قهوه کنیا: همه چیز درباره تاریخچه، عطر و طعم و دم آوری قهوه کنیا

قهوه کنیا

قهوه کنیا یکی از محبوب ترین قهوه ها در همه ی جهان است که یک قهوه بسیار با کیفیت محسوب می شود. این قهوه به دلیل پروفایل متمایز گُلی که دارد در هیچ کجای دیگر پیدا نمی شود. می توانید خرید بهترین قهوه های کنیا با رست تازه را از فروشگاه قهوه لویا انجام دهید.

امروزه قهوه کنیا به عنوان یکی از با کیفیت ترین و خوش طعم ترین قهوه در جهان شهرت پیدا کرده است. اما چه چیزی باعث شده بسیاری از متخصصان قهوه این قهوه را تا این حد قبول داشته باشند؟

در این راهنما همه چیز را درباره قهوه کنیا به شما می گوییم، از تاریخچه غنی، مناطق مختلف رشد قهوه و روش های فرآوری آن گرفته تا عطر و طعم متمایز این قهوه.

خرید انواع قهوه کنیا

تاریخچه قهوه کنیا

قهوه در سال 1893 زمانی که مبلغان، قهوه بوربن را از برزیل به کنیا وارد کردند به این کشور معرفی شد. قهوه کنیا اولین بار در سال 1900 در بورا، در کوهستان های تایتا و سپس در سال 1904 در کیکویو کشت گردید.

کنیا در آن زمان مستعمره بریتانیا بود و به عنوان محافظ آفریقای شرقی شناخته می شد. بنابراین بریتانیایی ها کشاورزی در این منطقه را تحت کنترل گرفتن که شامل کشت قهوه نیز می شد. اکنون همه محصولات باید توسط مهاجران سفیدپوست کشت می شد و بومیان کنیا باید نیروی کار رایگان یا ارزان ارائه می دادند. در ابتدا هیچ مقرراتی در مورد کشاورزی، تولید، فرآوری، درجه بندی و بازاریابی وجود نداشت.

بازاریابی قهوه کنیا بین سال های 1900 تا 1933 انجام شد یعنی زمانی که دولت استعماری، هیئت مدیره قهوه را ایجاد کرد [1]Howden, Daniel (9 February 2012) Kenya’s coffee wars The Independent, Retrieved 27 August 2013. این هیئت مسئول صدور مجوز قهوه، بازرسی و ارتقاء آن بود. طی سال ها تغییرات بسیار زیادی پیدا کرده و با نام CBK شناخته می شود که قوانین جدیدی را در زمینه تجارت قهوه ایجاد کرده است:

  • تدوین سیاست هایی برای افزایش تولید، فرآوری، بازاریابی محلی و جهانی قهوه
  • صدور مجوز
پردازش قهوه کنیا

مناطق رشد قهوه کنیا کجاست؟

بیشتر قهوه کنیا در مناطقی با ارتفاع 1400 تا 2000 متر از سطح دریا، دمای بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد و در خاک های آتشفشانی عمیق کشت می شود. این مناطق عبارتند از:

  • مناطق کوهستانی کنیا مانند مورانگ آ، کرینیاگا، نییری، تیکا و کیامبو
  • دره ریفت یعنی تپه های ناندی
  • غرب کنیا مانند بانگوما و کوهستان الگون
  • مناطق شرقی یعنی امبو و مرو

امروزه کشاورزان قهوه در کنیا می توانند هر مقدار و کیفیتی از قهوه که می خواهند را کشت و پردازش کنند و به فروش برسانند. دو نوع قهوه ای که در کنیا کشت می شود، عربیکا و روبوستا است.

با این حال، این قهوه عربیکا است که به دلیل عطر دلپذیر و طعم های غنی که دارد، کنیا را به یک خاستگاه بسیار خاص برای قهوه تبدیل کرده است. 99% قهوه کنیا از گونه عربیکا است که بیشترین تولید را کنیا دارد.

تولید قهوه در کنیا

قهوه کنیا عمدتاً توسط کشاورزان در مقیاس کوچک تحت تعاونی های مختلف کشت می شود. همچنین قهوه کنیا در مزارع کوچک، متوسط و بزرگ قهوه که به صورت جداگانه مدیریت می شوند نیز کشت می شود.

تخمین زده م یوشد که 6 میلیون کنیایی در صنعت قهوه این کشور در حال کار هستند، از جمله حدود 800هزار کشاور خرده مالک. قهوه کنیا معمولاً در سیستم های کشاورزی دیم کشت می شود. البته برخی از املاک بزرگ، سیستم های آبیاری ایجاد کرده اند.

