قهوه V60 چیست؟ نحوه دم آوری قهوه با قهوه ساز وی 60

قهوه V60 یا وی سیکس تی

ساده، تمیز، در دسترس. اگر در درست کردن قهوه تازه وارد هستید، روش های دم آوری چکه ای مانند قهوه V60 جای خوبی برای شروع است. احتمالاً تا بحال چشمتان به یک قهوه ساز مخروطی شکل افتاده است. این همان وی60 است. قهوه V60 از طریق یک فیلتر کاغذی که داخل ظرف مخروطی قرار میگیرد توسط نیروی جاذبه استخراج می شود.

قهوه ساز Hario V60 یا هاریو وی سیکستی چیست؟ هاریو در اصل یک شرکت تولید کننده شیشه و کریستال ژاپنی بوده است که برای اولین بار دستگاه V60 هاریو را تولید می کند. این کمپانی در سال 1949 اولین قهوه ساز خود را به بازار ارائه کرد که شامل یک فیلتر شیشه ای قهوه بود. در آینده این جنس این فیلتر به پارچه ای تغییر کرد و در سال های بعد نیز بسیاری از تغییرات در جنس فیلتر و بدنه و شکل این قههوه ساز به وجود آمد. تا اینکه نهایتاً دستگاه قهوه ساز v60 به صورت امروزی در آمد.

این روش دم آوری برای دم آوری یک لیوان قهوه است و در دنیا بسیار محبوب می باشد، چرا که یک فنجان قهوه ظریف، شفاف و پیچیده درست می کند و نیازی ندارد که حتماً حرفه ای باشید تا قهوه خوبی از آن بگیرید.

قهوه v60

قهوه قدیمی اما نوظهور!

در عمل قهوه چکه ای، هر وسیله ایست که برای درست کردن قهوه از فیلتر و ریختن آب بر روی پودر قهوه آسیاب شده استفاده می کند. بنابراین می تواند V60، کمکس، ویلفا، ملیتا، کالیتا و هر اسم دیگری داشته باشد.

کلمه چکه ای به قطرات آب که چیکده می شوند برمی گردد. با این حال، یک قهوه خوب دم آوری شده نباید به صورت چکه چکه باشد بلکه آب باید در یک جریان بسیار نازک به صورت روان از فیلتر عبور کند.

قهوه V60 چیست؟

قهوه وی60 قهوه ایست که توسط دستگاه قهوه ساز V60 یا وی سیکس تی دم آوری می شود. قهوه ساز وی60 از انواع قهوه سازهای چکه ای است که نام گذاری آن به دلیل شکل V مانند این قهوه ساز است. قهوه V60 دارای زاویه های 60 درجه و به شکل حرف V انگلیسی می باشد. کناره های داخل آن نیز دارای یک سری برجستگی ها است که به جریان یافتن هوا در طول دم آوری کمک می کند.

تفاوت قهوه وی60 با کمکس چیست؟

“تمرکز روی فیلترها”
هردوی این قهوه ساز ها از روش فیلتری استفاده می کنند. اما فیلتری که در کمکس استفاده می شود ضخیم تر از قهوه V60 است، و این باعث می شود که اجازه عبور هیچ پودر قهوه ای را ندهد و قهوه ای که بدست می آید بسیار شفاف تر است.

آِیا درست کردن قهوه وی60 سخت است؟

قهوه V60 به عنوان یکی از روش های دم آوری سخت شهرت دارد. روش V60 درمقایسه با فرنچ پرس یک فنجان قهوه شفاف تر بدون رسوب را به ما میدهد. قهوه وی60 درمقایسه با قهوه ساز کمکس به دلیل استفاده از یک فیلتر نازک تر، باعث می شود که چربی و طعم طبیعی قهوه به میزان بیشتری به فنجان قهوه دم آوری شده شما راه پیدا کند.

در دم آوری قهوه v60 چند گرم قهوه مورد نیاز است؟

21 گرم قهوه (حدود 3 قاشق غذاخوری) قهوه را آسیاب کنید به طوری که تقریباً به سایز نمک کوشر برسد.

قهوه v60 برای چه چیزی خوب است؟

روش وی سیکس تی یک روش حرفه ای تر و راهی برای درک واقعی تفاوت های ظریف در قهوه های اسپشیالیتی است.

روش درست کردن قهوه با v60

1- فیلتر کاغذی را به صورت مخروطی شکل تا کنید. آن را داخل مخروط وی60 (که خودش روی لیوان قرار داده شده) بگذارید.
2- روی فیلتر آب داغ بریزید تا از آن رد شود و آب اضافی را بیرون بریزید.
قهوه را داخل مخروط ریخته و به آرامی تکان دهید تا صاف شود.
3- V60 و لیوانتان را روی ترازو قرار دهید.
4- تایمر را روشن کنید. 50 گرم آب را روی قهوه ها بریزید به طوری که همه قهوه خیس و شکفته شود.
5- پس از 30 ثانیه، 100 گرم آب دیگر را روی قهوه بریزید. آب را به صورت دایره های متحدالمرکز بر روی قهوه بریزید (نه کناره های فیلتر کاغذی).
6- پس از 60 ثانیه، 50 گرم آب دیگر هم اضافه کنید.
7- در ثانیه 90، دوباره 50 گرم آب به آن اضافه کنید.
8- تمام آب شما (250 گرم) باید در 90 ثانیه بر روی قهوه ها ریخته شود. حال اجازه دهید قهوه بچکد و داخل لیوان یا هر ظرف دیگری بریزد.
9- قهوه V60 شما طی 2 تا 3 دقیقه دم خواهد آمد.
اگر بیش از این طول کشید، دفعه بعد قهوه را درشت تر آسیاب کنید. اگر زمان عبور کامل آب از فیلتر کوتاه تر از مقدار مورد نظر است، در آینده قهوه را ریز تر آسیاب کنید.

نتیجه قهوه وی60

یک قهوه دم آوری شده سبک تر و ظریف با عطر و طعم به وضوح بالاتر نسبت به دیگر قهوه ها.

مواد مورد نیاز برای درست کردن قهوه V60

 • قیف مخروطی وی60
 • آسیاب مته ای (اختیاری)
 • قاشق
 • 15 گرم قهوه تازه آسیاب شده برای یک لیوان 250 میلی لیتری
 • کتری هاریو (اختیاری – اما به عصاره گیری یکنواخت کمک می کند)
 • فیلتر کاغذی
 • قاشق یا پیمانه اندازه گیری (اختیاری)
 • تایمر

بخوانید: درست کردن قهوه اسپرسوی غلیظ با موکاپات

درست کرده قهوه v60

دوز، زمان دم آوری و غیره

 • دوز قهوه 15 گرم
 • آب مورد نیاز 250 گرم
 • دمای آب 94 درجه سانتی گراد
 • زمان کل دم آوری 2:30 دقیقه
 • اندازه آسیاب متوسط تا ریز- مانند نمک کوشر

2 دیدگاه برای “قهوه V60 چیست؟ نحوه دم آوری قهوه با قهوه ساز وی 60

  • Moonika گفته:

   خوشحالم که دوست داشتین. بله، در درست کردن قهوه وی60 رعایت زمان ریختن آب مهم است و بهتره که همون طور که در مطلب گفتیم انجام بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.