قهوه فیلتر شده چیست و چه تفاوتی با اسپرسو دارد؟

قهوه فیلتر شده چیست

قهوه دیگر همان نوشیدنی قدیمی نیست. در حال حاضر بسیاری از ارائه دهندگان تخصصی هستند که دید ما را نسبت به قهوه تغییر داده اند. روش های بیشماری برای دم آوری قهوه ابداع شده و امروز با پیچیدگی های ظریفی روبرو هستیم که بر طعم و ویژگی های کلی قهوه ما تاثیر بسیاری دارد. اما واقعاً قهوه فیلتر شده و اسپرسو چه فرقی با هم دارند؟

در این مطلب از طعم گرفته تا روش دم آوری و شیمی آن را به شما توضیح خواهیم داد.

کنترل قهوه فیلتر شده
یک باریستا در حال کنترل استند پور اور

اسپرسو چیست؟

اسپرسو پاسخ ایتالیایی به نیاز فوری ما به کافئین است. کلمه اسپرسو بیان کننده مهم ترین ویژگی این قهوه است: سریع! بله، درست کردن و نوشیدن اسپرسو بسیار سریع است، درست مانند کافئینی که به سرعت به شما می دهد.

چه چیز دیگری آن را متمایز می کند؟ اسپرسو با دمای بالا (نزدیک دمای جوش) درست می شود. آب با فشار بالا از بین قهوه ریز آسیاب شده عبور می کند. اسپرسو نسبت به قهوه فیلتر شده غلیظ تر است.

اسپرسو
عصاره گیری شات اسپرسو

اسپرسو هم به صورت شات کوچک مصرف می شود و هم پایه بسیاری از قهوه های دیگر مانند امریکانو، کاپوچینو، فلت وایت، لاته و … است.

تفاوت بین همه این نوشیدنی ها تنها در مقدار شیر بخاردیده یا آب داغی است که در آنها استفاده می شود.

انواع نوشیدنی های پایه اسپرسو و طرز تهیه آنها را اینجا بخوانید

لاته
لاته به همراه لاته آرت

آناتومی اسپرسو

نه تنها اسپرسو نسبت به قهوه فیلتر شده متراکم تر و غلیظ تر است، همچنین از چند لایه تشکیل می شود:

کرما

کرما به لایه رویی به رنگ قهوه ای-طلایی گفته می شود که روی شات اسپرسو می بینید و از پروتئین ها، چربی ها و ملانوئیدین ها (که از ترکیب قند و اسیدهای آمینه ایجاد می شود) تشکیل شده است. همه ی قهوه ها کرما ندارند، نظر ها را جع به کرما متفاوت است. برخی آن را نشانه یک شات خوب می دانند درحالیکه به نظر برخی افراد زیادی تلخ است.

مایع

این قسمت اصلی شات اسپرسو است و به قهوه، اسیدیته و شیرینی می بخشد. لایه ی مایع را می توان به دو قسمت بادی یا بدنه و قلب تقسیم کرد. بادی قسمت میانی اسپرسو است و معمولاً رنگ آن قهوه ای-کاراملی است. قلب که پایه اسپرسو است یک سایه قهوه ای تیره تر و غنی تر دارد.

کرمای اسپرسو
شات اسپرسو

قهوه فیلتر شده یا پور اُوِر چیست؟

تئوری اسپرسو و قهوه فیلتر شده مفهوم مشابهی دارد. اصول اولیه آن یکسان است: ریختن آب داغ بر روی قهوه آسیاب شده. آب از ذرات قهوه و یک نوع فیلتر عبور کرده و درون ظرف ریخته می شود.

اما تفاوت کلیدی بین قهوه فیلتر شده و اسپرسو این است که آب به جای اینکه با فشار از قهوه عبور کند، به آرامی توسط نیروی جاذبه از میان قهوه عبور می کند. به همین دلیل دم آوری قهوه فیلتر شده کمی بیشتر طول می کشد.

و به همین دلیل قهوه فیلتر شده به قهوه آسیاب شده و آب بیشتری نیاز دارد. هیچ قهوه فیلتر شده 30 میلی لیتری وجود ندارد یا حداقل قهوه هایی که از نوشیدنشان لذت می برید اینطور نیستند.

قهوه فیلتر شده که اصطلاحاً به آن قهوه چکه ای و پور اُوِر می گویند، اسیدیته کمتری داشته و طعم های پیچیده تری از قهوه را نشان می دهد. این امر موجب گردیده تا یکی از محبوب ترین گزینه ها برای دم آوری قهوه های تک خاستگاه، استفاده از روش قهوه فیلتر شده باشد. زیرا تمام طعم ها و رایحه های قهوه را نشان می دهد.

قهوه فیلتر شده

همچنین یک قهوه فیلتر شده خوب برخلاف اسپرسو که لایه لایه و غلیظ است، قهوه ای تمیز، شفاف و یکپارچه است. دلیل آن این است که آب بیشتر اجازه دارد در زمان و فشار خاص خود، چربی و رایحه های بیشتری از قهوه را جذب کند و اینکار با فشار صورت نمیگیرد. قهوه فیلتر شده علاوه بر اسیدیته پایین، احساس دهانی ملایم تری به قهوه می دهد.

