قهوه سفید چیست و چه تفاوت هایی با قهوه معمولی ما دارد؟

قهوه سفید چیست

قهوه سفید ترند جدید جهانی است. شاید بگویید که قهوه سفید از اسمش پیداست: قهوه ای که سفید است. اما بسته به اینکه این سوال را کجا و از چه کسی می پرسید، پاسخ آن می تواند متفاوت باشد.

مثلاً برای برخی افراد مخصوصاً در اروپا، قهوه سفید فقط یعنی قهوه رست شده ای که یک نوع شیر لبنی یا گیاهی به آن اضافه شده است. در استرالیا نوشیدنی به نام “Flat white” داریم که همان لته است ولی با شیر کمتر. این اصطلاح در میان آمریکایی ها نیز رایج است.

قهوه سفید

ایپو وایت کافی یا قهوه سفید ایپو که مالزیایی است نیز به فرآیند رست دانه قهوه در مارگارین اشاره دارد. این قهوه با شیر تغلیظ شده و شیرین سرو می شود.

اما در این مقاله، منظور ما از قهوه سفید دانه قهوه ایست که بسیار کم رست شده. و البته این دانه واقعاً سفید نیست. قهوه به اصطلاح سفید بیشتر رنگ مایل به زرد دارد و نوشیدنی که از آن درست می شود رنگ برنز روشن دارد.

دانه قهوه سفید یا اولترا لایت
دانه قهوه اولترا لایت یا سفید

داستان قهوه سفید

صنعت قهوه تجارت بزرگی در جهان است که همواره در حال پیشرفت بوده و هیچ نشانه ای از کند شدن آن دیده نمی شود. پس تعجبی ندارد که بازرگانان همچنان به دنبال راه های جدید برای جذب مشتریان هستند.

قهوه سفید با رست فوق لایت یکی از ترندهای اخیری است که در کافی شاپ های آمریکایی دیده شده است. قهوه با رست اولترا لایت با اینکه تازه در آمریکا ترند شده ولی مدت زیادیست که در کشورهای دیگر وجود داشته است.

لاته پسته یکی دیگر از ترندهای جهانی قهوه!

درباره خاستگاه قهوه سفید، منابع بسیاری به یمن اشاره کرده اند. حقیقت این است که تقریباً هر سبک قهوه اروپایی در اصل از یمن آمده است. یمن در سده های 1500 و 1600 انحصار تولید قهوه را در دست داشته است.

اما این درست است که دم کردن قهوه با رست فوق لایت در یمن رسم بوده است. در این سنت باستانی از ترکیبی از ادویه ها به نام حوائج استفاده می شود. این ترکیب می تواند شامل زنجبیل، دارچین، هل یا میخک باشد.

ادویه حوائج
حوائج یا Hawaij

قدمت حوائج به عنوان یک ادویه ترکیبی به بیش از 5000 سال می رسد. مردم از آن در غذاهای خود مانند سوپ استفاده می کردند و همچنین برای طعم بخشیدن به قهوه رست فوق لایت، این ادویه را به نوشیدنی خود اضافه می کردند.

قهوه سفید چیست؟

قهوه سفید از دانه های رست شده در دمای پایین به دست می آید. معمولاً رستر هرگز به 350 درجه نمی رسد. این فرآیند نیز کوتاه است و معمولاً قبل از اولین ترک به پایان می رسد.( انواع رست قهوه را اینجا بخوانید)

اولین ترک زمانی است که حجم دانه قهوه زیاد می شود و دانه شکننده تر می شود. اگر می خواهید قهوه با رست سفید را در خانه درست کنید باید قهوه آسیاب شده اش را بخرید. چون این قهوه خیلی کم رست شده و دانه ها سفت هستند و اکثر آسیاب های خانگی را خراب می کند.

طعم قهوه سفید چگونه است؟

حتی اگر از طعم قهوه خوشتان نمی آیند، یک بار باید قهوه سفید را امتحان کنید. معمولاً طعم قهوه سفید با طعم چای قابل مقایسه تر است تا قهوه معمولی.

قهوه سفید

بیشتر طعم های عمیق در قهوه از فرآیند برشته کاری آن می آید. بنابراین این قهوه لایت تر مزه قهوه ای که همیشه مینوشید را نخواهد داشت. قهوه با رست اولترا لایت یک عطر و طعم ملایم و تا حدودی آجیلی دارد.

