قهوه فرانسه چیست؟ طرز تهیه انواع قهوه فرانسه و فرنچ پرس

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه یکی از مشهور ترین قهوه ها در جهان است. کشور فرانسه در مبحث قهوه بسیار مورد علاقه است. همیشه تصور نشستن در تراس یک کافه ی فرانسوی و نوشیدن یک قهوه فرانسه دلچسب، رویای همه افراد بوده است.

اما چیزی که باعث شهرت قهوه فرانسه شده است خود قهوه نیست، بلکه فرهنگ قهوه فرانسه است.

نوشیدن قهوه در فرانسه آداب و رسوم خودش را دارد.

قهوه فرانسه
قهوه فرانسه به همراه صبحانه فرانسوی

قهوه فرانسه با یک فرهنگ متفاوت

با اینکه بعید است متخصصان قهوه و باریستاهای ماهر کافه های فرانسوی را در جای دیگر پیدا کرد، نبود لته آرت و قهوه آسیاب شده اصلاً دلیل نمیشود که قهوه فرانسه را دست کم بگیرید. چیزی که در فرهنگ قهوه فرانسه مهم است، تجربه کردن قهوه است…

معمولاً قهوه فرانسه به صورت بلک یا سیاه سرو می شود، در حالی که در تراس کافه نشسته اید و به جهان در حال گذر نگاه می کنید.

قهوه فرانسه زیاد روی کیفیت دانه قهوه مانور نمی دهد، بلکه بیشتر لذت بردن از لحظات آرام در یک روز پرمشغله اهمیت دارد؛ هنگام نوشیدن قهوه فرانسه خواندن یک کتاب، تماشای مردم و یا گپ و گفت با یک دوست چیزی است که آن را متمایز می کند.

کافه های فرانسه
کافه فرانسوی

کافه های فرانسوی به ندرت منو ارائه میدهند، در ادامه انواع قهوه فرانسه که در کشور فرانسه ارائه می شود را برای شما توضیح داده ایم.

انواع قهوه فرانسه

کافه فرانسه
کافه

1. کافه (Café): کافه در واقع همان اسپرسو به زبان فرانسوی است. این قهوه فرانسه یک اسپرسوی کلاسیک است: کوچک، غلیظ و پر انرژی که معمولاً کنار آن یک لیوان کوچک آب هم سرو می شود. این محبوب ترین نوع قهوه فرانسه در این کشور است.

2. کافه اِلونگه (Café allongé): در واقع کافه الونگه نزدیک ترین چیز به امریکانو در فرانسه است که از یک اسپرسوی سینگل به اضافه آب داغ که روی آن ریخته شده تشکیل می شود. در بیشتر کافه و رستوان ها، این قهوه فرانسه بسیار رایج تر از قهوه فیلتری (café filtré) است. این قهوه یک گزینه بسیار خوب برای کسانی است که به دنبال یک قهوه فیلتری به سبک آمریکاییی هستند.

کافه نویز
کافه نویزِ

3. کافه نویزِ (Café noisette): این قهوه فرانسه به خاطر رنگ فندقی اش بسیار معروف است و از یک سینگل اسپرسو به همراه یک لایه فوم شیر داغ درست شده است. این قهوه شبیه ماکیاتوی ایتالیایی است، البته گاهی شیر کفه نویزِ به صورت جدا سرو می شود تا کسی که می خواهد آن را بنوشد به سیلقه خودش شیر را اضافه کند.

4. کافه کرِم (Café crème): کفه کرم یک اسپرسو است که مقدار نسبتاً زیادی شیر فوم دار روی آن قرار دارد. این قهوه فرانسه بسیار شبیه به کاپوچینو است. یک قهوه شیری چیزی مانند لاته.

