راهنمای خرید قهوه تخصصی،اسپشیالیتی، لاکچری!

راهنمای خرید قهوه اسپشیالیتی

خرید قهوه در گذشته ساده بود. راهروی فروشگاه را طی می کردید ، کیسه معمولی دانه های قهوه را برداشته و به خانه می رفتید. تفاوت زیادی در طعم وجود نداشت و واقعاً چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود نداشت و امری آسان و خسته کننده بود.

قضیه خرید قهوه اسپشیالیتی متفاوت است. شما می توانید دانه های قهوه را از ده ها کشور مبدا خریداری کنید. می توانید قهوه را با تنوع طعم های جدید و متنوع خریداری کنید. شما می توانید قهوه ارگانیک ، تجارت عادلانه ، تجارت مستقیم ، ، رست های سبک ، عربیکا ، واش پروسس بخرید. گاهی اوقات احساس زیادی می شود.

خرید دانه های قهوه اسپشیالیتی نباید استرس زا و گیج کننده باشد. باید یک ماجراجویی باشد. در این راهنمای خرید قهوه اسپشیالیتی، ما همه آنچه شما باید در مورد دانه های قهوه اسپشیالیتی بدانید را مطرح خواهیم کرد از جمله:

چرا قهوه اسپشیالیتی متفاوت است؟
چقدر رست های لایت، مدیوم و دارک خوشمزه تر از همیشه هستند!
چرا ژنتیک قهوه اهمیت دارد؟
چگونه روش های پردازش بر طعم دانه قهوه تأثیر می گذارد؟ (نکته: تاثیر چشمگیر است)
طعم قهوه کشورهای مختلف متفاوت است
و خیلی نکات بیشتر

خرید قهوه اسپشیالیتی

در اینجا هدف ما این است: همه بینش های لازم را برای انتخاب دانه های مناسب برای ترجیحات طعم و شیوه زندگی با قهوه به شما ارائه می دهیم.

بیایید با مهمترین بخش صحبت کنیم: چرا قهوه اسپشیالیتی متفاوت و بهتر است.

مزیت های فوق العاده قهوه اسپشیالیتی

قهوه همیشه راهی برای کاهش سرعت و لذت بردن از زندگی به ما می دهد ، اما جنبش تخصصی قهوه آن را به روشهای قدرتمندی تقویت کرده است. قبلاً ، این فقط در مورد نوشیدن یک لیوان ساده بود. اما این روزها قهوه می تواند خیلی بیشتر باشد.

برای ما ، قهوه راهی برای پذیرش شادی در زمان حال است.

کیسه دانه قهوه تازه بو داده را باز کنید و بوی عطر و رایحه آن را تنفس کنید. وقتی دانه های قهوه را با دست آسیاب می کنید احساس می کنید که جا می دهد. تماشای متورم شدن و دم کشیدن محوطه هنگام ریختن آب داغ روی آنها. نوشیدن آن لیوان قهوه با طعم غنی و پیچیده.

همه این مراحل به ما این فرصت را می دهند که سرعت خود را کاهش دهیم ، روی چیزی تمرکز کنیم که به آن اهمیت می دهیم و از پاداش یک لیوان قهوه خوب دم کرده استفاده کنیم. چیزی در مورد دم کشیدن قهوه با دست خود و چشیدن لیوان نهایی وجود دارد که با قهوه کالای درجه یک و قدیمی نمی توانید آن را دریافت کنید.

در نهایت ، یک چیز وجود دارد که ارزش این همه را دارد…

توت فرنگی، ادویه جات، و گلها در قهوه شما

دانه های قهوه اسپشیالیتی، از آنجا که بالاترین درجه قهوه را دارند و به جای کارگران کارخانه توسط صنعتگران رست داده می شوند ، طعم شگفت انگیزی دارند. طعم نت های ظریف میوه ، گل و ادویه جات غیر معمول نیست.

آیا تا به حال عسل شیرین را در قهوه خود چشیده اید؟ طعم و مزه یک سیب قرمز چطور؟ رایحه غنی بلوبری؟ نت های عمیق و رضایت بخش شکلات شیری یا دارچین؟

دانه قهوه اسپشیالیتی

خیر ، من در مورد روغن های طعم دهنده ای صحبت نمی کنم که هنگام برشته شدن روی آنها اسپری می شود. من در مورد طعم های طبیعی و جذاب صحبت می کنم که نتیجه کشاورزی ماهر ، رست دقیق و دم کشیدن آگاهانه است.

