راهنمای خرید رستر قهوه: چگونه دستگاه رستر قهوه مناسب را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید رستر قهوه

اگر به دنبال خرید رستر قهوه خوب هستید این مطلب را برای شما آماده کرده ایم. در این مقاله به صورت تجربی تمام ملاحظاتی که باید در خرید رستر قهوه در نظر داشته باشید را به شما یاد می دهیم و در پایان شما خواهید فهمید که چه نوع رستری با چه تجهیزاتی به درد شما می خورد.

اکثر دستگاه های برند اصل می توانند یک قهوه خوش طعم را رست کنند، اما برخی دستگاه های رستر قهوه دارای ویژگی هایی هستند که فرآیند برشته کاری کیفیت بالا و تکرار آن را بسیار دشوار می کند، حتی برای افراد ماهر. از نمونه های رایج این ویژگی ها می توان به نازک بودن و تک جداره بودن درام (محفظه استوانه ای رستر)، شیرهای گاز کند، دریچه هایی با تفکیک ضعیف و تنظیمات کم، عایق بندی بیش از حد درام، کند یا بدجا بودن ردیاب ها و کنترل محدود روی فرآیند رست پس از رخ دادن اولین ترک اشاره کرد.

درباره مراحل رست قهوه بیشتر بخوانید.

هنگامی که به دنبال مشورت برای خرید رستر قهوه هستید بهتر است با کسانی صحبت کنید که برندهای زیادی را تجربه کرده اند. رسترهایی که فقط از یکی دو دستگاه رستر قهوه استفاده کرده اند از آنها طرفداری می کنند و نسبت به دیگر دستگاه ها دیدی ندارند. در ادامه مواردی که باید هنگام خرید قهوه در نظر بگیرید را مرور می کنیم.

راهنمای خرید رستر قهوه

بودجه

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید مقدار بودجه شما برای خرید رستر قهوه است. هنگام محاسبه بودجه هزینه ی موارد ضروری مانند کانال دودکش، تجهیزات کنترل آلودگی، موجودی اولیه دانه قهوه سبز، ابزار کنترل کیفیت، یک لپتاپ برای ثبت اطلاعات رست و لوازم مختلف را در نظر بگیرید. همچنین بودجه شما باید شامل هزینه های نصب، مجوزها و نقشه معماری برای پروسه مجوز گرفتن باشد.

اگر اولین بار است که می خواهید خرید رستر قهوه را انجام دهید، دستگاهی بخرید که ظرفیت آن بین 6 تا 15 کیلوگرم در هر بار رست باشد.

ملاحظات کلیدی

با در نظر گرفتن بودجه و هزینه هایی که بالا عنوان کردیم، حساب کنید که برای خرید رستر قهوه چقدر می توانید هزینه کنید. اگر می توانید رستر قهوه بزرگتر از آنچه فکر می کنید نیاز دارید، بخرید. من هیچوقت ندیدم که یک رستری از خرید رستر قهوه کمی بزرگتر پشیمان بشود، اما رستری های زیادی را دیده ام که پشیمانند چرا دستگاهی که خریداری کرده اند به سرعت برایشان بی مصرف شده است چون نیاز به ظرفیت بیشتری پیدا کرده اند.

وقتی هزینه های رستری خود را تخمین زدید، نوبت به اولویت بندی نیاز ها و خواسته هایتان می رسد.

1. ظرفیت

برای انتخاب ظرفیت مناسب رستر قهوه لازم است میزان قهوه ای که می خواهید به صورت هفتگی در طول 2 سال آینده رست شود را تخمین بزنید. به میزان قهوه ای که انتظار دارید طی 2 سال آینده هر هفته رست شود توجه کنید. توصیه من خرید رستر قهوه ای است که برای برشته کاری مقدار قهوه مورد نظر شما نیاز به بیش از 25 ساعت کار نداشته باشد.

هنگام انجام این محاسبات به یاد داشته باشید که احتمالاً ظرفیت واقعی یک رستر قهوه از مقداری که گفته شده کمتر است و اینکه دانه های قهوه حین فرآیند رست حدود 14 تا 20% وزنشان را از دست می دهند (به طور مثال، رست قهوه های موج سوم کاهش 14 درصدی و رست استارباکس کاهش 20 درصدی حجم قهوه را به همراه دارد).

توجه کنید ظرفیت مشعل دستگاه است که تعیین می کند چه میزان قهوه را می تواند به خوبی رست کند، نه اندازه درام یا محفظه آن. یک راهنمای دقیق این است که در نظر داشته باشید رست با کیفیت یک کیلوگرم قهوه سبز نیازمند 11500 کیلوژول بر ساعت انرژی است.