5. کافه اوله (Café au lait): کافه اوله به طور دقیق همان قهوه فیلترشده یا فرنچ پرس است که به همراه شیر گرم سرو می شود. با این حال در عمل، بسیاری از کافه های فرانسوی کافه اوله را با اسپرس, درست می کنند که کم و بیش آن را شبیه به کافه کرم می کند. [1]https://www.lelongweekend.com/coffee-in-france-french-coffee/ [2]Apparatus for preparing infusions, particularly for preparing coffee Google Patents

فرنچ پرس چیست؟

قهوه فرنچ پرس یک روش دم آوری قهوه است که با استفاده از قهوه سازی به نام “فرنچ پرس” درست می شود. فرنچ پرس مانند پیستونی است که به یک صافی متصل شده است. شما می توانید با استفاده از این دستگاه، قهوه فرانسه آسیاب شده را داخل یک ظرفT دم آوری و فشرده کنید.

پس از این که قهوه دم کشید، قهوه آسیاب شده را با استفاده از پیستون، به ته ظرف فشار می دهید و یک قهوه قوی، پررنگ و خوش طعم خواهید داشت.

فرنچ پرس
فرنچ پرس

چرا قهوه فرانسه انقدر محبوب است؟

یکی از مهم ترین ویژگی های قهوه فرنچ پرس این است که می توانید در یک بار تعداد زیادی قهوه برای چندین نفر درست کنید. همچنین در درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس می توان دمای آب و زمان دم آوری قهوه را به راحتی کنترل کرد. معمولاً با قهوه ساز فرنچ پرس می توان برای 3 تا 4 نفر قهوه درست کرد. فرنچ پرس ها در سایزهای مختلف وجود دارند و حتی 8 نفره آن هم موجود است.

نکات و ترفندهای زیر درباره درست کردن بهترین قهوه فرانسه با فرنچ پرس را بخوانید.

قهوه فرانسه

نحوه استفاده از فرنچ پرس

ما برای سادگی کار 4 نکته مهم که باید هنگام درست کردن قهوه فرانسه به یاد داشته باشید را مشخص کرده ایم:

 1. دانه های قهوه
 2. سایز آسیاب قهوه
 3. دمای آب
 4. زمان دم آوری

برای درست کردن قهوه فرانسه عالی تنها کافیست این 4 مورد را در نظر داشته باشید.

1. دانه های قهوه

توصیه مهم ما این است: اگر می توانید از دانه قهوه استفاده کنید نه قهوه از قبل آسیاب شده! عطر و طعم و تازگی قهوه شما یکی از ترفندهای مهمی است که قهوه فرانسه شما را عالی می کند.

معمولاً قهوه های از قبل آسیاب شده تازگی خود را از دست می دهند. می توانید قهوه فرانسه رست تازه را به صورت آسیاب مخصوص فرنچ پرس و یا دانه کامل از فروشگاه قهوه لویا تهیه نمایید.

اندازه گیری قهوه و آب را چطور انجام دهم؟

اگر در خانه ترازو ندارید پیشنهاد می کنیم از روش های حجمی برای اندازه گیری قهوه آسیاب شده و مقدار آب استفاده کنید. در زیر اندازه های کلی با واحد فنجان را برای شما آورده ایم.

مقدار قهوه فرانسه برای فرنچ پرس چقدر است؟

 • برای 1 نفر: 2 قاشق غذاخوری دانه قهوه + 1 فنجان آب (معادل 28 میلی لیتر)
 • برای 2 نفر: یک چهارم فنجان دانه قهوه + 2 فنجان آب
 • برای 4 نفر: نصف فنجان دانه قهوه + 4 فنجان آب

پس به یاد داشته باشید که برای 4 وعده قهوه، از نصف فنجان دانه قهوه کامل استفاده کنید. ابتدا دانه های قهوه را مخصوص قهوه فرانسه یعنی به اندازه درشت آسیاب کنید و در کف فرنچ پرس بریزید.

نکته: اگر دانه قهوه را خودتان آسیاب می کنید حتماً از آسیاب مته ای (تیغه ای نه!) استفاده کنید تا تمام دانه ها به یک اندازه آسیاب شوند.

