تمیز کردن قهوه ساز : نحوه تمیز کردن دستگاه قهوه ساز خانگی

تمیز کردن قهوه ساز در خانه

کیفیت قهوه ای که در خانه درست می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از میزان آسیاب گرفته تا دمای آب. اما یکی از موارد مهمی که اغلب نادیده گرفته می شود تمیز کردن قهوه سازی است که استفاده می کنید.

اگر تمیز کردن قهوه ساز را در اینترنت جستجو کنید نتایج متفاوتی پیدا می کنید. حتی در برخی موارد افراد معتقدند که تمیز کردن قهوه ساز اصلا لزومی ندارد (مثل موکاپات). اما این باورهای نادرست می تواند روی عطر و طعم قهوه، طول عمر وسایل و حتی اگر مراقب نباشید سلامتی شما بسیار تاثیر گذار باشند.

به همین دلیل ما برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره تمیز کردن قهوه ساز و از بین بردن باورهای اشتباه در این زمینه با متخصصین صحبت کردیم. آنها درمورد روش های درست تمیز کردن قهوه ساز و نگه داری از طیف وسیعی از قهوه ساز ها به نکات مهمی اشاره کردند. در ادامه توصیه های متخصصین برای تمیز کردن قهوه ساز در خانه را بخوانید.

تمیز کردن موکاپات

خیلی ها معتقدند موکاپات نیاز به تمیز کردن ندارد، آیا این درست است؟

یک افسانه قدیمی (که در اصل ایتالیایی است) می گوید که تمیز کردن قهوه ساز موکاپات هرگز لازم نیست. برخی معتقدند که تمیز کردن موکاپا باعث از بین رفتن عطر و طعم قهوه می شود در حالیکه برخی دیگر می گیوند باقی مانده قهوه داخل موکاپات در طول چندین سال باعث بهتر شدن عطر و طعم قهوه می شود.

اما اکثر موکاپات ها از آلومینیوم ساخته شده اند که اگر به درستی تمیز نشود می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

متخصصین ما می گویند که این باورهای اشتباه درباره تمیز کردن قهوه ساز موکاپات در همه جا ریشه دوانده است. در ایتالیا معمولاً برای درست کردن قهوه غلیظ در خانه از موکاپات استفاده می شود.

در ایتالیا معمولاً برای درست کردن قهوه غلیظ در خانه از موکاپات استفاده می شود. متخصصین میگویند که طعم های شدید و تلخی که در قهوه حس می کنید می تواند نشان دهنده کثیف بودن موکاپات باشد و احتمالاً به تمیز کردن قهوه ساز نیاز دارید.

در خانواده های ایتالیایی موکاپات هایی را پیدا می کنید که از زمانی که خریداری شده اند 20 سال است فقط با آب خالی شسته شده اند.

ذرات قدیمی و باقی مانده های قهوه با قرار گرفتن در معرض آب داغ، اسیدهای خود را آزاد می کنند. وقتی تمیز کردن قهوه ساز به درستی انجام نشود، این ذرات می توانند باعث خورده شدن آلومینیوم و راه یافتن فلزات به نوشیدنی شما شوند.

باقی مانده قهوه در موکاپات می تواند باعث ایجاد طعم تلخ و ترش در قهوه شود. موکاپات هم مثل دیگر قهوه ساز ها نیاز به تمیز کردن دارد.

از آنجایی که آلومینیوم متخلخل است باعث می شود ذرات قهوه به منافذ آن چسبیده و پاک کردن قهوه از آن بسیار دشوار شود و خوردگی هم این موضوع را تشدید خواهد کرد.

تمیز کردن فرنچ پرس

تمیز کردن قهوه ساز های مختلف

پس متوجه شدید که باید موکاپاتتان را به طور منظم تمیز کنید در غیر این صورت می تواند برای سلامتی شما مضر باشد و طعم قهوه را خراب کند. اما این امر در مورد دیگر قهوه ساز ها هم صادق است. تمیز کردن قهوه ساز ها از ایروپرس گرفته تا اسپرسو ماشین ها برای شما ضروری است.

به همین دلیل ما یک راهنمای جامع برای تمیز کردن انواع قهوه ساز ها برای شما تهیه کرده ایم که از نحوه تمیز کردن قهوه ساز موکاپات شروع می شود.

تمیز کردن موکاپات

بهترین راه برای تمیز کردن قهوه ساز موکاپات استفاده از یک اسفنج نرم و یک مایع ظرف شویی بدون بو و خنثی است.

مهم است که ابتدا موکاپات را از هم باز کنید و سپس به آرامی هم بیرون و هم داخلش را بشویید و همه قسمت ها را خوب آب بگیرید تا مطمئن شوید تما مواد شوینده از آن پاک شده است.

تمام قطعات موکاپات باید اول کامل خشک شود و بعد آن ها را دوباره ببندید تا باعث ایجاد کپک نشود.

معمولاً در تمیز کردن قهوه ساز موکاپات، واشر نادیده گرفته می شود. واشر در قسمت میانی موکاپات قرار می گیرد. لازم است که واشر موکاپات را به طور منظم تعویض کنید، مخصوصاً وقتی که پر از لکه های قهوه ایست و پاک نمی شود.