این فرمول برای رسترهایی که هوای گرم را دوباره به داخل محفظه به گردش در می آورند اعمال نمی شود. ظرفیت دستگاه هایی که از این تکنیک استفاده می کنند نسبت به خروجی مشعل بیشتر است.

احتمالاً فروشنده دستگاه رستر قهوه ادعا می کند که می توانید در هربار استفاده 15 کیلوگرم قهوه را در یک دستگاه با ظرفیت 15 کیلویی رست کنید. وظیفه ی آن فروشنده هم این است که دستگاهش را به شما بفروشد نه اینکه بهترین حالت ممکن برای رست قهوه را داشته باشید، پس سعی کنید زیاد حرف ها را جدی نگیرید.

فروشنده ممکن است از نظر فنی درست بگوید چون حتماً ظرفیت محفظه رستر قهوه 15 کیلوگرم قهوه را در خود جا می دهد، اما اگر محفظه را تا آخر پر کنید فرآیند رست می تواند 15 تا 20 دقیقه طول بکشد که بیشتر از حالت ایده آل است.

اگر هدفتان یک رست با کیفیت است معمولاً بهتر است در طول 1 ساعت، 3 تا 3.5 رست انجام دهید که هر بار از 50% تا 70% ظرفیت نامی دستگاه استفاده شود. سپس میزان 14 تا 20% کاهش وزن برای هربار رست را حساب کرده و ببینید دستگاه شما در یک ساعت چقدر قهوه می تواند رست کند.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید سه و نیم بار رست قهوه را هر بار با 7 کیلوگرم قهوه سبز طی 1 ساعت رست کنید. اگر متوسط کاهش وزن قهوه را 15% در نظر بگیریم، دستگاه رستر قهوه در یک ساعت کمی کمتر از 21 کیلوگرم قهوه رست شده تولید می کند (3.5 * 7کیلوگرم * 0.85 = 20.8 کیلوگرم). این مقدار خیلی واقع بینانه تر از این است که فرض کنیم دستگاه در هر ساعت 48 کیلوگرم قهوه را رست می کند.

2. قابل اطمینان بودن

بعضی دستگاه های رستر قهوه مطمئن تر از بقیه هستند. دستگاه هایی که قسمت های کمتری دارند، ویژگی های پیشرفته کمتری دارند و ساخت سنگین تری دارند از دوام و اطمینان بیشتری برخوردار هستند. رستر های قهوه قدیمی تر و ساده تر نمونه هایی از دستگاه های با تکنولوژی پایین تر هستند که عمرشان بیشتر است.

البته، همه مدل ها وظیفه گفته شده خود را به خوبی انجام می دهند. برخی از رستر های قهوه که از فن آوری های مدرن استفاده می کنند می توانند خیلی قابل اطمینان نباشند اما قطعاً فرآیند برشته کاری باکیفیت قهوه را آسان تر و تکرارپذیر تر می کنند.

3. خدمات

ممکن است بسیاری از برندها خدمات یا پشتیبانی را در کشور ما ارائه ندهند. بعلاوه، بعضی از شرکت ها هنگامی که خرید خود را انجام دادید پشتیبانی ضعیفی ارائه می دهند. به همین دلیل کیفیت خدمات پس از فروش را حتماً در نظر بگیرید.

4- رابط کاربری

شاید این موضوع بی اهمیت به نظر برسد اما وقتی که می خواهید هفته ای 20-40 ساعت را پای دستگاه رستر قهوه سپری کنید، خرید رستر قهوه ای که رابط کاربری آن به خوبی طراحی شده باشد اهمیت پیدا می کند. رابط کاربری فقط مربوط به راحتی استفاده نیست، بلکه بر روی کیفیت رست و تکرارپذیری آن تاثیر می گذارد. به طور مثال، دستگاه هایی که نیاز است برای تغییر تنظیمات گاز، مدام روی دکمه بالا یا پایین بزنید کار شما را خسته کننده و کند می کنند.

در مقایسه با آن، دستگاهی که دارای صفحه آنالوگ تنظیمات گاز است یا یک صفحه لمسی هوشمند دارد پاسخگو تر است و تکرار منحنی های رست را راحت تر می کند و استفاده از آن لذت بخش است. دیگر ملاحظاتی که برای سهولت استفاده در هنگام خرید رستر قهوه باید در نظر بگیرید شامل داشتن مانومترها، تایمر ها و دمانگارهای دیجیتال بزرگ و خوش جا است.

