درست کردن قهوه لاکچری در خانه: چگونه در خانه یک قهوه باکیفیت درست کنیم؟

درست کردن قهوه لاکچری در خانه

وقتی صحبت از یک فنجان قهوه خوب می شود، هرکسی کافی شاپ مورد علاقه اش را دارد، اما یادگیری درست کردن قهوه لاکچری در خانه ضروری است تا روزهایی که در خانه گیر افتاده اید یا سرتان شلوغ است و نمی توانید به کافه مورد علاقه خود بروید، زندگی شما را تغییر دهد.

این نکات آسان را دنبال کنید تا درست کردن قهوه لاکچری در خانه را یاد بگیرید و از تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان در خانه دنج و گرم خود لذت ببرید.

درست کردن قهوه لاکچری در خانه

خرید قهوه

قهوه ای که می خرید باید تازه رست شده باشد. وقتی قهوه تازه رست شده باشد، بهترین طعم خودش را به فنجان شما می دهد. قهوه های لویا همواره به صورت تازه رست می شوند و ما در لویا اطمینان حاصل می کنیم که تازه ترین قهوه به دست قهوه دوستان برسد. خرید قهوه تازه

قهوه هایی که دارای بسته بندی محکم و مات هستند بهترین نگهداری را از قهوه شما انجام می دهند. بدون شک قهوه زمانی بهترین طعم را خواهد داشت که چند روز پس از برشته کاری مصرف شود.

از خرید قهوه از مارکت ها ، ویترین ها و جاهایی که قهوه را داخل سیلو نگهداری می کنند خودداری کنید. از آنجایی که اکسیژن و نور شدید، طعم دانه های رست شده قهوه را کاهش می دهند، مخازن قهوه با روغن قهوه پوشیده شده و موجب اکسید شدن میگردد.

یک دستگاه قهوه ساز خوب پیدا کنید

عاشقان واقعی قهوه می دانند که تازگی، یکی از پارامترهای ضروری برای درست کردن قهوه لاکچری در خانه است و اگر خودتان قهوه را قبل از دم آوری آسیاب کنید قهوه ی شما به میزان قابل توجهی تازه تر خواهد بود.

شما قهوه لاکچری را فقط به خاطر کافئینش نمی خواهید؛ شما یک فنجان قهوه با طعم و عطری غنی می خواهید که با نوشیدن هر جرعه از آن، تجربه لذت بخشی را به شما بدهد.

پیشنهاد ما به شما امتحان کردن قهوه های خوش عطر و طعم مانند قهوه 100% عربیکا کنیا پریمیوم و قهوه گیشا ویلج اتیوپی است که عطر و طعمی مجزا و خاص دارند. اما انتخاب یک دستگاه قهوه ساز عالی نیز یکی از مهم ترین کارهاییست که باید انجام دهید.

اگر قهوه های دمی دوست دارید، گزینه هایی مانند فرنچ پرس، سایفون و وی60 بهترین انتخاب ها هستند. و اگر قهوه اسپرسو میخواهید، توصیه می کنیم بهترین اسپرسوساز مطابق با بودجه خود را انتخاب کنید. راهنمای خرید اسپرسوساز

معمولاً دستگاه های قهوه ساز خانگی کوچک هستند بنابراین فضای زیادی را در آشپزخانه شما اشغال نمی کنند. شما می توانید با خرید یک قهوه ساز مناسب با بودجه خود و کمترین میزان تمیزکاری، یک قهوه تازه سریع و آسان را هر روز برای خود درست کنید.

نوع دانه قهوه

نوع دانه قهوه ای که می خرید بسیار مهم است. به طور کلی قهوه های موجود در بازار به دو نوع قهوه عربیکا و روبوستا تقسیم می شوند. و بگذارید همین ابتدا بگویم که برای درست کردن قهوه لاکچری در خانه همیشه عربیکا را انتخاب کنید. دانه های قهوه عربیکا خوش عطر و طعم تر و البته گران تر هستند. رنج عطر و طعم این نوع قهوه بسیار گسترده است و انواع طعم های میوه ای، شکلاتی، مرکبات، گل، آجیل و … را می توان در قهوه عربیکا حس کرد.

