آموزش لته آرت : راهنمای کامل یادگیری لته آرت برای مبتدیان

آموزش لته آرت در خانه

اگر شما هم از دوستداران قهوه هستید حتماً هر روز صبح، ظهر یا هر زمان دیگری در انتظار این نوشیدنی هستید. و از آنجایی که پارامترهای زیادی در میزان لذت بردن از قهوه شما تاثیر گذار است، بسیاری از افراد بر این باورند که درست کردن یک شات اسپرسوی خوب خودش یک هنر است.

اگر قهوه تان را با شیر دوست دارید حتماً با یک هنر متفاوت آشنایید: لته آرت – همان الگوهای جذابی که روی لاته شما درست شده است. تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که آموزش لته آرت در خانه چگونه است؟

توجه: شیر معمولی در قهوه جواب نمی دهد!

باریستاها معتقدند برای درست کردن یک فنجان لاته عالی به دو چیز نیاز است: یک شات اسپرسوی تازه با کرمای کافی و شیر بخاردیده با بافت مناسب.

دلیل اینکه نمی توان لته را تنها با افزودن شیر معمولی به قهوه درست کرد کاملاً با فیزیک مرتبط است.

اگر دوست دارید مرحله به مرحله درست کردن لته آرت را یاد بگیرید این مطلب را تا آخر بخوانید.

باریستاها برای درست کردن “میکروفوم” که در فنجان شما ریخته می شود معمولاً شیر را بخاره داده و به سرعت حرارت می دهند. به این فرآیند علمی “تغییر ماهیت” گفته می شود چرا که باعث تغییر در خواص فیزیکی شیر می شود.

شیر در اصل از قند، چربی و پروتئین ها تشکیل شده است. هنگامی که بخار می بیند چربی و قندهای آن به قندهای ساده تر و کوچک تر شکسته می شود که شیر را شیرین تر می کند.

وقتی فوم شیر بخاردیده شما آماده شد مرحله بعدی این است که آن را داخل فنجان اسپرسوی خود بریزید که باز هم پای فیزیک درمیان است. باریستا شیر بخاردیده را طوری می ریزد که اول شیر تخلیه می شود و در آخر فوم، تا بتوان روی آن طراحی کرد.

خرید قهوه اسپشیالیتی با رست تازه

اشتباهات دیگری که افراد هنگام درست کردن لته آرت انجام می دهند

به جز استفاده از شیر معمولی، چند اشتباه دیگر هم وجود دارد که مبتدیان هنگام انجام لته آرت مرتکب می شوند:

زیادی آهسته ریختن شیر: این باعث می شود شیر در پیچر جدا گردد و در نتیجه شیر کمتر هوادهی شده به داخل فنجان بریزد و شیر بیشتر هوادهی شده داخل پیچر باقی بماند. این کار نه تنها انجام لته آرت را دشوار می کند بلکه یک لاته رقیق تر به شما می دهد.

دور نگه داشتن پیچر از سطح نوشیدنی هنگام ریختن: وقتی پیچر را از سطح نوشیدنی بالاتر بگیرید باعث می شود شیر به جای قرار گرفتن روی کرما، به داخل آن برود و الگوی مورد نظرتان شکل نگیرد.

نزدیک نگه داشتن بیش از حد دهانه پیچر به سطح نوشیدنی: این کار تاثیر عکس دارد، چرا که شیر تمایل دارد سطح را بپوشاند و در نتیجه الگویی تشکیل نمی شود.

پس حالا که جنبه های کلیدی ریختن شیر را در آموزش لته آرت متوجه شدید (ارتفاع، مکان، سرعت) می توانید لته آرت خودتان را امتحان کنید.

آموزش لته آرت طرح قو را اینجا یاد بگیرید.

آموزش لته آرت

سه فاز اصلی برای درست کردن لته آرت وجود دارد:

  1. درست کردن بهترین فوم
  2. عصاره گیری اسپرسو
  3. ریختن شیر

مرحله اول: درست کردن بهترین فوم

شیر سرد را بریزید

ابتدا باید مقدار کافی شیر سرد (1 درجه سانتی گراد) برای یک فنجان را داخل پیچر خود بریزید. چند نکته:

حدود 30 دقیقه قبل از استفاده پیچر خود را داخل فریزر یا یخچال بگذارید. وقتی پیچر سرد باشد به شما زمان بیشتری برای بخاردهی شیر می دهد که احتمال سوختن شیر را کاهش می دهد. همچنین این کار باعث می شود کرم سفت تر شده و کار با آن راحت تر شود.