5- زیبایی شناسی

اگر می خواهید خرید رستر قهوه را برای کافی شاپ یا مغازه قهوه فروشی خود انجام دهید که در معرض دید مشتریان است، بهتر است مساله زیبایی را نیز در نظر بگیرید. خرید یک رستر قهوه ساخته شده با استایل وینتیج می تواند تاثیر بهتری بر روی مشتری بگذارد تا یک رستر قهوه مدرن و مقرون به صرفه.

6. تنظیمات دستگاه

دیزاین های معمول برای رستر ها شامل رستر با درام کلاسیک، رسترهای حرارت غیرمستقیم، رسترهای گردش مجدد و رسترهای بستر مایع است که هر مدل دارای مزایا و معایبی است و در ادامه راجع به هر یک توضیح می دهیم.

انواع رسترها

رستر درام دو جداره
رستر درام کلاسیک دو جداره

رسترهای درام کلاسیک:

در این مدل رستر قهوه یک محفظه استوانه ای که به آن درام گفته می شود بالای شعله گاز می چرخد و هوای گرم مشعل توسط یک فن از محفظه شعله به داخل درام کشیده می شود و سپس از رستر خارج می شود. بیشتر دستگاه های کوچکتر از نوع رستر درام کلاسیک هستند.

این نوع رستر قهوه کارش را انجام می دهد، گرچه بسیاری از مدل ها هستند که به دلیل دیواره نازک و تک جداره درام یا فاصله نامناسب بین شعله و درام، انتقال حرارت را بیش از حد انجام می دهند. اگر به دلیل تماس مستقیم، انتقال حرارت به دانه های قهوه بیش از حد صورت گیرد، طعم قهوه خشن تر خواهد شد و از ظرافت کمتری برخوردار خواهد بود.

اگر قصد خرید رستر قهوه درام کلاسیک دارید پیشنهاد می کنم به دنبال دستگاهی با دیواره درام دوجداره و مشعل با قدرت کافی کیلوژول بر ساعت مطابق نیاز خود باشید. رسترهای درام کلاسیک در مقایسه با دیگر مدل ها ثبات حرارتی خوبی دارند اما واکنش کندتری به تغییرات گاز نشان می دهند.

رستر قهوه حرارتی غیر مستقیم
رستر قهوه حرارت غیرمستقیم

رسترهای حرارت غیر مستقیم:

محفظه مشعل در این دستگاه ها جدا از درام است و هوای داغ از محفظه مشعل به داخل درام وارد می شود. این نوع طراحی اجازه می دهد سطح درام سردتر بماند زیرا شعله در تماس با درام نیست. کنترل رسترهای حرارت غیر مستقیم دشوار تر از مدل کلاسیک است چرا که نیازمند مدیریت ماهرانه جریان هوا است در حالی که رسترهای درام کلاسیک به ندرت این تنظیمات را دارا هستند.

رسترهای گردش مجدد:

این مدل رستر قهوه بخشی از هوای خروجی فرآیند رست را دوباره از میان مشعل و محفظه رست عبور می دهد. چنین دستگاه هایی در مصرف انرژی صرفه جویی کرده اما معمولاً ریسک انتقال طعم های دودی یا آلوده به قهوه را دارند. برای جلوگیری از انتقال طعم دودی به قهوه، مهم است که هوای مجدد گردش شده را قبل از عبور از داخل درام تا دمای به اندازه بالا (میزان پس سوز) گرم کنید.

رسترهای بستر مایع:

این دستگاه ها برای گردش دانه های قهوه و بالا نگه داشتن آن از بستری از هوای داغ بالارونده استفاده می کنند. خرید رستر قهوه بستر مایع ریسک آسیب به دانه ها از طریق انتقال حرارت را کاهش می دهد و این دستگاه ها معمولاً قادر به رست قهوه در مدت زمان کوتاه هستند. گرچه رستر بستر مایع از لحاظ تئوری مشکلی ندارد اما در عمل، سیستم های کنترل آن ها معمولاً خیلی ساده بوده و از تمام پتانسیل دستگاه استفاده نمی کنند. با توجه به تحول سریع در نرم افزار کنترل رست و ثبت اطلاعات، انتظار می رود که در آینده ای نزدیک این دستگاه ها به سرعت رشد کنند و استفاده از آن هابیشتر شود.