قهوه عربیکا نسبت به روبوستا کافئین و تلخی کمتری دارد. قهوه روبوستا را معمولاً به دلیل ارزان تر بودن و کافئین بیشترش به صورت میکس در اسپرسو استفاده می کنند. اما قهوه عربیکا قهوه ایست که مخصوصاً اگر تازه تازه آن را آسیاب کنید، هر بار عطر و طعمی بسیار دلپذیر را آزاد می کند.

قهوه های اسپشیالیتی همان قهوه عربیکا هستند که درجه کیفیت آنها توسط انجمن تخصصی قهوه بالاتر از 80 تعیین شده است. یعنی این قهوه ها شاهکار تمام قهوه ها هستند. و قاعدتاً گران قیمت تر نیز می باشند. پس برای درست کردن قهوه لاکچری خود می توانید از میان قهوه های اسپشیالیتی، پریمیوم و عربیکا انتخاب نمایید.

همچنین اگر کافئین و قیمت قهوه هم برایتان مهم است می توانید میکسی از عربیکا و روبوستا را تهیه کنید که اصولاً به دلیل ترکیب شدن، قیمت کمتری دارند.

اگر دوست دارید کافئین قهوه شما بیشتر باشد دانه های 100% عربیکا را با مقدار کمی روبوستا ترکیب کنید یا میکس های آماده قهوه را در فروشگاه خریداری نمایید.

اگرچه همه دانه های عربیکا از کیفیت بالایی برخوردار نیستند، به خصوص آنهایی که رست دارک دارند، بهترین انواع عربیکا نسبت به روبوستا شیرین تر و کم تر تلخ هستند. تمامی رست های قهوه عربیکا به صورت مدیوم است تا عطر و طعم های اصلی این قهوه ها از بین نروند.

تازگی دانه قهوه را حفظ نمایید

پس از بازکردن بسته بندی قهوه، همیشه قهوه را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. بهترین انتخاب های شما ظروف ماتی هستند که درشان محکم بسته می شود و دارای واشر لاستیکی می باشند. بسته بندی قهوه های لویا به صورت زیپ دار است و شما می توانید پس از هربار استفاده هوای داخل را خالی کرده و زیپ را ببندید تا عطر و طعم قهوه شما حفظ شود. همچنین توصیه می کنیم برای خانه خود یک آسیاب دستی یا برقی مخصوص قهوه تهیه نمایید تا هر بار به میزان استفاده ی خود، قهوه را به صورت تازه آسیاب کنید. به این ترتیب هربار فرگننس قهوه آزاد می شود و تجربه ای عالی از یک قهوه ایده آل به شما می دهد.

خرید آسیاب دستی و برقی

از قرار دادن قهوه در یخچال خودداری کنید زیرا دانه های قهوه متخلخل هستند و رطوبت و بوهای دیگر را سریع به خود جذب می کنند. به گفته متخصصان، قهوه به خصوص آنهایی که رست دارک دارند نباید هرگز منجمد شوند.

آب

هیچ چیز نمی تواند سریع تر از کلر یا طعم های بد آب لوله کشی، قهوه را خراب کند. قهوه خورهایی که خیلی به قهوه خود اهمیت می دهند از بطری های آب معدنی یا تصفیه کننده آب استفاده می کنند. همچنین باید بدانید که آب نرم شده یا آب مقطر قهوه شما را وحشتناک می کنند.

بهترین آب برای قهوه دارای مواد معدنی ای است که برای داشتن یک قهوه خوب ضروری هستند.

