نکات مهم در تهیه قهوه فیلتری که نمی دانید

نکات تهیه قهوه فیلتری

قهوه فیلتری چیست؟ طرز تهیه قهوه فیلتری چگونه است؟ این نوع قهوه علاقمندان مخصوص خودش را دارد و اگر شما یکی از آن ها هستید حتماً دوست دارید بهترین قهوه فیلتری را درست کنید. ما در این مقاله به مهم ترین نکات در تهیه قهوه فیلتری پرداخته ایم.

قهوه فیلتری به قهوه ای گفته می شود که با عبور آرام آب از یک فیلتر کاغذی یا صافی حاوی پودر قهوه آسیاب شده دم آوری می شود. این قهوه اصولاً شفاف تر و حجیم تر از اسپرسو است.

در ادامه مهم ترین نکاتی که باید در تهیه قهوه فیلتری بدانید را توضیح میدهیم.

رعایت نسبت ها درتهیه قهوه فیلتری – قهوه قوی میخواهید یا ملایم؟

نسبت یعنی “رابطه بین دو مقدار که بیانگر بزرگتر بودن یکی از دیگری است”. پس در بحث قهوه سوال ما این است که چه مقدار قهوه نسبت به آب باید مصرف کنیم؟ قاعده کلی این است که به ازای هر 1000 گرم (1لیتر) آب باید 60 گرم قهوه استفاده کنید یعنی نسبت 16.5:1 . اگر این نسبت را رعایت کنید هیچ مشکلی پیش نمی آید و یک فنجان قهوه با بادی متوسط دارید که به شما اجازه می دهد خصوصیات متمایز قهوه را به خوبی بچشید.

اگر از نسبت دیگری مثلاً 15:1 در تهیه قهوه فیلتری استفاده کنید چی؟ یعنی از 60 گرم قهوه برای 900 گرم آب استفاده کنید. چون مقدار آب کمتر است باعث می شود قهوه قوی تر و بادی سنگین تر باشد. از طرف دیگر اگر مقدار آب بیشتر از مقدار گفته شده باشد، قهوه ای سبک تر با بادی کمتر خواهید داشت اما طعم های آن قابل تشخیص تر خواهد بود.

هنگام تهیه دستورالعمل یک قهوه خاص فقط باید این نسبت ها را با یک تنظیمات آسیاب یکسان تست کنید تا بهترین نسبت را پیدا کنید. همین کار را درخانه امتحان کنید. مثلا اگر حس می کنید آخرین قهوه ای که نوشیدید خیلی قوی بود و نتوانستید خیلی طعم هایش را تشخیص دهید اما زمان دم آوری کافی بود، دفعه بعد قهوه را با نسبت سبک تر درست کنید.

وقتی میخواهید نسبت های مختلف را در تهیه قهوه فیلتری با هم مقایسه کنید همیشه از یک ترازو استفاده کنید.

زمان دم آوری مشخص می کند اندازه آسیاب چقدر بوده

همانطور که بالا گفتیم، زمان تهیه قهوه فیلتری تعیین کننده اندازه آسیاب است. در شرایط ایده آل، زمان دم آوری به شما می گوید که پودر قهوه شما باید چقدر ریز یا چقدر درشت آسیاب شود. به طور مثال اسپرسو را در نظر بگیرید که زمان دم آوری بسیار کمی دارد و باید سریع عصاره گیری شود.

پس نیاز است که اندازه آسیاب قهوه به قدری ریز باشد که تمام عطر و طعم های خوب موجود در قهوه را بگیرد و قهوه خیلی سبک نشود. از آن طرف اگر روش یا دستگاهی که استفاده می کنید نیاز به زمان دم آوری بالا دارد (مثلاً فرنچ پرس) باید دانه های قهوه را درشت تر آسیاب کنید تا قهوه بیش از حد عصاره گیری نشود.

