قهوه گانودرما چیست؟ فواید درمانی ضد سرطان و لاغری این نوشیدنی

قهوه گانودرما

آیا قهوه گانودرما واقعاً بدن را تقویت می کند؟

قهوه گانودرما یک پودر قهوه است که معمولاً از قهوه فوری به اضافه عصاره پودر شده ی قارچ گانودرما لوسیدوم که یک نوع قارچ دارویی است و به آن “رِیشی” یا “لینگژی” هم می گویند درست شده است. دیگر مواد تشکیل دهنده مانند شکر، خامه غیر لبنی و گیاهان دارویی نیز می تواند به آن اضافه شود.

قهوه گانودرما علاوه بر انرژی که به شما می دهد دارای مزایای دیگری برای سلامتی نیز هست و گاهی اوقات افرادی که می خواهند مصرف قهوه خود را کم کنند و هنوز هم انرژی شان بالا باشد از آن استفاده می کنند.

با اینکه شواهد علمی برای فواید قارچ گانودرما لوسیدوم وجود دارد، هنوز درباره فواید قهوه گانودرما مطالعات زیادی صورت نگرفته است.

پودر قهوه گانودرما

قهوه گانودرما چیست؟

این نوشیدنی مفید از عصاره قارچ قرمز و دانه های قهوه رست شده تشکیل شده است. گانودرما لوسیدوم ماده ی تشکیل دهنده اصلی آن است که معمولاً در چین باستان به عنوان قارچ جاودانگی شناخته می شود. این قارچ بر روی درختان رشد می کند و به عنوان قلیایی ترین ماده خوراکی بر روی زمین شناخته می شود. هزاران سال پیش، افراد ثروتمند معتقد بودند که قارچ قرمز کلید جاودانگی است.

خرید قهوه گانودرما

فواید گانودرما لوسیدوم از نظر علمی مشخص شده است. این دارو می تواند باعث افزایش عملکرد ایمنی بدن، برطرف کردن خستگی مزمن و جلوگیری از سرطان شود. بیشتر افراد از آن به عنوان یک ماده مقوی و محرک طبیعی استفاده می کنند. مطالعات نشان می دهد که قارچ گانودرما می تواند اضطراب و افسردگی را نیز کاهش دهد.

قارچ گاندورما

چرا مردم قهوه گانودرما می نوشند؟

طرفداران قهوه گانودرما معتقدند که گانودرما می تواند باعث افزایش ایمنی، مبارزه با خستگی، بهبود حافظه، افزایش قدرت و انرژی، کاهش کلسترول، کاهش التهاب، تسکین استرس، معکوس کردن روند پیری و بهبود گردش خون در بدن شود. همچنین قهوه گانودرما به عنوان یکی از منابع سرشار از آنتی اکسیدان ها شناخته می شود.

خواص قهوه سبز برای لاغری چیست؟ اینجا بخوانید

فواید قهوه گانودرما: آیا مفید است؟

تحقیقات اولیه بر روی قهوه گانودرما نشان می دهد می تواند مزایای خاصی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال بررسی که در سال 2016 بر روی 5 مطالعه منتشر شده انجام شد نشان می دهد گانودرما لوسیدوم به دلیل پتانسیل آن در افزایش پاسخ به تومور و تحریک ایمنی میزبان، می تواند در کنار درمان معمولی استفاده شود [1]Jin X, Ruiz beguerie J, Sze DM, Chan GC. Ganoderma lucidum (reishi mushroom) for cancer treatmentCochrane Database Syst Rev. 2016;4:CD007731. doi:10.1002/14651858.CD007731.pub3.

با این حال هیچ مدرکی دال بر استفاده از گانودرما لوسیدوم به عنوان درمان اولیه سرطان وجود ندارد.

علاوه بر این مطالعات نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور کلی برای سلامت بسیار مفید است. به طور مثال مصرف متوسط قهوه می تواند به کاهش خطر ابتلا به بسیاری بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری پارکینسون و بیماری قلبی کمک کند [2]Harvard Health Publishing. The latest scoop on the health benefits of coffee. September 25, 2017..