این طعم های غنی و عجیب و غریب واقعاً شما را به خود جذب می کند. آنها به شما کمک می کنند از ذهن خارج شوید و بر لحظه ای از آرامش و قدردانی تمرکز کنید. آنها به شما فرصتی می دهند تا از چیزی شگفت انگیز که در تمام مدت در زیر بینی ما پنهان شده بود قدردانی کنید.

موج سوم قهوه (قهوه اسپشیالیتی)

قهوه مدتهاست که یک کالا است. مانند روغن یا پنبه معامله ، فروخته و دم می شود. برای تمیز کردن طعم های عجیب و غریب از دانه های بی کیفیت ، فوق العاده تفت داده می شود. در نتیجه ، طعم همه تقریباً یکسان بود: کربن ، خاکستر و تلخی.

جنبش قهوه اسپشیالیتی این شیوه های قدیمی را در جستجوی چیزی بهتر پشت سر گذاشته است. و ما آن را پیدا کرده ایم این حرکت از قدیم به جدید اغلب در “امواج قهوه” بیان می شود. بگذارید آن را برای شما تجزیه کنم.

موج اول قهوه – قهوه کالای درجه یک ، بدون قابلیت ردیابی ، بدون حضور متخصص رست شده و بیات فروخته می شود. به قوطی های بزرگ Folger’s ، Seattle’s Best و Maxwell House فکر کنید.

موج دوم قهوه – تأکید بیشتر بر کیفیت قهوه ، اما بیشتر بر نوشیدنی های قهوه خلاقانه ، مانند لاته و فراپه های طعم دار. طعم قهوه بهتر است زیرا درجه بالاتری دارد ، اما رست قهوه هنوز بسیار تیره است و در نتیجه طعم های عمدتا تلخ ایجاد می شود. به Starbuck’s ، Peet’s و قهوه فروشی های محلی فکر کنید.

موج سوم قهوه – در این موج تأکید بسیار قوی فقط روی قهوه با درجه اسپشیالیتی وجود دارد. رست کردن مجدداً تصور می شود که بیشترین طعم را معمولاً با رست لایت یا مدیوم به ارمغان می آورد. شفافیت منبع بسیار ارزشمند است و دوستداران قهوه بیش از هر زمان دیگری با مزارع و مناطق و کشورهای مبدا در ارتباط هستند. کیفیت از هر نظر ، از دم کشیدن با آبجوش دستی تا ایجاد هنر در لاته مهم می باشد . به Intelligentsia ، Blue Bottle و JavaPresse فکر کنید.

وقتی نوبت به موضوع قهوه با کیفیت می رسد ، موج سوم قهوه (که معمولاً “قهوه اسپشیالیتی” نامیده می شود) اختراع مجدد کامل قهوه است. هر جنبه ای از زنجیره تامین ، رست و برشته کاری، دم کردن و خدمات با تمرکز بر کیفیت و شفافیت ارزیابی و تجدید شده است. این آینده قهوه است – و ارزش کشف آن را دارد.

این حس تعجب شما را مجذوب خود می کند. این شما را به کشاورزان زیادی در سراسر جهان که در حال پرورش قهوه اسپشیالیتی هستند ، متصل می کند. به شما این فرصت را می دهد که هر روز صبح با خود ارتباط برقرار کنید.

بیایید دریابیم که همه چیز از کجا شروع می شود.

همیشه به دنبال دانه های قهوه تازه برشته شده باشید

دانه های قهوه یک محصول کشاورزی هستند. آنها دانه های گیلاس قهوه هستند که روی درخت رشد می کنند – و جایی در کارخانه تولید نمی شوند.

مانند همه غذاهای کشاورزی ، دانه های قهوه وقتی تازه دم می شوند بهترین هستند. در اوج طراوت ، فقط چند روز پس از رست کردن، قندها شیرین هستند روغن های طبیعی رایحه های شاداب را پراکنده می کنند، اسیدها ترد و متعادل هستند و تلخی بسیار کمی وجود دارد.

با این حال ، دانه قهوه به سرعت شروع به پوسیدگی می کند. قندها از بین می روند ، روغن ها تبخیر می شوند ، اسیدها به ترکیبات تلخ تجزیه می شوند و طعم یک بار شفاف گل آلود و غیر قابل تشخیص می شود.

این از دست دادن طعم و طراوت می تواند به دم آوری روزانه قهوه شما آسیب برساند ، به این معنی که درک قهوه و لذت بردن واقعی از آن دشوارتر است.

این یک قانون است: دانه های قهوه فقط 2-3 هفته پس از رست کردن تازه هستند. قهوه آسیاب شده از قبل؟ قهوه های آسیاب شده از قبل فقط 20 تا 30 دقیقه اوج طراوت دارند و سریعاً شروع به پوسیدگی می کنند.