دوست دارید قهوه فرانسه قوی تری داشته باشید؟

درست کردن قهوه با فرنچ پرس مانند یک هنر است. شما باید کاری را انجام دهید که به ذائقه شما بیشتر می آید. به همین دلیل ممکن است زمانی طول بکشد تا متوجه شوید چه قهوه ای برایتان بهتر است. برای داشتن یک قهوه فرانسه قوی تر می توانید این کارها را انجام دهید:

 • برای همان مقدار قهوه آسیاب شده، از آب کمتری استفاده کنید.
 • از همان مقدار آب، اما قهوه آسیاب شده بیشتر استفاده کنید.
 • زمان دم آوری قهوه فرانسه خود را طولانی تر از 5 دقیقه کنید.
 • از رست های دارک تر قهوه و یا قهوه های روبوستا استفاده کنید.

نگهداری قهوه را چطور انجام دهم؟

دانه های قهوه خود را در یک جای خشک و خنک و در ظرفی که هوا به آن نفوذ نمی کند نگهداری کنید. به این ترتیب قهوه شما تازه تر و طولانی تر خواهد ماند!

2. همه چیز به سایز آسیاب قهوه بستگی دارد

آسیاب کردن قهوه یکی از مهم ترین عوامل هنگام درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس است. اگر دانه های قهوه را بیش از حد آسیاب کنید یک قهوه گل آلود و غلیظ خواهید داشت. اگر هم قهوه را به اندازه کافی آسیاب نکنید یک فنجان قهوه آبکی و بی مزه خواهید داشت.

در اینجا نحوه آسیاب مناسب قهوه برای فرنچ پرس توضیح داده شده است:

 • اگر آسیاب قهوه قابل برنامه ریزی دارید، آن را روی سایز مدیوم قرار دهید.
 • اگر آسیاب قهوه دستی یا الکتریکی دارید، تا زمانی که قهوه ها به صورت یکنواخت و به اندازه بلورهای بزرگ شن در آمدند قهوه را آسیاب کنید.
اندازه پودر قهوه فرانسه
اندازه آسیاب قهوه فرنچ پرس

نکته: اگر قهوه از قبل آسیاب شده خریداری کرده اید، به ازای هر 4 فنجان آب از نصف فنجان پر قهوه استفاده کنید.

3. دمای آب در درست کردن قهوه فرنچ پرس

دمای آب هنگام درست کردن قهوه فرانسه بسیار مهم است. اگر از آب خیلی داغ استفاده کنید ممکن است قهوه را بسوزانید و یک قهوه سوخته درست کنید.

اگر از آبی استفاده کنید که به اندازه کافی داغ نیست، عطر و طعم قهوه را به خوبی عصاره گیری نخواهد کرد. راه حل این است که آب را درون کتری یا قابلمه به جوش بیاورید و سپس از روی حرارت بردارید و قبل از شروع دم آوری قهوه، بگذارید 1 دقیقه بماند.

درست کردن قهوه فرانسه

4. زمان دم آوری قهوه فرانسه با فرنچ پرس

پس از این که آب را به حالت دورانی بر روی قهوه ریختید و قهوه را هم زدید موقع این است که بگذارید قهوه دم بکشد.

طبق بررسی های انجام شده، مناسب ترین زمان برای یک قهوه فرانسه خوش طعم 5 دقیقه است. زمان کمتر از این باعث می شود قهوه درست دم نکشد. اگر بگذارید قهوه بیش از 5 دقیقه بماند طعم قهوه فرانسه شما کمی تلخ می شود.

پس از هم زدن قهوه در آب، بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. سپس پیستون را تا ته فشار دهید و قهوه را داخل فنجان بریزید. نوش جان! [3]https://fitfoodiefinds.com/how-to-use-a-french-press/

درست کردن قهوه با فرنچ پرس

References

References
1 https://www.lelongweekend.com/coffee-in-france-french-coffee/
2 Apparatus for preparing infusions, particularly for preparing coffee Google Patents
3 https://fitfoodiefinds.com/how-to-use-a-french-press/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.