کار با ایروپرس: آموزش درست کردن قهوه با ایروپرس

آموزش کار با ایروپرس

ایروپرس یکی از بهترین قهوه سازهای دستی است که استفاده از آن بسیار آسان است. این قهوه ساز کوچک و قابل حمل می تواند سریعاً یک فنجان قهوه خوش طعم و شبیه به اسپرسو را برای شما آماده کند. اما برای اینکه بهترین قهوه را با ایروپرس درست کنید لازم است از تکنیک درستی استفاده کنید. در این مطلب کار با ایروپرس را به شما آموزش می دهیم.

مواد و وسایل مورد نیاز برای کار با ایروپرس

  • دانه قهوه تازه رست شده
  • آب تصفیه شده
  • ایروپرس (به همراه فیلتر)
  • تایمر
  • آسیاب قهوه
  • کتری
  • فنجان
وسایل مورد نیاز برای درست کردن قهوه با ایروپرس

طرز تهیه قهوه با ایروپرس

1. قهوه و آب را آماده کنید

حدود 200 میلی لیتر آب را به جوش آورید. پس از به جوش آمدن اجازه دهید آب، یک دقیقه بماند تا دمای آن برای کار با ایروپرس مناسب شود. برای این مقدار آب، از 15 گرم قهوه استفاده کنید. درجه آسیاب قهوه شما باید به اندازه متوسط تا ریز باشد. یعنی بزرگتر از درجه آسیاب مخصوص اسپرسو.

2. روی فیلتر آب بگیرید

فیلتر را داخل درپوش ایروپرس قرار دهید و به آرامی آب داغ را روی آن بریزید. سپس درپوش و فیلتر را روی محفظه دم آوری قرار دهید.

شستن فیلتر در کار با ایروپرس

3. محفظه دم آوری را در جایش قرار داده و پودر قهوه آسیاب شده را اضافه کنید

محفظه دم آوری را بر روی ماگ یا ظرف مورد نظر خود قرار دهید. قهوه آسیاب شده را به آن اضافه کنید و حواستان باشد قهوه به داخل درزها نریزد.

افزودن قهوه در ایروپرس

طرز تهیه قهوه ترک غلیظ و سنتی

4. تایمر را روشن کرده و کمی آب اضافه کنید

شروع به زمان گرفتن کنید و حدود 30 میلیلیتر آب را با حرکت دورانی بر روی قهوه ها بریزید. آب را به صورت یکنواخت روی همه قهوه بریزید و 30 ثانیه زمان دهید تا قهوهاصطلاحاً بشکفد.

5. بقیه آب را بریزید

تا خط چهارم محفظه را از آب پر کنید. مخلوط را 10 بار هم بزنید و سپس اجازه دهید ایروپرس برای 2 دقیقه بماند.

آب اضافه کنید

6. پیستون را وصل کنید و با احتیاط آن را فشار دهید

پیستون را به آرامی و با سرعت ثابت فشار دهید. به خاطر داشته باشید که این فشاری برابر با 30 پوند خواهد داشت بنابراین کمی باید تلاش کنید. تا زمانی که یک صدای هیس مانند شنیدید فشار را ادامه دهید. تا جایی که همه ی آب عبور کرده باشد.

فشار دادن پیستون در کار با ایروپرس

7. از قهوه خود لذت ببرید

اگر دوست دارید قهوه تان را بلک بنوشید قهوه آماده است. همچنین می توانید به آن آب داغ اضافه کنید و یک امریکانو درست کنید. شیر نیز افزودنی خوبی است. حتی می توانید با ریختن قهوه آماده شده بر روی یخ، یک آیسد کافی خوش طعم درست کنید.

انواع دیگر روش های کار با ایروپرس

حال که روش اصلی کار با ایروپرس را یاد گرفتید، می توانید روی این روش آزمایش کنیدً هنگام استفاده از ایروپرس سه فاکتور اصلی بر روی قهوه دم آوری شده شما تاثیر می گذارد: قهوه، آب و زمان. با تنظیم هر یک از این موارد قهوه دم آوری شده شما متفاوت خواهد بود.

دانه قهوه و درجه آسیاب

همیشه دانه قهوه ای که استفاده می کنید بسیار مهم است. خرید بهترین قهوه

برای اینکه بهترین عطر و طعم را از قهوه خود بگیرید باید درجه رست و آسیاب مناسب را پیدا کنید. برای ایروپرس می توانید از هر نوع قهوه ای استفاده کنید، با این حال بیشتر افراد رست های مدیوم تا دارک را برای طعم اسپرسو ترجیح می دهند.

بهترین درجه آسیاب برای ایروپرس چیست؟ درجه آسیاب ایده آل برای ایروپرس می تواند از مدیوم تا ریز متغیر باشد، این به زمان دم آوری شما بستگی دارد. به یاد داشته باشید. این قانون اساسی را درباره آسیاب قهوه به یاد داشته باشید: هر چه درجه آسیاب شما ریز تر باشد، زمان دم آوری قهوه کوتاه می شود.

انواع درجه آسیاب قهوه

دمای آب

یکی دیگر از عوامل مهم دمای آب است. در دستورالعمل های رسمی کار با ایروپرس گفته شده است بهترین دما حدود 80 درجه سانتیگراد است، با این حا بسیاری از متخصصان دمای بالاتری را برای آب ترجیح می دهند. شما می توانید با تغییر دمای آب، بهترین دما را برای خود پیدا کنید.

قهوه فرانسه و درست کردن آن

نسبت در ایروپرس

نسبت قهوه به آب در کار با ایروپرس، مانند تمام روش های دم آوری قهوه بسیار مهم است. توصیه می شود به ازای 200 میلی لیتر آب، یک پیمانه (15تا16 گرم) قهوه بردارید. می توانید این نسبت را کم و زیاد کنید تا ببینید قهوه شما در چه حالتی خوش طعم تر است.

زمان دم آوری قهوه با ایروپرس

زمان یکی از بحث برانگیز ترین موضوعات در کار با ایروپرس است. این زمان حدود 1 تا 3 دقیقه است، اما می توانید خودتان بهترین زمان را پیدا کنید. اگر قهوه قوی و دارک دوست دارید، اجازه دهید 3 دقیقه بماند. اگر خیلی برایتان تلخ است می توانید کمتر زمان بدهید.

زمان دم آوری قهوه با ایروپرس

باید ایروپرس را برعکس گذاشت یا رو به بالا؟

یکی دیگر از سوال ها این است که ایروپرس را باید برعکس کرد یا خیر؟ در روش دم آوری کلاسیک، همانطوری که در دستورالعمل های رسمی آمده است می توانید محفظه دم آوری ایروپرس را مستقیم روی فنجان خود قرار دهید به طوری که محفظه فیلتر به سمت پایین پیچ شده باشد. سپس پیستون را بر روی آن قرار داده و رو به پایین فشار دهید تا قهوه دم آوری شده داخل فنجانتان بریزد.

برعکس قرار دادن ایروپرس

اما یک راه دیگر هم هست: می توانید کل ایروپرس را بجز درپوش فلیتر ببندید و قهوه را در محفظه وارونه قرار گرفته دم کنید. وقتی قهوه آماده شد درپوش فیلتر را روی آن ببندید و سریع ایروپرس را برگردانید و روی فنجان قرار دهید. سپس پیستون را مثل قبل فشار دهید.

روش دوم یعنی برعکس گذاشتن ایروپرس عصاره گیری یکسان تر و کنترل بیشتری روی مرحله خیساندن قهوه می دهد. [1]https://coffeeaffection.com/ [2]https://aeropress.com/about

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.