همه چیز درباره پودر نسکافه [خرید نسکافه]

خرید نسکافه

در خرید نسکافه باید به چه نکاتی دقت کنیم؟قهوه فوری یا نسکافه امروزه در زندگی بسیاری از ما نقش مهمی دارد. فکر می کنید همه چیز را درباره خرید نسکافه می دانید؟ بهتر است ادامه این مطلب را بخوانید.

نسکافه با ریختن دانه های قهوه در لیوان و مخلوط کردن آن با آب داغ یا سرد درست می شود.

نسکافه چطور درست می شود؟

شاید در خرید نسکافه این سوال برایتان پیش آمده باشد که نسکافه را چطور درست می کنند. نسکافه از دانه های قهوه واقعی درست می شود که آن را رست و آسیاب کرده و سپس دم کرده اند. نسکافه هم مشابه با قهوه معمولی از دانه های قهوه درست می شود.

پس از اینکه قهوه دم کشید آن را فیلتر می کنند و به یک مخزن تبخیر بزرگ فرستاده می شود که دمای آن تا 70 درجه سانتی گراد بالا می رود. در این مرحله آب از قهوه تبخیر می شود و مایع باقی مانده تا 50% متراکم شده و به عصاره غلیظی از قهوه شبیه به عسل تبدیل می شود.

خرید نسکافه گلد

روش های درست کردن نسکافه

دو روش اصلی برای تولید نسکافه وجود دارد: خشک کردن با اسپری و خشک کردن انجمادی.

انواع نسکافه

همانطور که حتماً تا به حال به گوشتان خورده دو نوع نسکافه داریم: گلد و کلاسیک. در خرید نسکافه نکته ای که تفاوت اصلی را ایجاد می کند روش خشک کردن نسکافه است. همانطور که گفتیم برای تولید پودر نسکافه دو نوع روش برای خشک کردن قهوه آماده شده وجود دارد.

خشک کردن با اسپری:

در این روش کنسانتره قهوه که به صورت غلیظ درآمده به وسیله یک اسپرس مخصوص به داخل یک استوانه پاشیده می شود. سیلندر دوباره تادمای 248 درجه سانتیگراد گرم می شود و پر از هوای داغ می گردد. همانطور که قطرات ریز قهوه به داخل هوای داغ پاشیده می شود، مایع باقی مانده قبل از برخورد به کف محفظه تبخیر می شود.محصول نهایی که به زمین برخورد می کند ذرات ریز پودر قهوه پس از تبخیر آب است [1]Masters, K (1991). Spray Drying Handbook (5th ed.). Longman Scientific & Technical. ISBN 978-0-582-06266-5.

خرید پودر نسکافه

خشک کردن انجمادی:

روش خشک کردن انجمادی طولانی تر و پیچیده تر است اما می تواند بیشتر ویژگی های ذاتی دانه قهوه مانند عطر و طعم را حفظ نماید. نسکافه ای که به روش خشک کردن انجمادی درست می شود از کنسانتره واقعی قهوه دم آوری شده بدست می آید.

اصولاً نسکافه گلد نسکافه باکیفیت تر در نظر گرفته می شود که طعم آن ممکن است بیشتر ترش باشد و این نشان دهنده استفاده از دانه های مرغوب عربیکا است. در حالی برای درست کردن بیشتر نسکافه ها از قهوه روبوستای کم کیفیت تر استفاده می شود اما هنگامی که به دنبال خرید نسکافه هستید می توانید انواع نسکافه گلد را نیز تهیه نمایید.

خرید نسکافه گلد در لویا

خرید نسکافه کلاسیک نیز برای کسانی که به دنبال کافئین بالاتر هستند نیز توصیه می شود.

در روش انجمادی، عصاره قهوه به داخل یک محفظه فریزر منتقل شده که دمای داخلی آن حدود 50- درجه سانتی گراد است.

قهوه دم آوری شده در سینی های مجزا منجمد می شود و سپس به دانه های قهوه شکسته می شود و به مرحله بعدی که تصعید است منتقل می شود. در این مرحله تمام آب داخل این دانه های یخ زده به صورت مستقیم به گاز تبدیل شده و نسکافه را به ما می دهد.

دانه های قهوه باید این فاز را طی کنند تا آب آن کاملاً از بین برود و پودر نسکافه خشک باقی بماند. سینی های حاوی قهوه از میان لوله های کم فشار که دمای 60 درجه دارد منتقل می شوند. همچنین این لوله ها یک خلأ قوی دارند که گاز تبخیر شده از قهوه را بلافاصله حذف می کند. پس از تکمیل فرآیند تنها نسکافه است که در سینی ها باقی مانده و بیشتر عطر و طعم های اصلی قهوه در آن حفظ شده است.

تفاوت پودر قهوه معمولی با پودر نسکافه

نسکافه یا قهوه فوری با استفاده از دانه یا پودر قهوه ای که قبلاً یک بار دم آوری شده است درست می شود. اما پودر قهوه از قبل دم نشده و تنها رست و آسیاب شده است. در واقع در خرید نسکافه باید به این نکته توجه داشته باشید که تفاوت اصلی بین نسکافه و پودر قهوه در این است که نسکافه را می توان به سرعت درست کردن و نیاز به دم آوری و دستگاه های قهوه ساز ندارد. اما برای درست کردن پودر قهوه معمولی باید با استفاده از قهوه ساز آن را دم آوری کنید.

پودر قهوه صرفاً حاصل آسیاب کردن دانه های قهوه رست شده با هدف دم آوری آنها با اسپرسوساز یا وسایلی مانند فرنچ پرس و دستگاه های دریپ است.

کافئین نسکافه چقدر است و چه تفاوتی با قهوه معمولی دارد؟

بر اساس کافئین اینفورمر هر فنجان نسکافه فوری حدود 57 میلی گرم کافئین دارد. اگر خرید نسکافه را لویا انجام می دهید هر فنجان آن حدوداً 60 تا 70 میلی گرم کافئین دارد. در حالی که یک سینگل اسپرسو حدود 76 میلی گرم کافئین دارد پس این میزان کافئین تفاوت چندانی ندارد. در تصویر زیر میزان کافئین 100 میلی لیتر قهوه با استفاده از انواع روش های دم آوری با یک دیگر مقایسه شده است و همانطور که مشاهده می شود نسکافه در رتبه پنجم قرار دارد.

تفاوت کافئین نسکافه و پودر قهوه

بهترین روش درست کردن نسکافه چیست؟

تنظیم نسکافه با سلیقه شما بسیار آسان است. اگر قهوه های دارک تر و تلخ تر دوست دارید مقدار بیشتری پودر نسکافه استفاده کنید (حدود دو و نیم قاشق چایخوری). اگر قهوه سبک و لایت تر دوست دارید اول از مقدار کمتر شروع کنید (حدود یک قاشق چایخوری).

معمول ترین دستور تهیه نسکافه 1 تا 2 قاشق چایخوری نسکافه برای حدود 270 میلی لیتر آب است که یک فنجان متوسط قهوه به شما می دهد. می توانید شیر و شکر را به دلخواه به آن اضافه کنید.

ابتدا پودر نسکافه را داخل لیوان بریزید و سپس آب داغ را به آن اضافه کنید. ریختن آب روی پودر نسکافه به جای اینکه نسکافه را داخل آب بریزید کمک می کند تا قهوه سریع تر و یکنواخت تر حل شود.

References

References
1 Masters, K (1991). Spray Drying Handbook (5th ed.). Longman Scientific & Technical. ISBN 978-0-582-06266-5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.