در اینجا نحوه تشخیص تازه بودن دانه های قهوه قبل از خرید یک بسته قهوه ذکر شده است:

از خرید بسته های قهوه با عبارت “بهترین تا” خودداری کنید. تاریخ “بهترین تا” همیشه ماه های آینده است ، به این معنی که برشته کار سعی می کند شما را به این فکر بیندازد که دانه های قهوه برای ماه ها و نه هفته ها در اوج طراوت هستند (نکته: اینطور نیست).
به دنبال عبارت “رست شده درتاریخ …” باشید. برشته هایی که تاریخ دقیق قهوه برشته را منتشر می کنند از گفتن حقیقت به شما نمی ترسند. این نشان دهنده یک تفت دهنده شفاف و با کیفیت بالا است.
رست تازه همیشه بهتر است.

سطوح رست قهوه اسپشیالیتی

رست کردن قهوه در دنیای قهوه های اسپشیالیتی بسیار متفاوت از برشته کردن قهوه های تجاری است. در دنیای قهوه های تجاری، رست های بسیار تیره بر بازار روز حاکم هستند زیرا طعم بد دانه های قهوه با درجه پایین را از بین می برند.

در دنیای قهوه های اسپشیالیتی، ما مجبور نیستیم طعم های بد را “رست” کنیم. هدف ما تأکید بر موارد خوب است و این معمولاً با برشته کردن کمی سبک تر قهوه اتفاق می افتد.

سطوح رست قهوه اسپشیالیتی

قهوه رست لایت

دانه برشته شده لایت معمولاً رنگ برنزه تیره دارد و هیچ روغن سطحی قابل رویت ندارد. از آنجا که آنها از نظر فنی “کم برشته” هستند ، طعم ها و ویژگی های منحصر به فرد مزرعه اصلی را بیشتر از سایر سطوح رست حفظ می کنند.

رست های سبک معمولاً دارای اسیدیته ای شاداب و ترد هستند که طعم روشن تر دانه قهوه را افزایش می دهد. نت های گل و میوه ای واقعاً در این سطح برشته می شوند ، تا حدی به دلیل اسیدیته روشن تر. رست های سبک همچنین دارای حس دهانی سبک ، رایحه ای روشن و بدون تلخی هستند.

آسیاب کردن دانه قهوه رست لایت دشوارتر است زیرا متراکم تر است. در صورت احساس سفتی یا مقاومت بیشتر در برابر آسیاب شما نگران نباشید.

مشخصات طعم قهوه اسپشیالیتی رست لایت:

دارای مشخصه بسیار مزرعه مبدا
اسیدیته ترد
طعم و شیرینی گل و میوه
تن آوری و حس دهانی سبک
رایحه های روشن
بدون تلخی

قهوه رست مدیوم

قهوه های رست کمی تیره تر و متوسط تیره دارای رنگ قهوه ای روشن هستند و به ندرت روغن سطحی دارند. این دانه ها هنوز بیشتر ویژگی های منحصر به فرد مزرعه یا منطقه اصلی را دارند ، اما آنها را در طعم قابل دسترس تر و نرم تر بسته بندی می کنند.

رست های متوسط تمایل دارند آن طعم های عجیب و غریب را گرفته و لبه های آنها را برش دهند. یک شیرینی دلپذیر کارامل یا عسلی شکل می گیرد ، اسیدیته را کمی گرد کرده و حس تعادل بیشتری ایجاد می کند. ممکن است کمی تلخی ظاهر شود ، اما جزئی است و در واقع به طعم خوب کمک می کند.

مشخصات طعم قهوه اسپشیالیتی رست مدیوم:

ویژگی از مزرعه مبدا
اسیدیته صاف
طعم گل و میوه
عسل یا شیرینی کارامل
تن اوری و حس دهانی متوسط
عطرهای غنی و گرد
تلخی دلپذیر سبک

قهوه رست دارک

رست های تیره قهوه اسپشیالیتی هنوز به اندازه رست های تیره قهوه تجاری، تیره نیستند. این دانه های قهوه دارای رنگ قهوه ای تیره هستند و غالباً درخشندگی روغنی نازکی روی سطوح آنها وجود دارد.

از نظر طعم ، رست های تیره از ویژگی های اصلی منشاء دانه قهوه نیستند ، اما یکنواخت یا خسته کننده نیستند. آنها هنوز هم می توانند متنوع و رضایت بخش باشند. اسیدهای روشن تر و نت های عجیب تر نرم می شوند ، رایحه ها عمیق و غنی می شوند ، شیرینی تیره تری مانند شکلات یا ملاس شکل می گیرد و نت های ادویه ، خاک و چوب ظاهر می شود.