7- ویژگی ها

هیچ یک از ویژگی هایی که در بالا ذکر کردیم برای یک رست خوب قهوه ضروری نیست، اما هر کدام از این موارد می تواند به بهبود کیفیت رست و تکرارپذیری آن کمک کند.

 • درام دوتایی (تنها رسترهای درام کلاسیک دارند) و مشعل قدرتمند: پایه و اساس یک رستر درام کلاسیک، مشعل و درامش است. همانطور که قبلاً گفتیم، خروجی مشعل تعیین کننده ظرفیت واقعی دستگاه است. درام های دوتایی امکان رست سریع تر و داغ تر را با ریسک کمتر سوزاندن دارند. در خرید رستر درام کلاسیک اول به کیفیت درام و خروجی مشعل توجه کنید. شما می توانید به راحتی فن ها، شیرها، کانال ها و غیره را تعویض کرده یا ارتقاء دهید اما نمی توانید به راحتی یک درام را تعویض کنید و ارتقاء مشعل نیز گران است.

 • فن درایو با سرعت متغیر : تا زمانی که فن رستر قهوه شما مقدار هوای قابل قبولی را بکشد برای تولید یک رست خوب به فن سرعت متغیر نیازی نخواهید داشت. اما بدون یک فن درایو سرعت متغیر، ثابت نگه داشتن روزانه سطح جریان هوا غیر ممکن است. ترکیب فشارسنج هوای دیجیتال و یک فن درایو سرعت متغیر برای رست تخصصی و تکرار پذیر ضروری است.
فشار سنج هوا
فشارسنج هوا دیجیتالی
 • فشارسنج هوا (همان فشار سنج هوای درام): وجود فشارسنج در کانال بین درام و فن خروجی یک ویژگی جدید و مفید است. فشارسنج فشار را می خواند نه جریان را، اما فشار نشان داده شده با جریان هوا مرتبط است. استفاده روزانه از یک فن با تنظیمات ثابت به تکرار پذیری رست کمکی نمی کند چرا که ممکن است جریان هوا بسته به آب و هوا و عوامل دیگر هر روز متفاوت باشد. داشتن فشارسنج هوا به تنظیم فن و ایجاد جریان ثابت هوا برای هر بار رست کمک می کند.

نکته: اندازه گیری مستقیم جریان هوا نیاز به اتصال پروب به کانال خروجی هوا دارد اما پروب ها به سرعت آلوده شده و نمی توانند به طور موثر عمل کنند. استفاده از یک فشارسنج هوا بهترین گزینه موجود برای بررسی و ثابت نگه داشتن جریان هوا در رست های بعدی است. با این وجود هرچه کانال ها کثیف تر شود، رابطه بین فشار و جریان هوا به آرامی تغییر خواهد کرد به همین دلیل تمیزکردن مداوم دودکش بسیار مهم است.)

 • فشارسنج گازی با دقت بالا: بیشتر دستگاه های رست قهوه دارای فشارسنج های آنالوگ کوچک و ارزان هستند که اندازه گیری فشار گاز را به خوبی انجام نمی دهد. پیشنهاد می کنم فشارسنج آنالوگ دستگاهتان را با یک فشارسنج دیجیتالی دقت بالا جایگزین کنید. فشارسنج های آنالوگ شاید ظاهر جذاب تری داشته باشند اما تشخیص و خواندن دقیق فشار را بسیار دشوار می کنند.
 • پروب ها و جای آن ها: برای اینکه بتوانید مطابق با استانداردهای روز، یک رستر عالی باشید به رست های  لایت بهتر، جمع آوری داده های با کیفیت، کنترل دقیق و نرم افزار برای ردیابی و آنالیز داده ها نیاز خواهید داشت.

برای  اطمینان از جمع آوری کافی اطلاعات داشتن یک پروب دانه قهوه و یک پروب محیطی با قطرهای 2.5 تا 4 میلی متر را در نظر داشته باشید. پروب دمای ورودی هم مفید است اما حیاتی نیست.