تفاوت دیگر این است که قهوه سفید بیشتر طعم های اصلی دانه قهوه را حفظ می کند. عطر و طعم دانه قهوه بسته به نوع دانه و محل رشد، می تواند طیف بسیار گسترده ای داشته باشد. به همین دلیل است که قهوه رست سفید یک شرکت می تواند با شرکت دیگر متفاوت باشد.

تفاوت قهوه سفید با قهوه معمولی

طعم قهوه سفید هیچ ربطی به قهوه ای که سال هاست نوشیده اید، ندارد. این می تواند یک نکته مثبت یا منفی باشد.

اگر عاشق بوی قهوه هستید ولی فکر می کنید طعم آن خیلی تلخ است، رست فوق لایت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این قهوه با رنگ روشن عطر و طعمی سبک، آجیلی و گیاهی دارد. معمولاً آن را با بادام زمینی یا کره بادام زمینی مقایسه می کنند.

طعم قهوه سفید

بسیاری ادعا می کنند که قهوه سفید انتخاب سالم تری است. این در درجه اول به دلیل اسید کلروژنیک (CGA) است. دانشمندان بر این باورند که این ترکیب دارای خواص ضد باکتری، آنتی اکسیدانی و ضدسرطان است [1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3766985/.

اسید کلروژنیک در دانه های سبز قهوه به وفور یافت می شود اما فرآیند رست، این ترکیب را از بین می برد. یک دانه قهوه با رست مدیوم تقریباً نصف دانه سبز قهوه CGA دارد. بنابراین هرچه رست سبک تر باشد مقدار بیشتری از این ماده مفید دریافت می کنید.

در آخر شما باید هرچیزی که خودتان ترجیح می دهید را انتخاب کنید. شاید قهوه رست فوق لایت برای سلامتی مفید باشد اما آیا این دلیل برای روی آوردن به قهوه سفید کافی است؟ اگر واقعاً طعم قهوه رست شده را دوست دارید، هیچ چیز دیگری نمی تواند جایش را بگیرد!

میزان کافئین قهوه سفید چقدر است؟

برخی می گویند قهوه سفید می تواند دوبرابر قهوه سیاه کافئین داشته باشد. اکثر منتقدین قهوه با رست فوق لایت اظهار داشته اند که تاثیر کافئین آن را بیشتر احساس می کنند.

اما با بررسی تحقیقات انجام شده در ۵ سال اخیر به نظر می رسد که رست های تیره تر تنها حدود 5 درصد از کافئین خود را از دست می دهند. این یعنی قهوه سفید فقط کمی کافئین بیشتری دارد.

در مقابل، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که رست های تیره تر در واقع کافئین بییشتری نسبت به رست های لایت تر دارند [2]https://sprudge.com/does-dark-roast-coffee-really-have-more-caffeine-142095.html. این مطالعه طیف وسیعی از متغیرها را مورد بررسی قرار داد از جمله اینکه آیا شما هنگام درست کردن قهوه، تعداد دانه ها را در نظر می گیرید یا به صورت وزنی و یا به صورت حجمی دانه ها را اندازه گیری می کنید.

کافئین قهوه سفید

این مطالعه به این نتیجه رسید که در اندازه گیری حجمی، رست های تیره تر حدود 9درصد کافئین بیشتری دارند. اگر اندازه گیری به صورت وزنی باشد، این عدد تا 32 درصد بالا می رود. این تفاوت بسیار بزرگی است.

صرف نظر از کافئین موجود در دانه، تصمیم گیری در مورد نحوه درست کردن قهوه سفید نیز بر محتوای کافئین تاثیر می گذارد. به طور کلی قهوه اسپرسو نسبت به قهوه دریپ یا فرنچ پرس کافئین کمتری دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که نوع دانه قهوه نیز تفاوت زیادی در محتوای کافئین ایجاد می کند. دانه های روبوستا تقریباً دو برابر عربیکا کافئین دارند. شما همچنین می توانید میزان کافئین را بر اساس تجربه شخصی خود قضاوت کنید.

قهوه سفید را با چه چیزی بنوشیم؟

قهوه سفید هم به صورت گرم و هم همراه با یخ سرو می شود. بادی این قهوه نسبت به رست های دارک تر، کمتر است به همین دلیل بسیاری ترجیح می دهند به آن شیر اضافه کنند. به خصوص شیر بادام که با طعم ملایم و آجیلی قهوه سفید جور در می آید.

