمولی است. یک شات اسپرسو (1 اونس یا 28 میلیلیتر) به علاوه 6 تا 8 اونس آب داغ.


قهوه اسپرسو موکای طعم دار

نوشیدنی های اسپرسوی طعم دار

 این نوشیدنی ها درواقع همان چیزهایی هستن که بالا گفتیم فقط طی آماده سازی، سیروپ های طعم دار به آنها اضافه شده. مثلا کافه موکا همان لاته هست که سیروپ شکلات همراه با شیر بخاردیده به آن اضافه شده. [2]https://www.gocoffeego.com/professor-peaberry/brewing-tips/espresso-drinks


همچنین بخوانید: بهترین قهوه برای شما چه قهوه ایست؟

3 تا از فواید قهوه اسپرسو برای سلامتی

سلامت قلب

مطالعات نشان داده که مقدار درست کافئین به بهبود عملکرد سلول های بدن کمک میکنه و از بیماری های قلبی پیشگیری میکنه. در واقع کسانی که مرتب قهوه مینوشند 19 درصد کمتر احتمال داره که بخاطر بیماری های قلبی و عروقی جانشون را  از دست بدن. [3]Poole R, Kennedy OJ, Roderick P, Fallowfield JA, Hayes PC, Parkes J. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. BMJ. 2017.  … Continue reading

سلامت کبد

تعدادی از مطلعات نشان داده که مصرف منظم قهوه میتونه خطر ابتلا به سیروز که یک بیماری کبدی است و بیشتر به دلیل مصرف الکل رخ میده را کاهش بده. [4]Dranoff JA. Coffee Consumption and Prevention of Cirrhosis: In Support of the Caffeine HypothesisGene Expr. 2018;18(1):1-3.  doi:10.3727/105221617X15046391179559

سلامت مغز

نوشیدن اسپرسو میتونه به کاهش ریسک بیماری آلزایمر یا زوان عقل کمک کنه. مطالعات بر روی مغز و مصرف کافئین نشان داده که مصرف منظم و متوسط قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به زوال شناختی میشه.[5]Eskelinen MH, Kivipelto M. Caffeine as a protective factor in dementia and Alzheimer’s diseaseJ Alzheimers Dis. 2010;20 Suppl 1:S167-74.  doi:10.3233/JAD-2010-1404

References

References
1 https://en.wikipedia.org/wiki/Espresso
2 https://www.gocoffeego.com/professor-peaberry/brewing-tips/espresso-drinks
3 Poole R, Kennedy OJ, Roderick P, Fallowfield JA, Hayes PC, Parkes J. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomesBMJ. 2017.  doi:10.1136/bmj.j5024
4 Dranoff JA. Coffee Consumption and Prevention of Cirrhosis: In Support of the Caffeine HypothesisGene Expr. 2018;18(1):1-3.  doi:10.3727/105221617X15046391179559
5 Eskelinen MH, Kivipelto M. Caffeine as a protective factor in dementia and Alzheimer’s diseaseJ Alzheimers Dis. 2010;20 Suppl 1:S167-74.  doi:10.3233/JAD-2010-1404

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.