مشخصات طعم قهوه اسپشیالیتی رست دارک:

ویژگی های کمتر از مزرعه مبدا
اسیدیته ملایم
ادویه عمیق ، خاک و طعم چوبی
ملاس یا شیرینی شکلات
تن آوری و بادی سنگین
رایحه های غنی و عمیق
تلخی دلپذیر

برشته کاری و رست دارک قهوه اسپشیالیتی

نکته : ما اکیداً توصیه می کنیم از برشته های تیره تر از دارک خودداری کنید. این سطح رست آنقدر تیره است که همه طعم های دلپذیر قهوه ها “برشته می شوند”.

اون اسیدیته ترد؟ رفته. شیرینی طراوت بخش؟ رفته. رایحه های زنده؟ رفته. آنچه از شما باقی مانده است عطر و طعم خاکستر و کربن است ، و به دنبال آن تلخی خشن.

اینها قهوه های سرگرم کننده نیستند.

انواع قهوه عربیکا و روبوستا

صدها گونه گیاهی قهوه در سراسر جهان (عمدتا در آفریقا) رشد می کند ، اما ما واقعاً فقط دو گونه از آنها را می بینیم که به صورت تجاری رشد می کنند: Coffea Arabica و Coffea Canephora (یا Robusta). این دو گونه قهوه بسیار متفاوتی تولید می کنند و مهم است بدانید هنگام خرید یک کیسه قهوه به چه چیزی دست پیدا می کنید.

قهوه عربیکا

گیاهان قهوه عربیکا شبیه بالرین های درختچه قهوه هستند. آنها شاخه های کمی دارند ، یک گیلاس قهوه پرورش نمی دهند و در قسمت ظریف ظاهر می شوند. اما در واقع چیز خوبی است. با شاخه های کمتر ، هر دانه قهوه مواد مغذی بیشتری دریافت می کند ، که منجر به طعم های شگفت انگیز و پیچیده ای می شود که ما در مورد قهوه خاص دوست داریم.

قهوه عربیکا چیزی است که در کافی شاپ های تخصصی سراسر جهان پیدا خواهید کرد. طعم ها متنوع است ، اسیدها ترد هستند ، قندها شیرین هستند و یک مقدار تلخی وجود ندارد.

قهوه روبوستا

از سوی دیگر ، گیاهان قهوه روبوستا شبیه بازیکنان فوتبال قهوه هستند. آنها بزرگ ، متراکم هستند و هر فصل تن ها گیلاس پرورش می دهند (که قیمت را کاهش می دهد). با این حال ، گیاهان حجیم مواد مغذی زیادی را به هر گیلاس توزیع نمی کنند ، که باعث طعم کمتر فوق العاده می شود.

و برای افزودن طعم و مزه ، گیاهان روبوستا یک تن ترکیبات تلخ تولید می کنند. این به دفع آفات مزرعه کمک می کند ، اما باعث می شود که قهوه دم کرده بسیار تلخ و ناخوشایند باشد. یکی از ترکیبات تلخی که گیاهان روبوستا مقدار زیادی از آن را تولید می کنند ، در واقع کافئین است ، و لیوان های قهوه روبوستا 50٪ بیشتر از لیوان قهوه عربیکا کافئین دارند.

بیشتر بخوانید: قوی ترین قهوه ها از نظر کافئین: کدام قهوه بیشترین کافئین را دارد؟

پیشنهاد می کنیم از گزینه خرید قهوه عربیکا استفاده کنید. دانه های قهوه عربیکا خوشمزه تر هستند ، میزان کافئین قابل کنترل تری دارند و خرید آنها معمولاً برای کشاورزان پایدارتر است.

گونه قهوه ای که باید دنبال آن باشید

هنگامی که شما به یک درخت خانواده ژنتیکی برای گیاهان نگاه می کنید ، سطحی در زیر گونه ها وجود دارد: انواع. اینها اساساً زیر گونه های ژنتیکی هستند. کاشت انواع خاص می تواند تأثیرات عمده ای بر سطح مزرعه بگذارد ، اما طعم اکثر آنها تقریباً یکسان است. با این وجود ، چند مورد منحصر به فرد وجود دارد.