از یک دماسنج مایع استفاده کنید تا بدانید چه وقت شیر را از نازل بخار جدا کنید تا نسوزد. باید سعی کنید شیر را تا به مدت زمان مشخصی تا زیر دمای جوش بخار دهید. صبر کردن زیاد باعث سوختن شیر می شود.

بخار را روشن کنید

دوم، استیم وند را در انتهای پیچر قرار دهید، روشنش کنید و نازل را به آرامی تا نزدیک به سطح شیر بالا بیاورید. همانطور که شیر به بالا آمدن ادامه می دهد، پیچر را پایین بیاورید تا نازل بخار در فاصله حدود 1 سانتیمتر از سطح شیر بماند. اجازه ندهید شیر بیش از حد پف کند یا حباب های بزرگ تشکیل شود. مهم است که یک شیر نرم و مخملی درست کنید نه فوم شیر که روی بیشتر نوشیدنی های اسپرسو قرار دارد.

شیر را بچرخانید

سوم، اجازه دهید دمای شیر به 37 درجه برسد و نازل بخار را در عمق شیر ترجیحاً در کناره پیچر قرار دهید، به طوری که پیچر بتواند در خلاف جهت عقربه ساعت بچرخد. در حالی که استیم وند نزدیک ته پیچر در جای خود قرار دارد، شیر را به آرامی در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

بخار را روشن کنید

چهارم، تا زمانی که شیر به دمای 65 تا 68 درجه سانتی گراد برسد به چرخاندن ادامه دهید و اجازه ندهید شیر فوم گرفته به دمای 71 برسد. اطمینان حاصل کنید که:

مراقب حالت قرارگیری استیمر خود باشید و پیچر را مناسب با آن تنظیم کنید. برخی استیمرها شیر را به قدری سریع داغ می کنند که باید حدود 10 درجه قبل از اینکه به دمای مد نظرتان برسد شیر را از آن جدا کنید تا نسوزد.

هدف شما باید حباب های کوچک و سبک باشد که به آن میکروفوم گفته می شود. هدف این است که یک فوم سبک بدون آسیب رسیدن به بادی ایجاد شود.

بخار را خاموش کنید

پنجم، بخار را خاموش کرده و دماسنج و نازل را از شیر بیرون بیاورید. آن ها را با پارچه مرطوب تمیز کنید.

بچرخان بچرخان بچرخان

در پایان چند ثانیه زمان دهید تا شیر جا بگیرد و بافت مخملی تری داشته باشد، سپس آن را محکم بچرخانید. اگر حبابی دیدید قبل از ادامه دادن به چرخش پیچر را برای 20 تا 30 ثانیه روی پیشخوان بکوبید.

مرحله دوم: عصاره گیری اسپرسو

شما باید به محض کف کردن شیر شروع به عصاره گیری شات اسپرسو کنید. هر شات باید بین 7 تا 8 گرم قهوه آسیاب شده داشته باشد.

فشاری که برای تمپ قهوه در پورتافیلتر استفاده می کنید باید حدود 30 تا 40 پوند باشد.

می توانید برای تخمین مقدار فشار لازم از یک ترازوی آشپزخانه استفاده کنید و با دستتان آن را فشار دهید تا ببینید چقدر نیرو باید به پورتافیلتر وارد کنید.

برای تازگی بیشتر از یک آسیاب قهوه مته ایی استفاده کنید تا کنترل بیشتری بر روی اندازه دانه های آسیاب شده اسپرسو داشته باشید.

سپس شات اسپرسو را بگیرید. یک شات ایده آل دارای کمی کرما و عطر و بوی معمول قهوه است. چند نکته:

عصاره گیری یک شات ایده آل حدود 21 تا 24 ثانیه طول می کشد. وقتی نزدیک 24 ثانیه طول بکشد اسپرسوی شیرین تری داریم.

میزان فشاری که هنگام تمپ کردن وارد می شود به طور مستقیم بر زمان عصاره گیری موثر است. تنها نیروی کافی را وارد کنید تا اسپرسو به آرامی و به طور یکنواخت استخراج شود. اگر هنگام تمپ به اندازه کافی فشار وارد نکنید عصاره گیری خیلی سریع انجام می شود.