در مورد آب مناسب قهوه اینجا بییشتر بخوانید

فرنچ پرس

فرنچ پرس یکی از سنتی ترین و ساده ترین روش های دم آوری قهوه است که شامل خیساندن قهوه آسیاب شده در آب داغ و سپس فشار دادن یک پیستون به سمت پایین برای جدا کردن دانه های قهوه از قهوه دم آوری شده می شود. بسیاری از متخصصان، این نوع روش را ترجیح می دهند اگرچه برای جلوگیری از “عصاره گیری بیش از حد” به کمی تخصص نیاز خواهید داشت.

 • پیستون و درپوش را بردارید
 • قهوه درشت آسیاب شده را داخل محفظه بریزید. برای هر نفر از 1 قاشق غذاخوری سرپر پودر قهوه استفاده کنید.
 • به ازای هر نفر 200 میلی لیتر آب بردارید و تا نصف محفظه را آب کنید تا تمام پودر قهوه ها خیس شود.
 • پس از یک دقیقه دانه های قهوه را به آرامی هم بزنید. در حالی که پیستون کاملاً بالاست، باقی مانده آب را اضافه کنید و درب ظرف را بگذارید.
 • پس از 3 دقیقه، پیستون را به آرامی فشار دهید تا به پایین برسد.
 • قهوه را داخل فنجان ریخته و از نوشیدن آن لذت ببرید.
درست کردن قهوه لاکچری در خانه

پور اور Pour Over

یکی از قدیمی ترین روش های دم آوری قهوه تکنیک پور اور یا فیلتری است که شامل ریختن آب داغ روی قهوه آسیاب شده در میان یک فیلتر می شود که اجازه می دهد قهوه به آرامی در فنجان چکه کند.

 • فیلتر کاغذی و مخروط فیلتر را قبل از شروع با آب داغ بشویید. مخروط و فیلتر را طبق دستور العمل ها بر روی فنجان قرار دهید.
 • پودر قهوه آسیاب شده را داخل فیلتر بریزید. کمی فلیتر را بلرزانید تا قهوه ها همسطح شوند.
 • در یک کتری مناسب با فواره کوچک، به میزان کافی آب جوش بریزید تا قهوه ها خیس شوند.
 • هنگام ریختن آب از وسط شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. از ریختن آب در کناره های فیلتر اجتناب کنید. 30 تا 45 ثانیه اجازه دهید تا قهوه بشکفد یا گازش را آزاد کند.
 • بقیه آب را به طور مساوی از بالای مخروط فلیتر بر روی دانه های قهوه بریزید.
 • آب را با سرعت ثابت بریزید تا تمام شود، کل زمان دم آوری باید حدود 2 دقیقه و 30 ثانیه طول بکشد. 20-60 ثانیه صبر کنید و بقیه آب را بریزید تا به صورت چکه چکه عبور کند.
درست کردن قهوه پور اور

قهوه ساز

با دستگاه قهوه ساز می توانید یک قهوه دم آوری شده به روش دریپ یا چکه ای درست کنید. باید آب را در مخزن آب و قهوه آسیاب شده را در جای خودش بریزید. نتیجه آن قابل قبول است که کیفیت قهوه به پای روش های قبلی نمی رسد.

قهوه دریپ

موکاپات

این نوآوری ایتالیایی که به عنوان اسپرسوساز روگازی شناخته می شود قهوه ای قوی و شبیه به اسپرسو را با فشار دادن آب داغ بر روی قهوه آسیاب شده و تحت فشار بخار تولید می کند.

محفظه زیرین موکاپات را با آب پر کنید. سپس بسکت فیلتر را تا نیمه از قهوه آسیاب شده پر کنید و رویش را صاف کنید اما آن را فشار ندهید. دانه های قهوه که دور بسکت هستند را پاک کنید. قسمت بالایی موکاپات را روی قسمت پایینی ببندید و روی حرارت کم گاز قرار دهید. زمانی که صدای هیس و حباب زدن قهوه را شنیدید، حرارت را خاموش کنید.

2 دیدگاه برای “درست کردن قهوه لاکچری در خانه: چگونه در خانه یک قهوه باکیفیت درست کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.