گونه گیشا یکی از این موارد دور افتاده است. این گونه در اوایل دهه 1900 از اتیوپی به پاناما آورده شد ، اما در بین خطوط مزرعه در حال تغییر از بین رفت. در اوایل دهه 2000 ، مزرعه Hacienda La Esmeralda گیاه را دوباره در مزرعه خود پیدا کرد و شروع به رشد تجاری آن کرد.

دانه از این گونه دارای اسیدیته منحصر به فرد و عجیب و غریب است که رایحه های پر جنب و جوش گل را تقویت می کند. در بیست سال گذشته ، این تنوع نظر جهان قهوه را به خود جلب کرده است. مطمئناً یکی از مواردی است که باید آن را امتحان کنید – از طریق آن باید آماده پرداخت یک مبلغ زیبا برای آن باشید.

قهوه تک خاستگاه یا میکس

ما عاشق تنوع طعم قهوه در قهوه اسپشیالیتی هستیم. به همین دلیل است که ما قهوه های “تک منشا” را رواج دادیم. اما این قهوه ها برای همه مناسب نیستند – میکس ها هنوز جای خود را دارند. بیایید به تفاوت آنها بپردازیم و چرا ممکن است یکی را بر دیگری انتخاب کنید.

قهوه تک خاستگاه و قهوه میکس

قهوه تک خاستگاه

قهوه تک خاستگاه در اصل قهوه ای است که از یک مزرعه واحد یا گاهی اوقات یک خرده ریز در مزرعه است. از آنجا که تمام دانه های موجود در کیسه از همین مکان هستند ، طعم ها و ویژگی های منحصر به فرد آنها واقعاً آشکار است ، به جای اینکه با حضور قهوه ها از مناطق یا کشورهای مختلف یکدست شود.

این همان چیزی است که قهوه های تک خاستگاه را هیجان انگیز می کند. آنها کاملاً خودشان هستند ، تا آنجا که می خواهند عجیب و غریب باشند و به همان اندازه که مزرعه و کشاورز به آنها کمک می کند تبدیل شوند. این به ما تنوع طعم زیادی می دهد.

قهوه های اتیوپی و کنیا معمولاً طعم بسیار متفاوتی دارند ، حتی اگر کشورهای همسایه باشند. دانه قهوه از سوماترا و بالی طعم خاص خود را دارند ، هر چند هر دو جزیره بخشی از اندونزی هستند. حتی دو قهوه از دو مزرعه در طرف مقابل آتشفشان در گواتمالا می توانند طعم های متفاوتی داشته باشند. کشف تنوع هیجان انگیز است.

با این حال ، قهوه تک خاستگاه دارای چند نقطه ضعف است. اولا، آنها محصولات فصلی هستند و به ندرت بیش از دو ماه دوام می آورند. ثانیاً ، آنها در مقایسه با میکس قهوه ها از سازگاری و بخشندگی کمتری برخوردار هستند، که می تواند برخی از افرادی را که ترجیح می دهند یک نوشیدنی ثابت تر را تجربه کنند، تحریک کند. و سوم ، طعم های عجیب و غریب گاهی اوقات برای دوستداران قهوه سنتی بسیار وحشی است.

مزیت های قهوه تک خاستگاه:

سطح فوق العاده تنوع طعم
به راحتی می توانید مهارت کشاورزان سطح بالا را بچشید
طعم های عجیب و غریب

معایب قهوه تک خاستگاه:

طعم های عجیب و غریب همیشه به خوبی گرد نمی شوند
فصلی موجود هستند
گاهی اوقات تهیه مداوم دشوارتر است

قهوه میکس

ترکیبات در چند دهه گذشته بسیار تغییر کرده است. قبل از قهوه اسپشیالیتی، مخلوط کردن دانه ها راهی برای جمع آوری طعم های کمتر مطلوب قهوه درجه پایین بود. این روزها ، میکس قهوه بیشتر به دنبال ترکیب طعم های مکمل برای ایجاد تجربه های منحصر به فرد است.

رستری های ماهر دوست دارند یک قهوه عمیق تر ، مانند مکزیکی با نت های خاکی و شکلاتی ، با یک قهوه روشن تر ، مانند یک دانه کنیا گلدار و تند جفت شود. این باعث ایجاد حس تعادل و یکپارچگی می شود که با قهوه های تک خاستگاه غیر معمول است ، در حالی که هنوز این را تازه و هیجان انگیز نگه می دارد.

به طور کلی ، تنوع کمتری در بین میکس های قهوه وجود دارد ، به همین دلیل است که اکثر رسترهای تخصصی فقط دو یا سه مورد را ارائه می دهند (در مقایسه با چهار تا هشت قهوه تک خاستگاه).