سپس می توانید شات های اسپرسوی خود را داخل یک ماگ یا فنجان دیگر با دهانه بزرگ بریزید. اجازه ندهید افزودن شیر بیش از 10 ثانیه طول بکشد.

مرحله سوم، ریختن شیر و لته آرت

همانطور که قبلاً گفتیم لازم است هنگام بخار دادن شیر لازم است به ارتفاع، موقعیت و جریان توجه داشته باشید. چند نکته در این رابطه:

طراحی روی لاته

شروع ریختن تا نیمه پر شدن فنجان را از کمی بالا شروع کنید و سپس پیچر را کمی پایین تر آورید تا به کرما نزدیک شده و فوم ظاهر شود.

پیچر را از بالا تا پایین حرکت دهید و سرعت ریختن را ثابت نگه دارید.

فنجان را در یک زاویه خاص نگه دارید و به صورت یکنواخت شیر را بریزید. ریختن خیلی سریع باعث شکسته شدن کرما می شود و اگر خیلی آهسته شیر رار بریزید باعث می شود فوم ته پیچر بماند.

وقتی فنجان نیمه پر شد شروع کنید به ریختن در قسمت عقبی فنجان و با یک حرکت مچ دست ملایم، پیچر را از کناره تا کناره دیگر حرکت دهید.

آموزش الگوی رزتا یا گل سرخ بر روی لاته:

در حالی که پیچر را از این سمت به آن سمت حرکت می دهید شیر را بریزید تا وقتی که فوم بر روی سطح نوشیدنی ظاهر شود.

این حرکت را تا زمانی ادامه دهید که یک الگو ظاهر شود

آموزش لته آرت طرح رزتا

در حالی که به طرفین حرکت می دهید به آرامی شروع کنید پیچر را به عقب نیز حرکت دهید.

وقتی به آخر فنجان رسیدید پیچر را با یک حرکت سریع دوباره تا جلوی فنجان حرکت دهید.

حرکات سریع از سمتی به سمت دیگر باعث ایجاد الگوی رزتا با برگ های زیاد می شود، و اگر حرکات آهسته باشد برگ های کمتر و پهن تری ایجاد می کند.

آموزش الگوی قلب روی لاته:

شیر را در یک بخش از فنجان از سمتی به سمت دیگر بریزید.

ادامه دهید تا یک دایره بزرگ از کرما شکل بگیرد

پیچر را به آرامی به جلو حرکت دهید و ریختن شیر را بر آن دایره ادامه دهید تا فنجان تقریباً نیمه پر شود

با ریختن سریع شیر در یک خط مستقیم، الگوی قلب لته خود را کامل کنید.

آموزش طرح گل بر روی لاته:

آموزش لته آرت طرح گل

شیر را از فاصله 2 تا 3 سانتیمتری در فنجان بریزید

وقتی فنجان نیمه پر شد، پیچر را به آرامی به سمت جلو و عقب بلرزانید و در همان حال به عقب حرکت دهید.

این کار باعث می شود طرح گل به جلو حرکت کرده و فنجان را پر کند

اگر بجای تکان دادن دست، مچ خود را به عقب و جلو بلرزانید بهترین طرح را ایجاد می کند.

یادداشت پایانی

همچنین می توانید لته آرت خود را با پودر، شابلون و فوم شیر تزئین کنید، البته بیشتر افراد لته آرت را به شکل طبیعی خود ترجیح می دهند. می توانید از شکلات نیز برای تزئین اطراف فوم استفاده کنید. برای نوشتن یک کلمه می توانید یک شیء نوک تیز مثل خلال دندادن را در خامه نوشیدنی خود فرو کنید و سپس مقداری خامه رنگی اضافه کنید تا طرح خود را طراحی کنید.

حالا می دانید که چگونه لته آرت بزنید. با این حال برای آموزش لته آرت باید به آن زمان و تمرین اختصاص دهید. [1]https://www.coffeescience.org/

Sending
User Review
5 (1 vote)

References

2 دیدگاه برای “آموزش لته آرت : راهنمای کامل یادگیری لته آرت برای مبتدیان

    • Moonika گفته:

      به دلیل اینکه در کاپوچینو از مقدار زیادی کف شیر استفاده میشه، شیر اون بافت روان برای لته آرت رو نداره و نمیشه این کار رو کرد. لته آرت با استفاده از میکروفوم که حالت روان داره انجام میشه پس روی لته و حتی فلت وایت میشه آرت زد اما کاپوچینو خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.