همچنین می توانید سبد آلومینیومی را هم تعویض کنید. اگر در طول زمان دچار رسوب گرفتگی شد فقط آن را عوض کنید.

طبق گفته متخصصین کاری که اصلاً نباید انجام دهید تمیز کردن قهوه ساز با آب خالی یا دستمال میکروفایبر مرطوب است. همچنین باید از استفاده از ماشین ظرفشویی یا سرکه و آبلیمو هم در تمیز کردن قهوه ساز خودداری کنید. چرا که می تواند باعث ایجاد خوردگی در آن شود.

تمیز کردن فرنچ پرس

با استفاده از یک قاشق شروع کنید به برداشتن پودرهای قهوه و یا اینکه داخل آن آب بریزید و بچرخانید. پودر قهوه را داخل سطل زباله بریزید و هیچ پودری باقی نماند.

فرنچ پرس را تا نیمه آب گرم کنید و چند قطره مایع ظرفشویی بدون بو در آن بریزید. چندین بار پیستون را فشار دهید تا هر پودری که در فیلتر گیر کرده بیرون بیاید.

تمیز کردن قهوه ساز فرنچ پرس را با استفاده از اسفنج یا برس و آب داغ انجام دهید. هر دو قسمت فرنچ پرس را خوب بشویید و مطمئن شوید مایع ظرفشویی به خوبی پاک شده. سپس با یک دستمال میکروفایبر آن را خشک کنید.

برای کسانی که زیاد قهوه میخورند توصیه می شود حداقل ماهی یک بار فیلتر را کاملاً تمیز کنند. برای تمیز کردن فیلتر فرنچ پرس باید فیلتر را باز کنید که معمولاً با پیچاندن باز می شود و با استفاده از آب و جوش شیرین به سادگی یک خمیر پاک کننده درست کنید.

قبل از آبکشی و شستن با مایع، توری فیلتر را با استفاده از یک مسواک یا هر برس دیگر به خوبی تمیز کنید تا روغن ها و دیگر کثیفی ها پاک شود.

تمیز کردن فلاسک در قهوه سازها

فلاسک و سبد فیلتر را جدا کنید. خکخ قطعات را به خوبی با یک اسفتج و کمی مایع ظرفشویی بدون بو بشویید و خوب آبکشی نمایید. میتوانید با یک دستمال میکروفایبر آن را خشک کنید یا اجازه دهید در هوا خشک شود.

سر قهوه ساز را با یک دستمال میکروفایبر مرطوب تمیز کنید تا هیچ پودر قهوه ای در آن باقی نمانده باشد. تنها زمانی که همه قطعات به خوبی خشک شدن دوباره آن ها را ببندید تا از کپک زدن آنها جلوگیری شود.

تمیز کردن قهوه ساز ایروپرس
روش تمیزن کردن قهوه ساز ایروپرس

تمیز کردن قهوه ساز ایروپرس

پس از دم آوری قهوه با ایروپرس آن را داخل سینک فشار دهید تا مایع باقی مانده از آن خارج شود. درپوش فیلتر را باز کنید و پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا پوک قهوه بیرون بیاید.

حال قطعات ایروپرس را جدا کنید و هر یک را با استفاده از اسفنج نرم و مایع بدون بو بشویید. بگذارید در هوا خشک شود یا از یک دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

در تمیز کردن قهوه ساز ایروپرس باید ماهی یک بار درپوش پلاستیکی را به طور کامل از پلانگر جدا کرده و تمیز کنید. داخل و بیرون آن را خوب تمیز کنید تا همه جرم و روغن ها پاک شود.

دریپر های چکه ای

بیشتر دریپر های قهوه را می توان به سادگی تمیز کرد. برای تمیز کردن داخل و بیرون آن از یک اسفنج و مایع ظرفشویی خنثی استفاده کنید و سپس آبکشی و خشک نمایید.

اگر از پارچ استفاده می کنید نحوه تمیز کردن آن مهم است. اگر پارچ شما شیشه ای یا پلاستیک شفاف است می توانید از ماشین ظرفشویی هم استفاده کنید. اگر از پارچ فلزی استفاده می کنید باید بیشتر مراقب باشید.

با یک دستمال میکروفایبر و مقداری مایع و آب گرم آن را تمیز کنید و داخل دهانه آن را برس بشویید.

تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز خانگی

متخصصین ما توصیه می کنند برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو طبق دستورالعمل های سازنده آن عمل کنید. هر دستگاهی نیازهای خاص خودش را دارد اما صرفاً استفاده از تمیزکاری و رسوب زدایی خودکار پس از یک دوره طولانی استفاده از دستگاه کافی نخواهد بود.

خرید دستگاه اسپرسوساز خانگی

پس از درست کردن یک شات قهوه باید پورتافیلتر را دا کرده و بلافاصله هدگروپ را آبکشی نمایید. به این ترتیب هرگونه پودر قهوه از آن پام می شود.

