لته پسته چیست و طرز تهیه آن چگونه است؟

طرز تهیه لته پسته

همانطور که از اسمش پیداست لته پسته یک قهوه به همراه شیر است که چاشنی پسته به آن اضافه شده است. معمولاً طعم دهنده های پسته به صورت خمیر یا سیروپ پسته هستند که یک طعم گرم و شیرین با نت های آجیلی و خاکی به قهوه ی شما می دهند.

با اینکه خود پسته رنگی سبز دارد اما لاته پسته بیشتر شبیه لته معمولی است تا اینکه رنگ سبز روشن داشته باشد.

لته پسته از کجا آمده است؟

پسته یکی از مغزه های مورد علاقه ما ایرانی هاست و طعم آن در بسیاری از شیرینی هایی که میخوریم وجود دارد. اما جالب است بدانید که استارباکس در منوی زمستانی سال 2021 خود، یک نسخه پرکالری از لته پسته را راه اندازی و به بازار عرضه کرد.

این نوشیدنی خودش از نمونه اولیه لاته پسته الهام گرفته شده که رستوران شیکاگو رزور، آن را در سال 2019 در منوی خود قرار داده بود.

لته پسته
لته پسته

استارباکس پس از موفقیت نوشیدنی محبوب خود با طعم فندق، برای الهام بیشتر به غذاهای ایتالیایی روی آورد. با توجه به اینکه پسته یکی از مواد مورد علاقه در آشپزی ایتالیایی ها است و به طور گسترده در شیرینی و بستنی های آنها استفاده می شود، تیم توسعه نوشیدنی استارباکس، پسته را برای افزودن به منوی خود انتخاب کردند.

علاوه بر این پسته ی سیسیل به کیفیت بالایش بسیار معروف است. دو هزار سال پیش این آجیل توسط رومیان از ایران به اروپا آورده شد و به ویژه در سیسیل کشت شد [1]Marks, Gil (17 November 2010). Encyclopedia of Jewish Food. HMH. ISBN 978-0-544-18631-6. These pale green nuts covered with a papery skin grow on a small deciduous tree native to … Continue reading [2] “Pistacia vera L. | Plants of the World Online | Kew Science”Plants of the World Online. Retrieved 24 May 2019..

با این حال امروز ایران بالاتر از سوریه و ترکیه بزرگترین تولید کننده پسته جهان است. حتی از 7000 سال قبل از میلاد، پسته جزء مهمی از غذاهای خاور میانه بوده است. تا به امروز، پسته هنوز هم پرمصرف ترین آجیل در دسرها و شیرینی های خاور میانه است.

به همین دلیل است که نوشیدنی و بستنی های پسته به راحتی در خاور میانه در دسترس هستند.

استارباکس حدوداً پنج سال قبل از عرضه لته پسته در آمریکای شمالی، یک موکای پسته -گل رز را به منوی خود اضافه کرده بود به ویژه در شعبه هایش در خاورمیانه، اروپا و آفریقا.

لته پسته استارباکس
لته پسته استارباکس

بنابراین یک سوال ایجاد میشود: آیا استارباکس لته پسته را اختراع کرد؟

خب، نه به آن صورت. می دانیم که پسته از قبل یک خوراکی اصلی در آشپزی خاورمیانه و دسرهای ایتالیایی بوده است و طی سال ها از آن برای تهیه نوشیدنی ها استفاده می شده.

یکی از این نمونه ها قهوه مننژیک است که قهوه پسته یا تربینت نیز نامیده می شود. البته این نوشیدنی دقیقاً از دانه قهوه درست نمی شود. از گل های رست شده تربینت که آسیاب شده اند درست می شود که زیرگونه ای از درخت پسته است و به صورت گرم سرو می شود. این نوشیدنی بافتی شبیه قهوه ترک دارد که در جزوه درست میشود.

در کنار این، انواع لیکورهای پسته خامه ای در بازار وجود دارد به خصوص از سیسیل که نشان می دهد ایده استفاده از پسته به عنوان طعم دهنده قهوه مطمئناً جدید نیست.

چرا پسته و لته پسته چطور درست می شود؟

لوئیست، باریستا و متخصص قهوه می گوید که کافی شاپ آنها در لندن در تمام طول سال لته پسته سرو می کند.

او می گوید پسته از روز اول در منوی ما بوده است. این موضوع الهام گرفته از ریشه های ما در خاور میانه است که اغلب در دسرها پسته استفاده می کنند.

طرز تهیه لته پسته
لته پسته

ما خمیر پسته خود را از سیسیل تهیه می کنیم که برخی از بهترین پسته های جهان در آنجا پرورش می یابد.

این ایده ابتدا با خوردن بستنی پسته به ذهن آنها رسید که می توانند از پسته در لاته استفاده کنند. سپس مشتریان به این محصول جدید علاقه نشان دادند و الان یک سال است که آنها در کافه خود لته پسته سرو می کنند و بسیار مورد علاقه مشتریان قرار گرفته است.

