آموزش لته آرت طرح قو – چگونه یک قو روی قهوه طراحی کنیم

آموزش لته آرت طرح قو

آموزش لته آرت طرح قو (Swan) قطعاً اولین چیزی نیست که یک باریستا باید یاد بگیرد. طرح سوان یا قو طرحی است که نیازمند چند تکنیک مختلف است که باید اول در دیگر طرح ها در آموزش لاته آرت یاد گرفته باشید. در اینجا نحوه طراحی قو روی لاته را به شما آموزش میدهم.

همیشه اولین چیز مهم در آموزش لته آرت طرح قو این است که مطمئن شوید طعم اسپرسوی شما عالی است چرا که بر روی طراحی لته موثر است. بافت اسپرسوی خوب عصاره گیری شده مخملی و صاف است که باعث میشود شیر راحت تر با اسپرسو مخلوط شود. این برای لته آرت بسیار مهم است.

آموزش لته آرت طرح قو
طراحی روی لته هم به یک اسپرسوی خوب نیاز دارد

فنجان قهوه ای

با ریختن از کمی بالاتر تا وسط فنجان شروع کنید. به این ترتیب شیر به زیر اسپرسو فرو میرود و کنتراست بهتری در لته آرت با طرح قو ایجاد میشود که طرح مشخص تری با رنگ قهوه ای روشن در قسمت های بیرونی خواهید داشت. به این شروع “فنجان قهوه ای” گفته میشود چون سعی داریم فنجان قهوه ای بماند.

پرکردن نصف فنجان در آموزش لته آرت طرح قو
سعی کنید همه جای فنجان را شیر بریزید.

در این مرحله شاید لازم باشد همه جای فنجان را شیر بریزید تا نوشیدنی در حرکت باشد. این باعث از بین رفتن کشش سطحی میشود و درنتیجه طرح شما در مراحل بعدی به خوبی پخش میشود. این کار را تا وقتی نصف لیوان پر شود ادامه دهید.

طرح روی لاته
تا وقتی نصف فنجان پر شود شیر بریزید.

نوبت ریختن شیر برای لته آرت طرح قو

وقتی نصف فنجان پر شد وقت زدن طرح قو روی لته است. میتوانید قبلش چند ثانیه مکث کنید تا سطح نوشیدنی ثابت شود. به این ترتیب کمی سفت تر شده و طرح شما بیش از حد پخش نمیشود.

خب برای زدن طرح قو روی لاته باید با طرح رزتا شروع کنیم و آن را تا وسط فنجان بریزیم. نحوه طراحی رزتا یا گل سرخ را این جا بخوانید. لازم نیست به کناره دیگر فنجان بروید (که سمت چپ شکل زیر است) چون اگر شیر را با نیرو و سرعت مناسب بریزید رزتا خودش پخش میشود.

طرح رزتا روی لته
آموزش لته آرت طرح قو با طرح رزتا شروع میشود

وقتی پایه ی طرح قو را ایجاد کردیم نوبت به بال قو میرسد که باید پیچر را به سمت عقب حرکت دهیم.

طرح swan روی لاته
ابتدا پایه روزتا را ایجاد کنید و سپس به عقب ببرید

پیچر را تکان داده و همزمان به عقب ببرید تا تقریباً به سر فنجان برسید. حالا پیچر را آرام بالا برده و شیر را در کنار بال بریزید. همچنین میتوانید شیر را از نزدیک سطح نوشیدنی بریزید که یک ستون فقرات برای قو ایجاد میکند.

طرح قو روی لاته
از اینجا باید شیر را در کنار رزتا بریزید

حال موقع گردن سوان است. پس از حرکت در کناره ی رزتا، پیچر را در پایه رزتا نگهدارید و دوباره شروع به حرکت به سمت عقب کنید. با این کار فقط یک خط مستقیم ایجاد میکنید که در واقع گردن قو خواهد بود.

لته آرت طرح قو
پیچر را به عقب بکشید تا گردن قو را ایجاد کنید

تقریباً تمام شده، فقط کافیست یک قلب کوچک بریزید تا سر سوان را درست کنید. طرح قلب را اینجا یاد بگیرید. ریختن خط را متوقف کنید و فقط یک ثانیه شیر بریزید تا یک گردی درست شود و سپس پیچر را به جلو بکشید تا یک قلب ایجاد شود.

کشیدن سر قو در لته آرت
یک لحظه مکث کنید و سپس از وسط گردی یک خط بکشید

به این ترتیب لته آرت طرح قو آماده شد! تسلط بر طرح سوان یا قو نیاز به تمرین و اراده زیادی داشته اما حتماً ارزشش را دارد چون مشتریان شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. روش های مختلف ریختن شیر را امتحان کنید و یادتان باشد موقع ایجاد طرح قو روی لاته هرگز نباید عجله کنید، این کار فقط طراحی شما را بهم میریزد.

وقتی میخواهید لته آرت طرح قو را طراحی کنید از خودتان فیلم بگیرید تا بعد آن را نگاه کرده و اگر لازم است حرکاتتان را اصلاح کنید.

آموزش طرح روی لاته
لته آرت طرح قو (swan)، ریختنش آسان اما تسلط در آن دشوار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.