موقیت های بهینه برای پروب دانه قهوه در اکثر رسترها به این شکل است:

 1. سر پروب باید 3 تا 5 سانتی متر از داخل صفحه رویی دستگاه فاصله داشته باشد.
 2. سر پروب باید 3 تا 5 سانتی متر از لبه درام داخلی فاصله داشته باشد. (2 سانتی متر هم برای دستگاه هایی با ظرفیت 1 کیلوگرم یا کمتر مناسب است.)
 3. سر پروب باید در وسط توده دانه های قهوه قرار بگیرد، حتی هنگامی که مقداری خیلی کمی قهوه رست می کنید. اگر پروب خیلی بالا یا خیلی نزدیک محور مرکزی در داخل درام باشد، ممکن است در دسته های کوچک دانه قهوه غوطه ور نشود. مکان مناسب برای پروب باید داده های باکیفیت را حتی برای مقادیر کم قهوه به اندازه 20% ظرفیت هم نشان دهد.
خرید رستر قهوه

با توجه به مواردی که بالا ذکر کردیم، اولویت بندی هنگام خرید رستر قهوه چگونه باید باشد؟

اولویت بندی من به این صورت است:

 1. اطمینان حاصل کنید برند دستگاه قابل اعتماد است.
 2. به دنبال ویژگی هایی در رستر قهوه باشید که به افزایش دقت در فرآیند رست کمک می کند.
 3. شرکتی را پیدا کنید که خدمات سریع و قابل اطمینان به شما ارائه دهد.
 4. هزینه (نسبت به خروجی مشعل و ویژگی های رستر)

دیگر ملاحظاتی که در بالا ذکر کردیم  مانند نصب یک پروب یا فشارسنج بهتر می تواند با سازنده دستگاه هماهنگ شود یا پس از دریافت دستگاه به آن اضافه شود.

حرف آخر

هنگام خرید رستر قهوه ابتدا بودجه خود را تعیین کنید و یک لیست از اولویت های نیازها و خواسته های خود تهیه کنید و از رستری ها درباره تجاربشان با دستگاه های مختلف سوال کنید. درمورد قابلیت اطمینان و خدمات دستگاه به نظرات بقیه اعتماد کنید اما در زمینه کیفیت رست زیاد حساب نکنید مگر اینکه شخص تجربه زیادی با انواع رسترها داشته باشد.

نکاتی درباره تجهیزات جانبی رستر قهوه

 • ترازو: یک ترازوی محکم با دقتی نه بیشتر از 0.005 کیلوگرم و حداکثر ظرفیت بیشتر از وزن بزرگترین مقداری که میخواهید رست کنید به اضافه سطلی که قهوه را با آن وزن می کنید. اگر می خواهید دسته های قهوه را با یکدیگر مخلوط کنید شاید به ترازویی با ظرفیت بیشتر نیاز داشته باشید. دقت ترازو باید به اندازه ای باشد که کاهش وزن را به خوبی محاسبه کند.
 • تایمر: نرم افزار یا صفحه کنترل رستر شما احتمالاً زمان رست را اندازه می گیرد پس به تایمر جداگانه نیازی نخواهید داشت. اگر به تایمر نیاز داشتید مدلی را تهیه کنید که بتوانید از دور هم عدد آن را بخوانید.
 • نورافکن: پیشنهاد می کنم یک لامپ فول اسپکتروم را در بالای آزمایش کننده دانه نصب کنید.
 • مهار آتش: شدیدا توصیه می کنم یک لوله آب از داخل صفحه رویی رستر قهوه و محفظه جمع آوری نصب کنید. این لوله آب باید دارای یک سَری اسپری و یک شیر قابل دسترسی باشد. این احتمالاً بهترین بیمه ایست که می توانید در مقابل آتش سوزی رستر داشته باشید.

لیست لوازم جانبی کوچک:

“این لیست تنها برای شروع است و می تواند کامل تر شود”

 • ملاقه بزرگ برای قهوه سبز
 • ملاقه بزرگ برای قهوه رست شده
 • سطل هایی برای قهوه سبز
 • سطل های جداگانه و بزرگتر برای قهوه رست شده
 • برچسب و ماژیک برای سطل ها
 • میز یا پیشخوان برای توزین، بسته بندی و پک کردن
 • کیسه ها و جعبه های خالی
 • سیلرهای حرارتی
 • جاروبرقی برای تمیزکردن محفظه جمع آوری
 • برس تمیزکاری دودکش
 • پارچه برای پاک کردن روغن از سطل ها و خنک کردن محفظه
 • چاقو یا قیچی برای بازکردن کیسه قهوه سبز
 • ماشین ظرفشویی تجاری
 • لوازم کاپینگ قهوه
 • نوارچسب بسته بندی
 • لیبل زن
 • سیلیکون با درجه حرارت بالا و گرید غذایی (برای عایق بندی کردن مجدد لوله ها پس از تمیزکاری)
 • گریس برای بلبرینگ ها

Sending
User Review
5 (1 vote)

2 دیدگاه برای “راهنمای خرید رستر قهوه: چگونه دستگاه رستر قهوه مناسب را انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.