بهترین مثال از این مورد کمکس است که کاغذ فیلتر آن بسیار ضخیم است اما زمان دم آوری آن باید مثل دیگر روش های پور اور باشد. به همین دلیل باید هنگام تهیه قهوه فیلتری با کمکس سایز آسیاب خود را نزدیک 600 میکرون یعنی 0.6 میلیمتر بگیرید. در غیر این صورت قهوه شما بیش از حد عصاره گیری می شود. در جدول زیر اندازه مناسب آسیاب برای بعضی از روش های دم آوری را ذکر کرده ام.

دستگاهاندازه پودر قهوه (میکرون)زمان دم آوری
قهوه داخل قوری800 تا 10005 تا 10 دقیقه
فرنچ پرس700 تا 800 4 تا 5 دقیقه
قهوه ساز500 تا 7004 تا 6 دقیقه
اسپرسو100 تا 30020 تا 30 دقیقه
قهوه ترک50 تا 150تا به جوش رسیدن
سایز پودر قهوه مناسب هر روش دم آوری

اگر میخواهید به تعداد چند نفر قهوه درست کنید نیز باید سایز آسیاب درشت تری انتخاب کنید. اگر میخواهید 2 فنجان قهوه درست کنید فقط کمی آسیاب را درشت تر از یک فنجان تنظیم کنید تا زمان دم آوری زیاد طولانی نشود. این قانون فقط برای روش های پور اور که آب از میان بستری از قهوه عبور می کند کاربرد دارد. عبور آب نباید بیش از حد طولانی یا کوتاه باشد.

دمای دم آوری قهوه: بهترین قهوه را دم کنید

آب در تهیه قهوه فیلتری بسیار تعیین کننده است. می توانید برای شروع این مقاله درباره آب مناسب قهوه را بخوانید. اغلب هنگام تهیه قهوه فیلتری به دمای آب توجه نمیشود. اگر از آب خیلی جوش استفاده کنید قهوه شما بیش از حد عصاره گیری شده و تلخ می شود. از سوی دیگر آب خیلی سرد هم باعث طعم ترش و ضعیف قهوه می شود که هیچکدام از این موارد برای ما مطلوب نیست.

مطالعات نشان داده مناسب ترین دما برای تهیه قهوه فیلتری 90.5 تا 96 درجه سانتیگراد است. دم آوری قهوه با آبی پایین تر از این دما باعث عصاره گیری کمتر مواد محلول در قهوه و توزیع متفاوت طعم ها نسبت به آب داغ تر میشود. به طور کلی رست های دارک تر با دمای آب کمتر بهتر عمل می کنند چون دیده شده در دماهای بالاتر تلخی زیادی به فنجان قهوه می دهند. انواع رست ها را اینجا بخوانید.

از طرف دیگر رست های لایت تر به دلیل دانسیته بالاتری که دارند به دمای پایانی بالاتری نیاز دارند چون آب باید قدرت بیشتری برای استخراج قهوه داشته باشد.

نسبت مناسب قهوه و آب در تهیه قهوه فیلتری

آب مهم است اما اولین چیزی نیست که در تهیه قهوه فیلتری باید در نظر بگیرید. اگر میخواهید یک طعم یاد خاص را در قهوه بدست آورید، تا زمانی که بقیه عوامل (مثل نسبت مواد، زمان دم آوری، اندازه آسیاب و غیره) را درست نکرده اید نیازی به تغییر دمای آب نیست. درجه حرارت های بالاتر باعث شیرین تر شدن قهوه و دماهای پایین تر باعث طعم های اسیدی و سبک تر میشود.

تکنیک ریختن آب، کلید عصاره گیری یکنواخت است

تکنیک ریختن آب در تهیه قهوه فیلتری
تکنیک ریختن آب در تهیه قهوه فیلتری بسیار مهم است

آب ریختن یکی از جنبه های مهم در دم آوری قهوه های پور اور است. با یک تکنیک نامناسب هنگام آب ریختن به راحتی قهوه تان میتواند خراب شود. و آب ریختن نامناسب چیست؟ دفعه بعد که خواستید قهوه دم کنید خوب قهوه سازتان را نگاه کنید. سطح قهوه ی درون فیلتر پس از پایان دم آوری یکسان است یا وسط آن یک گودی بزرگ میبینید؟ اگر گود شده است یعنی تکنیک آب ریختن شما بد است.