او برای درست کردن لاته پسته از دو شات اسپرسو، یک سس پسته درست کردنی و شیر تغلیظ شده و شیر لبنی استفاده می کند.

برای آیسد لته پسته، ابتدا یک لایه سس پسته ریخته می شود و سپس شیر را روی یخ ریخته و در آخر، شات قهوه به صورت هنرمندانه بر روی آن ریخته میشود.

لاته پسته
آیسد لاته پسته

او می گوید که علاوه بر پسته در سس، از یک پایه شیر تغلیظ شده شیرین شده و برخی ادویه های دیگر استفاده می کنند که طعم پسته را تقویت می کند و به ترکیب شدنش با شیر و قهوه کمک می کند.

هم لته گرم و هم آیسد لته پسته بسیار محبوب است.

طرز تهیه لته پسته به روش استارباکس:

مواد مورد نیاز:

  • شیر
  • اسپرسو
  • کره
  • سیروپ پسته یا چاشنی پسته

ابتدا 2 تا 4 شات اسپرسو تهیه کنید. تعداد شات ها به این بستگی دارد که می خواهید قهوه تان چقدر قوی باشد. اگر دستگاه اسپرسوساز ندارید می توانید یک قهوه دمی سنگین درست کنید. پیشنهاد می کنیم از متد فرنچ پرس استفاده کنید. همچنین می توانید برای گرفتن فوم شیر از فرنچ پرس استفاده کنید.

زمانی که قهوه تان در حال دم آوری است، می توانید کره قهوه ای شده را آماده کنید. تنها کافیست کره را در یک قابلمه کوچک روی حرارت متوسط گرم کنید تا قهوه ای شود. کره زود قهوه ای می شود پس حتماً حواستان باشد و مدام آن را هم بزنید تا نسوزد.

کره قهوه ای
کره قهوه ای

مرحله بعدی این است که مخلوط شیر را برای لاته پسته آماده کنید. شیر گرم، سیروپ پسته و کره قهوه ای را مخلوط کنید و خوب هم بزنید. اگر دستگاه اسپرسوساز دارید از آن برای ایجاد کف شیر استفاده کنید اما اگر اسپرسو ساز ندارید می توانید شیر را در ماکروفر گرم کنید و با استفاده از فرنچ پرس از آن کف بگیرید.

اگر از چاشنی پسته بدون شکر استفاده می کنید، به این رسپی شکر هم اضافه کنید. و درآخر از کره قهوه ای به عنوان تاپینگ استفاده کنید. به این صورت که کمی از کره ای که درست کرده اید را با کمی شکر قهوه ای مخلوط کنید تا یک تاپینگ عالی برای این لته فوق العاده داشته باشید.

لته پسته
لته پسته

پسته در چه نوع قهوه ای بهتر است؟

می توانید از میکس های اسپرسو برای لته پسته استفاده کنید تا عطر و طعم و کرمای مناسب را به لته شما بدهد. میکسی از قهوه السالوادرو و برزیل طعمی شیرین و شکلاتی به قهوه شما می دهد که با پسته عالی می شود.

هر قهوه ای که طعم های شکلاتی و کاراملی داشته باشد طعم پسته را متعادل می کند و نقطه بسیار خوبی برای شروع درست کردن لاته پسته است.

لته پسته در آینده چقدر محبوب خواهد بود؟

لته پسته به طور کلی محبوب است اگرچه هنوز در صحنه قهوه نسبتاً جدید است. لوییست در کافه جولت می گوید که لاته پسته محبوب ترین نوشیدنی ما در اینستاگرام است. ما مشتریان زیادی داریم که به این قهوه معتاد هستند.

او میگوید این نوشیدنی یکی از آیتم های اصلی در منوی ما است. من فکر میکنم این قهوه از ترند لته اسپانیایی الهام گرفته شده و در آینده هم ماندگار خواهد بود زیرا پسته و قهوه یک ترکیب بسیار عالی هستند.

به نظر می رسد ظهور لته پسته همزمان با ترند شدن لته اسپانیایی در خاور میانه است. این منطقی است چرا که هر دوی این نوشیدنی ها شیرین، با طعمی غنی و خامه ای هستند.

علاوه بر خاور میانه، بریتانیا و ایالات متحده، لته پسته در حال ظهور در دیگر نقاط جهان است و دیر یا زود در سراسر جهان محبوب می شود.

References

References
1 Marks, Gil (17 November 2010). Encyclopedia of Jewish Food. HMH. ISBN 978-0-544-18631-6These pale green nuts covered with a papery skin grow on a small deciduous tree native to Persia, the area that still produces the best pistachios
2  “Pistacia vera L. | Plants of the World Online | Kew Science”Plants of the World Online. Retrieved 24 May 2019.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.