میکس های مدرن هنوز لبه های خشن تر قهوه های تک خاستگاه را صاف می کنند ، این دیگر هدف اصلی نیست. و این باعث می شود میکس قهوه ها هنگام نوشیدن سازگارتر و بخشنده تر شوند. مخلوط قهوه ها همچنین برای مدت طولانی تر-اغلب در طول سال-در دسترس هستند ، زیرا از دانه های تشکیل دهنده آهسته تر استفاده می شود.

مزیت های قهوه های میکس:

طعم های خوب و جامع
دم کشیدن مداوم، سازگار و بخشنده
اغلب در طول سال در دسترس است

معایب قهوه های میکس:

تنوع طعم به میزان کمتر
وضوح طعم کمتر و نت های عجیب و غریب کمتر

روش های پردازش قهوه و طعم متفاوت آنها

طریقه پردازش گیلاس قهوه در مزرعه مدتهاست که توسط دوستداران قهوه شنیده نشده است. اخیراً افراد عادی به این موضوع اهمیت داده اند – و ما بسیار اهمیت می دهیم. تفاوت طعم بین این روش های فرآوری می تواند بسیار چشمگیر (و حتی قطبی) باشد.

توجه: اطلاعات زیر شامل کلیات است. مراحل دقیق از مزرعه به مزرعه و از کشوری به کشور دیگر وقتی به جزئیات خوب می پردازیم تغییر می کند ، اما تقریباً همیشه با یکی از این دسته های اصلی هماهنگ است.

پردازش و فرآوزی قهوه

پردازش طبیعی

پردازش طبیعی (که “فرآوری خشک” نیز نامیده می شود) از کمترین میزان تکنولوژی در بین این سه روش پردازش استفاده می کند. همچنین طولانی ترین زمان را می طلبد ، به این معنی که احتمال اشتباه وجود دارد. اکثر قهوه های پردازش طبیعی درجه اسپشیالیتی ندارند ، اما قهوه هایی که به آن سطح می رسند بسیار متمایز هستند.

گیلاس های برداشت شده روی حیاط های بزرگ یا تخت های بلند قرار داده می شوند و اجازه داده می شود دو تا چهار هفته در آفتاب خشک شوند. هنگامی که گیلاس ها به رنگ بنفش تیره هستند و خرد می شوند ، می توانید دانه ها را به راحتی با دست فشرده کرده یا با یک دستگاه تخلیه فشار دهید. از اینجا ، دانه ها دوباره برای چند روز یا چند هفته دیگر روی حیاط گذاشته می شوند تا به میزان رطوبت ایمن برای حمل و نقل و ذخیره سازی برسند: 8-12 درصد.

از آنجا که دانه ها بیشتر در داخل گیلاس خشک می شوند ، تمایل دارند میوه ای عجیب و غریب و وحشی داشته باشند که در سایر فرآیندها در قهوه یافت نمی شود. سطح اسیدیته پایین تر است ، شیرینی آن بیشتر به چشم می آید ، تن آوری کمی سنگین تر است و عطرها فوق العاده پر جنب و جوش هستند.

پردازش طبیعی قهوه

یک مثال رایج ، قهوه اتیوپی فرآوری شده طبیعی است. این دانه ها یکی از میوه های پر مصرف هستند که حاوی نت های توت فرنگی یا زغال اخته هستند. آنها آنقدر عجیب و غریب هستند که بسیاری از مردم از آنها لذت نمی برند ، اما ما تمایل داریم که در دنیای تخصصی حرفه ای از آنها استفاده کنیم.

تاثیر طعم: طعم میوه های عجیب و غریب ، اسیدیته کم ، تن آوری و بادی سنگین ، شیرینی غنی ، رایحه های پر جنب و جوش

پردازش شستشو

پردازش شستشو (که به آن “،راوری مرطوب” نیز گفته می شود) سریعتر و کنترل شده تر است. به دلیل این کنترل اضافی ، متوسط ​​قهوه شسته شده دانه ای با کیفیت تر از متوسط ​​قهوه پردازش طبیعی است.

در اینجا نحوه کار به این صورت است که گیلاس های برداشت شده در آب غوطه ور شده و به مدت یک تا پنج روز اجازه تخمیر دارند. آب تخلیه می شود و گیلاس ها به ایستگاه شستشو منتقل می شوند و در آنجا به اندازه کافی شسته می شوند تا لوبیا را از میوه و پوست گیلاس جدا کند. از اینجا ، حبوبات برای چند روز روی حیاط بزرگ یا تخت های بلند قرار می گیرند تا به سطح رطوبت مورد نظر برسند.