درست کردن قهوه فیلتر شده دقیقاً چقدر طول می کشد؟

زمان دم آوری یک قهوه فیلتری همان چیزی است که پیچیدگی های آن را به وجود می آورد. این فرآیند با خیساندن قهوه و حداقل 30 ثانیه انتظار برای “شکفتن” آن شروع می شود. این اجازه می دهد تا دی اکسید کربن آزاد شده و جریان آب در طی فرآیند دم آوری تسهیل شود. مرحله باقی مانده (پس از شکفتن) حدوداً 1/5 تا 2 دقیقه زمان خواهد برد.

قهوه فیلتر شده وی 60
دم آوری قهوه V60

ایتالیایی ها زمان عصاره گیری یک شات اسپرسو را 25 تا 30 ثانیه در نظر میگیرند، نه کمتر و نه بیشتر. اگر قهوه ای درست می کنید که در آن از شیر استفاده شده، زمان بخاردهی و اضافه کردن آن چند ثانیه طول می کشد. به این ترتیب زمان درست کردن آن بدون در نظر گرفتن زمان آسیاب و با در نظر گرفتن اینکه بتوانید چندکار را همزمان انجام دهید، 1 دقیقه طول خواهد کشید.

پورتافیلتر
قهوه تازه آسیاب شده در پورتافیلتر، آماده برای عصاره گیری اسپرسو

تجهیزات دم آوری چه می شود؟

وقتی نوبت به ابزار قهوه می رسد، اغلب تجهیزات قهوه فیلتر شده بسیار ارزان تر از یک دستگاه اسپرسو ساز تمام عیار است. بنابراین انتخاب قهوه فیلتر شده برای شما بسیار ارزان تر تمام می شود.

در درست کردن قهوه فیلتر شده تنها چیزی که نیاز دارید یک دریپر (جایی که فیلتر در آن قرار می گیرد)، فیلتر کاغذی و یک فنجان است. همچنین وسایلی مانند ترازو و دماسنج کمک می کند کار شما دقیق تر شود. انواع و اقسام دریپرها وجود دارد که می توانید از میان آنها انتخاب کنید: کِمِکس، دریپر کلِور، کالیتا وِیو، وی 60 … که در انواع جنس ها موجود هستند و هر کدام دارای تفاوت های جزئی می باشد. به طور مثال اندازه سوراخ دریپر، ساختار دریپر و غیره.

قهوه پور اور
دم آوری قهوه با وی 60

از سوی دیگر یک دستگاه اسپرسو ساز می تواند برای صدها و هزاران نفر قهوه درست کند. قیمت اسپرسوساز خانگی کمتر است اما ممکن است نتواند فشاری که یک دستگاه اسپرسوساز صنعتی دارد را فراهم کند و اسپرسویی به بهترین کیفیت درست نکند.

البته دستگاه اسپرسو فضای پیشخان بیشتری را اشغال می کند و برق مصرف می کند. همچنین اسپرسوساز تجهیزات مختلفی دارد که می توانید در نظر بگیرید (پورتافیلترهای نیکد، صفحات شاور، سبدهای پورتافیلتر…). این ابزار بسیار زیاد هستند و همچنین قیمت آنها گران تر است.

اسپرسو ساز لامارزاکو
اسپرسوماشین لامارزاکو

قهوه فیلترشده در مقابل اسپرسو: کدام بهتر است؟

پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد.

قهوه فیلتری روش دقیق تری برای چشیدن تفاوت های ظریف قهوه است، به خصوص آنهایی که احتمالاً در اسپرسو نشان داده نمی شود. همچنین پروسه درست کردن قهوه فیلتری آرام است.

با این حال واقعاً این دو قهوه با هم قابل قیاس نیستند. اسپرسو کاملاً با یک روش متفاوت، سریع و شگفت انگیز آماده می شود.

نکته دیگر که باید در نظر بگیرید این است که شما دوست دارید قهوه تان چگونه باشد. اسپرسو به دلیل خاصیت سیروپی و غلظتی که دارد با شیر خیلی خوب ترکیب می شود. طبیعت خامه ای شیر بخاردیده باعث می شود شیرینی اسپرسو بیشتر نمایان شود و نوشیدنی های لذیذی مانند کاپوچینو، لاته و فلت وایت را بوجود می آورد.

در مقایسه، قهوه فیلتر شده طعم صاف تر، ملایم تر و کمتر اسیدی دارد و به همین دلیل به صورت بلک و بدون شیر مصرف می شود. این به شما اجازه می دهد ظرافت ها و خصوصیات اصلی قهوه را احساس کنید.

در پایان، بهترین انتخاب به سبک زندگی و ترجیح چشایی شما بستگی دارد. به هرحال به یاد داشته باشید که هر یک از این روش ها می تواند با دانه قهوه متفاوت با خاستگاه و رست و ویژگی های دیگری که دارد، یک قهوه کاملاً متفاوت به شما بدهد. [1]wikipedia.com [2]https://perfectdailygrind.com/

References

References
1 wikipedia.com
2 https://perfectdailygrind.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.