5 مرحله در فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو ساز

فوم گیری شیر

فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو یکی از کارهایی است که همه دوست دارند یاد بگیرند. اما شیر را باید به چه طریق بخار داد تا بهترین میکروفوم در شیر شکل گیرد؟ در ادامه 5 مرحله آسان برای بخار دادن شیر را به شما آموزش می دهیم.

مرحله 1: قبل از بخاردهی

قبل از شروع فوم گیری شیر با دستگاه لازم است چند چیز را چک کنید؛

  1. شیر باید سرد باشد
  2. پیچر کاملاً تمیز باشد و از قبل شیر در داخل آن نمانده باشد

شیر باید سرد باشد تا زمان بیشتری برای بخاردهی داشته باشید و فوم گیری از شیر را آسان می کند چرا که شیر در دمای زیر 37 درجه سانتی گراد فوم ابریشمی تری ایجاد می کند. پس از دمای 37 درجه سانتی گراد، حباب های کوچکی در فوم ایجاد می شود که از بین بردن آن ها پس از بخاردهی بسیار سخت می شود. بخاردادن دوباره شیر اثر مشابهی خواهد داشت، شیر قادر به تحمل بخاردهی دوباره نیست و فوم شیر ساختارش را از دست می دهد.

در فوم گیری شیر با دستگاه نکته دیگری که باید قبل از روشن کردن استیم وند بررسی کنید، موقعیت پیچر و استیم وند است. هدف این است که بزرگ ترین گرداب ممکنه را در پیچر ایجاد کنیم (در مرحله 3 در این باره بیشتر توضیح می دهیم) و موقعیت نازل بخار نقش عظیمی در این مساله ایفا می کند. مطمئن شوید سر نازل بخار به صورت عمودی در وسط پیچر و به صورت افقی در کناره ی پیچر (چپ یا راست تفاوتی ندارد) قرار دارد.

با این کار در شیر شما یک گرداب ایجاد می شود و تنها کاری که لازم است هنگام بخار دادن شیر انجام دهید این است که پیچر را بالا و پایین کنید.

آموزش فوم گیری شیر
موقعیت درست پیچر یک گرداب در شیر ایجاد می کند

مرحله 2: ایجاد فوم / هوادهی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، می خواهیم در ابتدای کار فوم را ایجاد کنیم به همین دلیل اولین قدم پس از قرار دادن استیم وند در پیچر این است که پیچر را پایین تر بیاورید تا فوم شیر ایجاد شود. همانطور که سر نازل بخار به سطح شیر می رسد فوم شیر شروع به شکل گرفتن می کند. سپس به این مسئله می رسیم که چقدر باید استیم وند را در سطح شیر نگه دارید. برای درست کردن شیر کافه لاته تنها باید یک یا دو ثانیه در سطح باشد و برای کاپوچینو به 2 تا 5 ثانیه نیاز دارد.

مرحله 3: ایجاد گرداب

وقتی به اندازه کافی فوم ایجاد کردید باید نازل را دوباره به پایین برگردانید و در ادامه فرآیند فقط حرارت دهید. در این مرحله از کار باید یک گرداب در پیچر ابجاد کنید تا با کشیده شدن حباب ها در آن، شیر بافت نرم و ابریشمی پیدا کند. برای نحوه ایجاد گرداب مرحله 1 را بخوانید.

نحوه قرار گیری نازل بخار در پیچر در حین فوم گیری شیر
گرداب -> میکروفوم

مرحله 4: دمای مناسب

پس از آن آخرین مرحله قبل از خاموش کردن نازل بخار دمای مناسب برای شیر بخار دیده است. دمای مناسب برای شیر بخار دیده حدود 55 تا 65 درجه سانتیگراد است. از آنجایی که دمای شیر اولین و مهم ترین چیزی است که مشتری متوجه آن می شود باید دقت زیادی روی آن داشته باشید. همه از شیر بخاردیده خیلی سرد یا خیلی داغ بدشان می آید. دمای 55 تا 65 درجه برای من به اندازه ای است که پیچر دستم را بسوزاند (واقعا دستم را نمی سوزاند اما بیشتر از آن نمی خواهم پیچر را نگه دارم) بنابراین درست بعد از اینکه دستم شروع به سوختن کرد استیم وند را خاموش می کنم.

چرا 55 تا 65 درجه سانتیگراد؟

شیر در زیر 55 درجه تقریباً نیمه گرم است، در فوم گیری شیر با دستگاه این را هم در نظر بگیرید که مشتری سریعاً آن را نمی نوشد. در بالای دمای 65 درجه پروتئین های شیر شروع به تغییر ماهیت می کنند که روی ساختار شیر تاثیر گذاشته و طعم شیر حالت سوخته پیدا می کند.

مرحله 5: شیر را مخلوط کرده و سریع بریزید

وقتی نازل بخار را خاموش کردید باید سریع عمل کنید. اگر قبل از ریختن شیر آهسته کار کنید، فوم و شیر از هم جدا می شوند و فقط فوم بالا می ماند. ما میخواهیم شیر و فوم با هم باشند تا بهترین نتیجه را بگیریم. اگر قبل از ریختن شیر باید صبر کنید بهتر است پیچر را بچرخانید تا شیر ساکن نماند، این کار از جدایش شیر و فوم جلوگیری می کند.

فوم گیری شیر
پس از بخار دادن همچنان شیر را حرکت دهید

یک نکته دیگر! هیچ ربطی به کیفیت میکروفوم شما ندارد اما همیشه استیم وند را پس از بخاردهی تمیز کنید. در غیر این صورت شیر روی سطح استیم وند می سوزد و ظاهری قهوه ای رنگ به آن می دهد که اصلا جالب نیست.

استیم وند یا نازل بخار
تمیز کردن نازل بخار را فراموش نکنید!

با نکاتی که در مطلب فوم گیری شیر با دستگاه گفتیم می توانید یک میکروفوم نرم و ابریشمی درست کنید که آماده است برای زدن لته آرت. آموزش لته آرت را اینجا بخوانید. [1]https://www.baristainstitute.com/

آموزش فوم گیری شیر
لته آرت به میکروفوم نیاز دارد! آموزش فوم گیری شیر

References

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.