از آنجا که میوه بعد از چند روز (نه چند هفته) از دانه جدا می شود ، دانه قهوه آنقدر طعم میوه ای وحشی ندارد. با این حال ، آنها هنوز طعم های جذابی دارند – و نسبت به طعم های قهوه پردازش شده طبیعی ، شفاف تر و کمتر “گل آلود” هستند. تن آوری و بادی پایین تر و سطح اسیدیته آن ترد تر است.

تاثیر طعم: طعم های جذاب ، وضوح طعم ، اسیدیته بالا ، تن آوری سبک

پردازش عسلی

پردازش عسلی نوعی نقطه میانی بین دو روش بالا با چرخش کوچک خود است.

گیلاس های برداشت شده برای چند روز در آب خیس می شوند ، سپس مانند روش شستشو آبکشی می شوند. با این حال ، همه گیلاس از لوبیا حذف نمی شود. یک لایه موسیلاژ (قسمت میوه ای چسبناک) روی حبوبات باقی می ماند در حالی که آنها در حیاط یا روی تخت های بلند پهن می شوند تا به میزان رطوبت مطلوب برسند.

برداشتن پوست گیلاس و باقی ماندن موسیلاژ شیرینی قابل توجهی را ایجاد می کند که در روش های دیگر غیر معمول است. قهوه های فرآوری شده به این روش دارای تن وری متوسط ، اسیدیته متوسط و وضوح طعم متوسط هستند.

تاثیر طعم: افزایش شیرینی ، بادی متوسط ، اسیدیته متوسط ، وضوح طعم متوسط

قهوه دی کف (بدون کافئین)

دی کف شهرت بدی دارد و واقعاً تعجب آور نیست. در دهه 1970 ، یکی از حلالهای متداول در فرآیند بدون کافئین ، تری کلرواتیلن ، توسط موسسه ملی سرطان به عنوان “هشدار سرطان” اعلام شد. بله!

اما این روزها قهوه بدون کافئین مانند قهوه های دیگر سالم است. سه راه اصلی ایجاد شده برای کافئین زدایی ایمن هستند ، اگرچه در مورد کیفیت طعم ، درجات موفقیت متفاوتی وجود دارد.

قهوه اسپشیالیتی بدون کافئین

روش CO2

دانه در CO2 که در نیمه راه حالت مایع و گاز قرار دارد آغشته شده است (من نمی دانم چه شکلی خواهد بود). CO2 به صورت انتخابی کافئین را از دانه ها جمع آوری می کند ، اما سایر موارد را پشت سر می گذارد. سپس CO2 را می توان از طریق فیلتر ذغال عبور داد تا کافئین را خارج کرده و مجدداً قابل استفاده شود. این روند غیر معمول است زیرا بسیار گران است.

روش حلال شیمیایی

دانه برای چند ساعت در آب تقریبا جوش خیس می شود و مایع دم کرده به مخزن دیگری حاوی یکی از دو حلال ، اتیل استات یا متیلن کلراید منتقل می شود. این مواد شیمیایی به سرعت به مولکول های کافئین می پیوندند و فیلتر می شوند. سپس کنسانتره دم شده توسط همان دانه دوباره جذب می شود. این روش سریع و ارزان است ، اما طعم قهوه را از بین می برد.

روش سوییس واتر

آب به تنهایی قهوه را در این روش بدون کافئین می کند. دانه به مدت چند ساعت در آب گرم و تحت فشار خیس می شود. عصاره قهوه سبز از طریق فیلتر زغال که فقط کافئین را جمع آوری می کند ، به صورت تحت فشار عبور می کند. سپس دانه های تازه در عصاره غوطه ور می شوند. کافئین با آب گرم استخراج می شود ، اما قندها ، روغن ها ، اسیدها و سایر ترکیبات طعم دهنده در دانه تازه باقی می مانند ، زیرا این مولکول ها در عصاره موجود هستند. این روش کافئین زدایی سریع نیست ، اما طعم دانه قهوه را با موفقیت زیادی حفظ می کند.

شما فقط در رستری ها و فروشگاه های قهوه اسپشیالیتی می توانید از قهوه های بدون کافئین سوییس واتر استفاده کنید. این موفق ترین روش برای حفظ طعم است و از یک ماده شیمیایی اضافی استفاده نمی کند – فقط آب. به من اعتماد کنید ، برخی از قهوه های بدون کافئین واقعا استثنایی وجود دارد.