معمولاً قهوه رست سفید به شکل لاته عرضه می شود. برای عطر و طعم بیشتر می توانید شکلات سفید، وانیل یا کارامل به آن اضافه کنید. طعم های آجیلی مانند فندقی نیز با قهوه سفید به خوبی هماهنگ می شود. همچنین افزودن دارچین و شکر قهوه به این نوشیدنی ایده بسیار جالبی است.

طرز تهیه قهوه سفید

خب همانطور که گفتیم قهوه سفید را باید به صورت آسیاب شده تهیه کنید. مگر اینکه یک آسیاب با قدرت صنعتی داشته باشید. قهوه رست فوق لایت مانند سنگریزه است و آسیاب های خانگی را خراب می کند.

میخواهید قهوه با CGA بالاتری بنوشید ولی دلتان برای عطر وطعم قهوه رست شده تنگ شده؟ می توانید قهوه سفید را با قهوه رست دارک تر، ترکیب کنید تا هردو را با هم داشته باشید.

دستگاه اسپرسوساز

اکثر افراد می گویند بهتر است قهوه سفید را با اسپرسوساز درست کنید. گرما و فشار به ایجاد طعم کمک می کند و بادی غنی تر می دهد. هنگامی که شات خود را عصاره گیری کردید می توانید طیف وسیعی از گزینه هایی که معمولاً به شات قهوه خود اضافه می کنید را انتخاب کنید.

یکی از نکات مهم هنگام دم آوری قهوه سفید این است که پودر قهوه بزرگ می شود. به خصوص هنگام تهیه اسپرسو با قهوه سفید، باید از پودر قهوه کمتری استفاده کنید. همچنین نباید آن را تمپ کنید وگرنه ممکن است به تمام پیشخوان شما گند بزند.

درست کردن قهوه سفید با اسپرسوساز
درست کردن قهوه سفید با اسپرسوساز

بسته به درجه آسیاب ممکن است بخواهید دو دفعه آب را از میان قهوه ها عبور دهید. شاید شنیدنش وحشتناک به نظر برسد. اما برای اینکه تمام عطر و طعم را از قهوه سفید بگیرید، باید بیشتر روی آن کار کنید.

موکاپات یا ایروپرس نیز از فشار استفاده می کنند بنابراین درست کردن قهوه سفید با این قهوه ساز ها هم خوب است. یادتان باشد که قهوه کم رست شده ویژگی های بسیار متفاوتی نسبت به رست های دارک تر دارد. ممکن است به کمی آزمایش نیاز داشته باشید تا به نتیجه نهایی مطابق با سلیقه خود دست یابید.

فرنچ پرس

می توانید با فرنچ پرس یک قهوه سفید خوب درست کنید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که دانه های قهوه را باید مدت طولانی تری بخیسانید. حداقل باید اجازه دهید 10 دقیقه بخیسد. برخلاف رست های تیره تر، اگر قهوه سفید مدت طولانی در فرنچ پرس بماند تلخ نمی شود.

قهوه ساز دریپ

قهوه ساز دریپ

استفاده از قهوه ساز دریپ برای قهوه با رست سفید یک نوشیدنی آبکی و رقیق درست می کند. اگر فقط این دستگاه را دارید، شاید لازم باشد مقداری قهوه آسیاب شده به آن اضافه کنید. یا می توانید مقداری آب از قهوه ها عبور دهید، آن را دور بریزید و دوباره مقداری آب از میان قهوه های خیس شده و منبسط شده عبور دهید.

کافئین را بیاورید!

قهوه رست اولترا لایت چیز جدیدی نیست. اما این یک ترند نسبتاً جدید در آمریکا محسوب می شود.

این می تواند یک تغییر هیجان انگیز نسبت به قهوه پر کافئین معمولی شما باشد. همچنین ممکن است مزایایی هم برای سلامتی شما داشته باشد.

مهم ترین چیزی که هنگام امتحان قهوه سفید باید به خاطر داشته باشید این است که طعم آن به هیچ وجه شبیه به قهوه معمولی نخواهد بود. همچنین پودر این قهوه هم مثل پودر قهوه معمولی در قهوه ساز عمل نمی کند. با در نظر گرفتن این دو نکته امیدوارم از تجربه کاملاً جدید خود از این قهوه لذت ببرید.

References

References
1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3766985/
2 https://sprudge.com/does-dark-roast-coffee-really-have-more-caffeine-142095.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.