اکثر محصولات بدون سایه رشد می کنند اما قهوه ای که در سایه رشد می کند به طور فزاینده ای محبوب می شود زیرا رشد در سایه به مبارزه با اثرات تغییرات آب و هوایی کمک می کند. در حال حاضر، تحقیقات برای شناسایی درختان مناسب به عنوان سایبان در حال انجام است.

طبقه بندی دستی قهوه کنیا

فصل قهوه و فرآوری آن

دو فصل برداشت قهوه در کنیا وجود دارد: آوریل تا ژوئن و اکتبر تا دسامبر. در این مدت، هر سه شنبه حراج قهوه نیز برگذار می شود.

قهوه کنیا پس از برداشت به دقت پردازش می شود و سپس درجه بندی می شود. حدود 90% قهوه در ایستگاه های شستشو به صورت خیس پردازش می شود در حالی که بقیه به صورت خشک مورد پردازش قرار می گیرند یعنی قهوه خشک شده ای که تخمیر نشده است.

قهوه هنگام رسیدن به ایستگاه، قبل از پردازش دسته بندی می شود تا قهوه های رسیده و نارس، بیش از حد ر سیده، خراب یا آسیب دیده جدا گردند. همچنین این کار برای حذف کثیفی، برگ ها و سایر مواد خارجی انجام می گردد.

گیلاس های نارس را بر روی برزنت و تخت ها خشک می کنند. گیلاس های رسیده از یک پالپ گیر مخصوص عبور داده می شوند و سپس با توجه به چگالیشان به 3 دسته تقسیم می شوند: دسته های 1 و 2 و سبک تر ها. در مرحله بعد دانه های قهوه قبل از خشک شدن در بسترهای مختلفی تخمیر، شسته و به طور جداگانه خیس خورده می شوند. سپس دسته های 1 و 2 به آسیاب خشک منتقل شده و مراحل زیر روی آن انجام می گردد.

حذف ناخالصی ها

در پردازش خیس قهوه، قبل از اینکه قهوه پوسته شده و صیقل داده شود برای از بین بردن سنگ ها و ناخالصی ها به دقت بررسی می شود.

جداسازی پنوماتیک

دانه های سبک توسط یک جت هوا از دانه های سنگین جدا می شود و هرگونه ناخالصی و پوسته باقی مانده را از بین می برد.

درجه بندی (سایز بندی)

برای سایزبندی دانه ها، آنها را از میان صفحات (اسکرین) فلزی توری با اندازه های خاص عبور می دهند تا دانه ها به ترتیب ریزی تا درشتی جدا شوند.

به عنوان مثال، صفحات مورد استفاده برای قهوه پی بری دارای سوراخ های مستطیلی هستند که با شکل کشیده این نوع دانه ها مطابقت دارد. اکنون اندازه دانه قهوه را به عنوان درجه یا گرید قهوه می شناسیم.

گریدهای قهوه کینیا شامل گرید E (اسکرین20)، پی بی (اسکرین 12)، AA (اسکرین 18)، AB (اسکرین16)، C(اسکرین 15/10)، T، TT و MH/ML می شود. قهوه کنیا AA به عنوان بهترین گرید قهوه کنیایی در نظر گرفته می شود.

طبقه بندی بر اساس چگالی

این فرآیند توسط یک میز مخصوص چگالی سنجی انجام می شود که قهوه را با توجه به تراکم، به 3 دسته تقسیم می کند. این جداسازی منجر به حرکت دانه های متراکم به انتهایی بالایی میز می شود در حالی که دانه های قهوه سبک تر در قسمت پایینی میز باقی می مانند.

طبقه بندی چگالی برای رست باکیفیت و یکسان دانه های قهوه ضروری است زیرا دانه های سبک تر کوچک تر سریع تر از دانه های بزرگتر و متراکم تر رست می شوند.

طبقه بندی رنگ

در این قسمت تک تک دانه های قهوه با استفاده از ماشین های نوری با سرعت بالا اسکن می شوند. دانه ها یا به سمت پایین حرکت می کنند و یا با یک انفجار هوای فشرده به داخل توده ای از دانه ها پرتاب می شوند.

طبقه بندی دستی

دانه های قهوه با دست هم مرتب می شوند تا دانه هایی که اندازه یا رنگ متفاوتی دارند، توسط حشرات آسیب دیده اند، پوسته ندارند و غیره جدا شوند که این ایرادات توسط ماشین ها قابل شناسایی نیستند. بنابراین آسیاب خشک می تواند شامل مرتب سازی دستی برای افزایش اثربخشی نیز باشد.