مطالعه کنید: قهوه بدون کافئین چیست؟ آیا مصرف آن برای سلامتی خوب است؟

قهوه ارگانیک

برای دریافت گواهی ارگانیک ، مزارع قهوه باید از قوانین بسیار سختی پیروی کنند که به آنها اجازه می دهد از تعداد محدودی کود و سموم دفع آفات استفاده کنند. نکته این است که اکثر مزارع قهوه در حال حاضر قهوه ارگانیک پرورش می دهند – آنها فقط پول لازم برای پرداخت گواهینامه را ندارند.

مزرعه قهوه ارگانیک

خرید قهوه ارگانیک مزارعی را که مراحل صدور گواهینامه را پشت سر گذاشته اند تشویق می کند و به خاطر کار سخت آنها پاداش می دهد ، اما خرید قهوه ارگانیک گواهی شده فقط می تواند مزارع ارگانیک بدون اخذ گواهینامه را جریمه کند.

قهوه ارگانیک بخرید و آن را دوست داشته باشید. اما قهوه بدون گواهینامه نیز بخرید. شما به هر حال خوب کار می کنید.

از کجا دانه های قهوه اسپشیالیتی تازه رست شده را بخریم؟!

اکنون که همه چیز را در مورد خرید دانه های قهوه اسپشیالیتی به شما آموختیم ، وقت آن است که بهترین مکانها را برای یافتن آنها با شما در میان بگذاریم. شما چند گزینه محدود برای انتخاب دارید.

فروش قهوه اسپشیالیتی

کافه ها

کافی شاپ های تخصصی معمولاً دانه های قهوه اسپشیالیتی را از طرف برشته کار همکار خود برای فروش در اختیار دارند. انتخاب معمولاً محدود است و گاهی اوقات به اندازه ایده آل تازه نیستند.

مستقیم از برشته کار و رستری

بسیاری از برشته کارها امکانات خاص خود را دارند که قهوه برشته شده تازه را از طریق آنها می فروشند. این یک راه خوب برای به حداکثر رساندن طراوت است ، اما شما هنوز محدود به منشاء تهیه شده توسط یک رستر هستید.


خرید آنلاین قهوه اسپشیالیتی

خرید دانه ها به صورت آنلاین دنیای متنوعی از منشاء و طعم قهوه را به روی شما باز می کند که تعداد کمی از برشته کننده ها می توانند به آن برسند. متأسفانه ، تعداد کمی از فروشگاه های آنلاین قهوه ای را که به صورت سفارشی رست شده، می فروشند.
بنابراین بهترین مکان برای دریافت مزایای تنوع و طراوت کجاست؟

اجازه دهید من شما را با قهوه لویا آشنا کنم.

ما دانه های قهوه را از بهترین مزارع قهوه در سراسر جهان تهیه می کنیم. سپس آنها را با ظرافت و به صورت تخصصی رست می می کنیم و دانه ها را ظرف دو ساعت مستقیماً برای شما ارسال می کنیم – بنابراین می دانید که تازه ترین قهوه را دریافت می کنید.

این بدان معناست که شما دانه های قهوه را فقط 2-3 روز پس از رست کردن دریافت می کنید ، که احتمالاً تازه تر از چیزی است که حتی در قفسه های یک فروشگاه قهوه یا کافه برشته کننده پیدا می کنید.

چند مورد از پیشنهادات ما دارای گواهینامه ارگانیک دارای گواهینامه تجارت آزاد هستند. و چندین مورد از آنها را از طریق مدل تجارت مستقیم تهیه کردیم. ویژگی های قهوه اسپشیالیتی لویا عبارتند از:

منبع پایدار
فقط دانه های عربیکا با درجه اسپشیالیتی
منشا و خاستگاه های مختلف از سراسر جهان
همان روز برشته شده برای شما ارسال می شود


ما خوشحالیم که برخی از بهترین قهوه های جهان را با شما به اشتراک می گذاریم. آیا می خواهید آن را برای خود بچشید؟

مجموعه قهوه اسپشیالیتی ما را بررسی کنید!

در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مراجع

[1] https://www.javapresse.com/blogs/buying-coffee/ultimate-guide-buying-specialty-coffee-beans

2 دیدگاه برای “راهنمای خرید قهوه تخصصی،اسپشیالیتی، لاکچری!

  1. عرب زاده گفته:

    مطلب جامع و کاملی در مورد قهوه های اسپشیالیتی بود من در حدود یک ماه است که با این نوع قهوه آشنا شدم و اولین بار هم از طریق سایت خودتون قهوه اسپشیالیتی نارینو کلمبیا را سفارش دادم تجربه متفاوتی از طعم و مزه قهوه را در اختیار من گذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.