گفته می شود که قهوه گانودرما می تواند فوایدی برای فشار خون بالا و بیماری قلبی داشته باشد. همچنین گانودرما لوسیدوم می تواند خستگی را کاهش داده و انرژی را افزایش دهد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که گانودرما لوسیدوم همراه با عصاره مرغ غنی از آنتی اکسیدان باعث افزایش عملکرد عضلانی و ریکاوری در موش ها می شود [3]Li H, Chen YJ, Hsu YJ, et al. Effects of Ganoderma lucidum and ‘Essence of Chicken’ on Physical Fatigue Recovery and Exercise Performance Improvement. Chin J Physiol. 2018;61(6):372-383. … Continue reading. مطالعه کوچک دیگری در سال 2018 نشان داد که گانودرما لوسیدوم باعث کاهش خستگی در افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن می شود [4]Sokawatmakhin S, Boonyahotra W. Preliminary study of the applications of Ganoderma lucidum in chronic fatigue syndrome. JAASP. 2013;2:262‐268..

یکی از بزرگ ترین فواید روی آوردن به مصرف قهوه گانودرما تقویت سیستم ایمنی شماست. این برای افرادی که به دلیل بیماری یا استرس سیستم ایمنی ضعیفی دارند عالی است زیرا قارچ ریشی قرمز به حذف باکتری از بدن کمک می کند که در نتیجه بدن را قوی می کند. پزشکان و دانشمندان می دانند سیستم ایمنی ضعیف می تواند باعث تمام بیماری ها شود.

یکی دیگر از فواید خارق العاده قهوه گانودرما این است که برخلاف قهوه معمولی که می تواند باعث پریشانی شود، قهوه گانودرما یک عامل ضد استرس است. بسیاری از ما ممکن است وقتی استرس داریم یک فنجان قهوه درست کنیم اما این کار می تواند باعث افزایش استرس هم شود. با این حال قهوه گانودرما بهترین نوشیدنی در زمان هایی است که اضطراب دارید. همچنین قهوه گانودرما می تواند به افزایش تمرکز و حافظه کمک کند در حالی که تنش ها را کاهش می دهد. مشخصاً این یک قهوه بسیار قوی است و شما می تواند هر روز از نوشیدن آن لذت برده و تغییرات مثبتی را در سلامتی خود ایجاد کنید.

علاوه بر این، قهوه گانودرما معمولاً برای درمان بی خوابی استفاده می شود، که به این معنی است شما می توانید حتی با نوشیدن آن در عصر، خواب خود را بهبود ببخشید. همچنین گانودرما یک درمان موثر برای بسیاری از انواع آرتروز است. در چین از قارچ رِیشی به دلیل بسیاری از فوایدی که برای ناراحتی های مزمن دارد به عنوان یک دارو استفاده می شود.

اگر به دنبال راهی برای افزایش سلامت بدن خود هستید، با نوشیدن روزانه قهوه گانودرما می توانید تفاوت را احساس کنید. در آخر اگر به دنبال یک قهوه سالم و طبیعی هستید که هر روز بنوشید، مصرف قهوه گانودرما را آغاز کنید زیرا ماده تشکیل دهنده اصلی آن قارچ های ریشی هستند و دانشمندان فواید آن برای سلامتی را بسیار توصیه کرده اند.

عوارض جانبی احتمالی گانودرما

درباره سلامت گانودرما اطلاعات کمی در دست است. با این حال ممکن است گانودرما برخی عوارض جانبی مثل سرگیجه، ناراحتی معده و تحریک پوستی داشته باشد [5]Drugs.com. Reishi mushroom. Updated January 3, 2020. اگر شما از داروهای فشار خون، ضد انعقاد، ضد پلاکت یا ضد سرطان استفاده می کنید قبل از مصرف قهوه گانودرما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

[6]https://www.verywellhealth.com/

References

References
1 Jin X, Ruiz beguerie J, Sze DM, Chan GC. Ganoderma lucidum (reishi mushroom) for cancer treatmentCochrane Database Syst Rev. 2016;4:CD007731. doi:10.1002/14651858.CD007731.pub3
2 Harvard Health Publishing. The latest scoop on the health benefits of coffee. September 25, 2017.
3 Li H, Chen YJ, Hsu YJ, et al. Effects of Ganoderma lucidum and ‘Essence of Chicken’ on Physical Fatigue Recovery and Exercise Performance Improvement. Chin J Physiol. 2018;61(6):372-383. doi:10.4077/CJP.2018.BAH646
4 Sokawatmakhin S, Boonyahotra W. Preliminary study of the applications of Ganoderma lucidum in chronic fatigue syndrome. JAASP. 2013;2:262‐268.
5 Drugs.com. Reishi mushroom. Updated January 3, 2020.
6 https://www.verywellhealth.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.