پس از اینکه شیر را بخاردهی کردید برای تمیز کردن استیم وند با احتیاط آن را با یک دستمال میکروفایبر مرطوب تمیز کنید. سپس بخار را برای چند ثانیه روشن کنید تا باقی مانده شیر از آن پاک گردد.

در آخر سبد پورتافیلتر را جدا کنید (و با آب داغ آبکشی کنید تا تمام روغن ها و پودرها از آن پاک شود. با استفاده از یک دستمال میکروفایبر خشک نمایید.

سپس باید پمپ را روشن کنید و سری نفوذ در هدگروپ را با برس تمیز کنید. با استفاده از یک پورتافیلتر کور و یک چهارم قاشق چایخوری پودر تمیز کننده دستگاه اسپرسو آب را برگردانید تا خوب شسته شود. اجازه دهید حداقل 5 ثانیه آب برود و چندین بار این کار را تکرار کنید.

آب داخل پورتافیلتر کور را خالی کرده و یک بار هم بدون پودر تمیز کننده انجام دهید تا مواد شیمیایی باقی مانده شسته شود. سینی چکه گیر را خالی کرده و با آب داغ بشویید و با یک دستمال میکروفایبر خشک کنید. در آخر وقتی همه چیز خشک شد قطعات را دوباره ببندید.

یک نکته برای حرفه ای ها: از یک شیشه پاک کن استفاده کنید تا سطح اسپرسوماشین استیل ضد زنگ شما همیشه نو و براق بماند.

تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز
استیم وند را با پارچه مرطوب تمیز کنید.

خلاص شدن از شر رسوبات آهکی در تمیز کردن قهوه ساز

رسوب آهکی رسوبی است که در آب سخت (آبی با سطوح بالای کلسیم و منیزیم) یافت می شود و در دستگاه های قهوه ساز و کتری ها جمع می شود. اگر این رسوبات کنترل نشوند می تواند به دستگاه شما آسیب برساند.

متخصصین می گویند برای تمیز کردن رسوبات آهکی در کتری و قهوه ساز ها، محلولی از یک بخش سرکه در یک بخش آب کافی است.

برای تمیز کردن کتری اجازه دهید این محلول در کتری یک شب خیس بخورد و سپس آن را به طور کامل بشویید. سپس برای اینکه کامل پاک شود بگذارید یک یا چند بار آب در آن بچوشد.

برای قهوه ساز های برقی خانگی مخزن را از محلول گفته شده پر کنید و بگذارید چرخه دو یا سه بار تکرار شود. سپس این پروسه چند بار دیگر با آب تازه تکرار کنید.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. می توان با استفاده از آب معدنی تصفیه شده یا آب مقطر از ایجاد رسوبات آهکی جلوگیری کرد.

دستگاه های اسپرسوساز دستورالعملی هایی در مورد نحوه پاک کردن رسوبات آهکی دارند اما پیشگیری به مراتب راه حل اقتصادی تری است چرا که ممکن است در نهایت محبور شوید برای رسوب زدایی دستگاهتان به متخصص این کار مراجعه کنید.

آیا تمیزکاری نامناسب قهوه ساز می تواند برای شما بد باشد؟

روش های درست در تمیز کردن قهوه ساز های خانگی حیاتی است، اما این کار فقط برای افزایش عمر دستگاه یا بهتر شدن طعم قهوه نیست. تمیزکاری بی جا م می تواند یک خطر جدی برای سلامتی باشد.

طبق گفته متخصص ما، بزرگ ترین اشتباه این است که افراد دستگاه را زود تمیز نمی کنند.

“بسیاری از افراد فراموش می کنند که قهوه یک محصول خوراکی است و اگر از تجهیزات به خوبی مراقبت نشود در نهایت به درستی کار نمی کنند و این می تواند واقعاً باعث بیماری شود.”

مثلاً برخی افراد وقتی قهوه درست می کنند دستگاه را تمیز نمی کنند تا دفعه بعد که بخواهند قهوه بنوشند. این یک عادت بسیار بد است. روغن های موجود در قهوه جمع می شوند و یک لایه تشکیل می دهند که محیطی عالی برای رشد باکتری هاست.

و با اینکه بسیاری معتقدند اسیدیته قهوه رست شده برای از بین بردن بیشتر این جرم ها کافی است، همیشه به تنهایی کافی نیست. باکتری هایی که روی این لایه تشکیل می شوند علاوه بر آلرژی و عفونت های تنفسی می تواند بر روی سلامت گوارش شما نیز تاثیر بگذارد.

برای این که بهتر متوجه شوید، یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که مخزن کثیف در قهوه ساز می تواند میزبان باکتری های بیشتری نسبت به اسباب بازی حیوانات خانگی شما و همچنین دسته فلاش روی توالت شما باشد! [1]https://www.huffpost.com/

تمیز کردن قهوه ساز خانگی

نتیجه ای که میگیرم این است که چیزی به نام تجهیزات خود تمیزشونده در دستگاه های قهوه ساز وجود ندارد بنابراین نباید در تمیز کردن قهوه ساز خود سهل انگاری کنید.

References

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.