کاپینگ قهوه کنیا

کنترل کیفیت

کارخانه ها و صادرکننده های قهوه، علاوه بر ظاهر قهوه، کیفیت قهوه را بر اساس عطرو طعم در فرآیندی به نام کاپینگ قهوه تعیین می کنند. کاپرها یعنی چشنده های قهوه پس از هر آزمایش باید مشاهدات خود را از ویژگی های حسی قهوه یادداشت کنند. مکانیزم نمره دهی به قهوه

کاپینگ نه تنها مشخص کننده ی ویژگی ها و نواقص قهوه است بلکه کمک می کند تا بتوانیم میکس های بهتری درست کنیم. کاپرهای حرفه ای می توانند روزانه صدها نمونه قهوه را بچشند و همچنان تفاوت های ظریف میان آنها را تشخیص دهند [2]Kennedy, Patrick (June 2005)Royal News June 2005 – Kenya Coffee Archived 2006-05-08 at the Wayback Machine Sweet Marias, Retrieved 28 August 2013.

طعم یاد قهوه

قهوه کنیا به خاطر طعم غنی و پایدار و اسیدی عمیق با نت های شرابی و عطر میوه ای توت هایش شناخته شده است. “فنجان خبره” اصطلاحی است که برای قهوه کنایی به کار برده می شود و نشان دهنده یک فنجان قهوه طنین انداز با طعم های قوی و افترتیستی خشک، پوست لیمویی یا شرابی است.

طعم متمایز آن شبیه به قهوه هرار اتیوپیایی است، با این تفاوت که قهوه کنایی بادی فول و غنی تری دارد.

قهوه کنیای با کیفیت یک قهوه تمیز و ترد است که و معمولاً از نظر طعم، اسیدیته، حس دهانی و افترتیست به خوب متعادل می باشد. ممکن است رنگ های مرکبات لیمویی، فلفلی و شاه توت را در این قهوه تشخیص دهید.

علاقه مندان به قهوه کنیایی از ته طعم های عالی و حتی مست کننده توت سیاه در عطر و طعم این قهوه قدردانی می کنند.

نحوه دم آوری قهوه کنیا

جالب است بدانید که کنیایی ها زیاد قهوه خور نیستند و چای را ترجیح می دهند. به همین دلیل هیچ روش سنتی رایجی برای دم آوری قهوه در این کشور وجود ندارد.

با این حال، مردم مسن سواحیلی از ساحل کنیا در چند دهه گذشته فرهنگ نوشیدن قهوه “کاهاوا چانگو” را انتخاب کرده اند. به این صورت که این نوشیدنی را در یک کتری برنجی بلند روی اجاق زغالی دم می کنند.

کاهاوا چانگو به سواحیلی به معنای قهوه تلخ است. این تلخی حاصل از افزودن زنجبیل، دارچین، هل و دیگر ادویه هاست.

برای داشتن بهترین تجربه از قهوه کنیا، روش های خیساندنی مانند فرنچ پرس و ایروپرس را امتحان کنید زیرا این روش های دم آوری، حداکثر طعم قهوه را بیرون می کشد.

علاوه بر این، دانه های قهوه کنیایی یکی از بهترین دانه ها برای کلد برو است. شما در روش کلدبرو باید 18 تا 24 ساعت دانه های قهوه را بخیسانید و سپس آن را صاف کنید. درست کردن قهوه کلد برو

اگر فرنچ پرس ندارید یک شیشه مربا یا الک ریز هم می تواند این کار را انجام دهد. قهوه کلدبرو نت های گلی و میوه ای لطیف در این قهوه را حفظ می کند و این موجب تقویت طعم آبدار قهوه کنایی می شود که شیرینی قوی ای به این قهوه می بخشد.

حرف آخر

کنیا یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان قهوه در جهان است. قهوه عربیکای کنیا به دلیل طعم های لذیذ، غنی و عطر دلپذیرش در سطح جهانی شهرت دارد. پس اگر به دنبال قهوه ای هستید که حس چشایی شما را برانگیزد، قهوه کنیا عالی است. این قهوه حتی در میکس های قهوه برای افزایش کیفیت آنها استفاده می شود.

References

References
1 Howden, Daniel (9 February 2012) Kenya’s coffee wars The Independent, Retrieved 27 August 2013
2 Kennedy, Patrick (June 2005)Royal News June 2005 – Kenya Coffee Archived 2006-05-08 at the Wayback Machine Sweet Marias, Retrieved 28 August 2013

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.