هم سطح بودن بستر قهوه به معنی یکنواخت بودن عصاره گیری است که قهوه خوب را به شما می دهد. وقتی به صورت دستی عصاره گیری می کنید سعی کنید آب را تاجایی که ممکن است به طور یکنواخت پخش کنید. من همیشه ریختن آب را از وسط شروع می کنم و به صورت مارپیچ به لبه های ظرف میرسانم.

عصاره گیری یکنواخت در تهیه قهوه فیلتری

تکنیک دم آوری بر زمان و دمای دم آوری نیز تاثیر گذار است. آب بیشتر در فیلتر به این معنیست که وزن آب بیشتر شده و فشار بیشتری به بستر قهوه می آورد که باعث کوتاه تر شدن زمان تهیه قهوه فیلتری می شود. به همین ترتیب، آب بیشتر درون فیلتر یعنی دمای کلی آب بالاتر است زیرا دستگاه دم آوری نمیتواند همه حرارت را جذب کند. خلاصه اگر میخواهید قهوه تان اسیدیته بیشتری داشته باشد آب را آهسته تر بریزید و اگر قهوه شیرین تر دوست دارید کمی تهاجمی تر آب بریزید.

قهوه باید بشکفد

به نظر من شکفتن قهوه زیباترین لحظه در تهیه قهوه فیلتری است. شکفتن زمانی رخ می دهد که آب داغ را روی قهوه تازه آسیاب شده بریزید. آب باعث میشود که قهوه آسیاب شده دی اکسید کربن آزاد کند که بستر قهوه را کربناته می کند. پس این حباب هایی که هنگام شکفتن مشاهده می کنید مثل کف نوشابه است. گازدار شدن باعث می شود بستر قهوه بزرگتر و حتی دو برابر شود. شکفتن به عنوان بخش مهمی در تهیه یک قهوه خوب فیلتری تلقی میشود.

شکفتن قهوه هنگام دم آوری

من معمولاً شکفتن قهوه را با استفاده از 50-100 گرم آب انجام می دهم. یک قاعده خوب در تهیه قهوه فیلتری این است که نسبت به مقدار قهوه خود، 3 برابر آب استفاده کنید. مثلاً اگر 20 گرم قهوه دارید با 60 گرم آب قهوه را شکوفا کنید. زمان شکفتن به نوع قهوه ای که استفاده میکنید بستگی دارد. قهوه تازه رست شده به زمان بیشتری برای شکفتن نیاز دارد (30-45 ثانیه) و رست قدیمی تر به زمان کوتاه تر (15-30 ثانیه) نیاز دارد. زمان شکفتن به درجه رست هم بستگی دارد. عمل شکفتن در رست های لایت دیرتر رخ مید هد و رست های دارک تر سریع تر می شکفند تا بیش از حد عصاره گیری نشوند.

چرا این مسئله مهم است؟ مرحله شکفتن در تهیه قهوه فیلتری مثل گرم کردن قبل از ورزش است. برای اینکه بهترین تمرین را داشته باشید باید عضلاتتان را خوب گرم کنید تا به پتانسیل کامل خود برسید. شکفتن باعث میشود بستر قهوه به صورت یکنواخت و همسطح دربیاید و از تمام پتانسیل قهوه استفاده شود، در نتیجه عصاره گیری یکنواخت می شود. دی اکسید کربن یک سد برای آب است که می تواند جلوی عصاره گیری تمام مواد شگفت انگیز محلول در قهوه را بگیرد. [1]https://www.baristainstitute.com

درنظر گرفتن تمام این موارد میتواند گیج کننده باشد اما نگران نباشید، لازم نیست در تهیه قهوه فیلتری همیشه بی نقص باشید. فنجان قهوه ای که خیلی بی نقص نباشد هم به اندازه کافی خوب است و لازم نیست خیلی سخت بگیرید. [2]http://coffeegeek.com/

این ها نکاتی برای تهیه قهوه فیلتری بود که به وسیله آن میتوانید طعم قهوه خود را بهتر و بهتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.