قهوه اتیوپی: راهنمای کامل قهوه های سینگل اوریجین اتیوپی

قهوه اتیوپی

قهوه اتیوپی سال هاست که در لیست بهترین قهوه های سینگل اوریجین دنیا قرار دارد. اتیوپی به عنوان پنجمین تولید کنده بزرگ قهوه در جهان توانسته صنعت برداشت و فرآوری دانه قهوه را بهترین شکل مدیریت کرده و قهوه هایی با پروفایل پیچیده و فوق العاده را پرورش دهد.

تاریخچه و جغرافیای قهوه اتیوپی

اتیوپی صدها سال است که توانسته با موفقیت دانه های قهوه تک خاستگاه درجه یک را به جهان ارئه دهد. بسیاری از قهوه های اسپشیالیتی جهان از اتیوپی می آیند. در میان جامعه قهوه درباره منشأ اصلی قهوه اختلاف است. اتیوپی ادعا می کند که کشور مبدأ قهوه است. یمن هم همینطور.

افسانه یمنی: در این افسانه گفته می شود که اولین کسی که قهوه نوشید یک راهب صوفی بود که در اواسط قرن پانزدهم دانش نوشیدن قهوه را به همه نشان داد. افسانه ها می گویند که یمنی ها قهوه را اتیوپی وارد کرده و از این درختان برای درست کردن “نوشیدنی” استفاده کردند. آنها مدعی شدند که این نوشیدنی نوعی حالت سرمستی معنوی را از طرف خدایان آن ها ایجاد کرده است. برای این افسانه شواهد معتبری وجود دارد و آنها آن را اثبات شده می دانند. اما مسئله این است: اگر اتیوپیایی ها ارزش گیاه قهوه را نمی دانستند چرا باید آن را به کشور دیگری صادر می کردند؟

افسانه اتیوپیایی: افسانه اتیوپی درباره کشف قهوه در میان افراد بسیار مشهور تر و مورد قبول تر است. داستان از این قرار است که یک چوپان متوجه می شود بزهایش که میوه یک درخت خاص را خورده اند فعالیت بیشتری پیدا کرده اند. این درخت، درخت قهوه بود. او این موضوع را به بقیه مردم اطلاع می دهد و آن ها شروع به تجارت این دانه جادویی می کنند. افسانه این دانه انرژی زا همه جا پخش شد و در قرن پانزدهم قهوه به سراسر شبه جزیره عربستان راه پیدا کرد. [1]http://theoatmeal.com/comics/coffee [2]https://www.ncausa.org

چرا قهوه اتیوپی؟

جای تعجب نیست که اتیوپی دارای محیط و آب و هوای ایده آل برای تولید قهوه باکیفیت است. ارتفاعات و مناطق کوهستانی شرایط عالی را برای رشد قهوه اتیوپی ایجاد کرده است. در اتیوپی بیش از هزار نوع دانه قهوه وجود دارد. از آنجایی که درختان قهوه به طور طبیعی در اتیوپی رشد می کنند بیشتر قهوه اتیوپی در زیر سایه گیاهان دیگر و بدونه استفاده اااز مواد شیمیایی و به صورت ارگانیک رشد می کنند.

خرید قهوه اتیوپی

روش های تولید قهوه در اتیوپی

در تولید قهوه اتیوپی از سه روش استفاده می شود: قهوه های جنگلی، قهوه های باغی و قهوه های مزرعه ای. در متد قهوه جنگلی، دانه های قهوه به صورت وحشی رشد می کنند و توسط مردم محلی برداشت می شوند. قهوه های باغی در زمین های کوچک تر در کنار انواع محصولات کشت می شوند و اندازه گیری آن ها به جای هکتار، با واحد درخت انجام می شود. قهوه های مزرعه ای دانه هایی هستند که در زمین های بزرگ زراعی پرورش داده می شوند. تنها درصد کمی از قهوه اتیوپی به این روش تولید می شود. روش قهوه باغی محبوب ترین متد برای تولید قهوه اتیوپی است.

انواع قهوه های اتیوپی و مناطق مختلف تولید قهوه اسپشیالیتی

از آنجا که اتیوپی از نظر چشم انداز و ارتفاعات تفاوت های مشخصی دارد و همچنین طیف وسیعی انواع مختلف دسته بندی نشده گیاهان مانند هیرلوم را دارست، قهوه های آن از نظر عطر و طعم تنوع زیادی دارند. این عدم اختصاصی بودن انواع قهوه به این معنی است که خریداران قهوه اسپشیالیتی، قهوه اتیوپی را بر اساس منطقه، ارتفاع و امتیاز کاپینگ از هم متمایز می کنند نه بر اساس تنوع آن.

در ادامه به چند خاستگاه اصلی قهوه اتیوپی و مشخصات عطر و طعم مربوط به آن ها اشاره می کنیم.

سیدامو

سیدامو منطقه ای وسیع در ارتفاعات حاصلخیز دره ریفت است که یکی از سه منطقه تولید قهوه برند تجاری در اتیوپی است (به همراه هرار و یرگاچف). ارتفاع این منطقه از 1550 تا 2200 متر از سطح دریاست و دارای بارندگی فراوان، دمای مطلوب و خاک حاصلخیز می باشد.

طبق گزارشات روی حدود 60% قهوه تولید شده در سیدامو پردازش شسته شده صورت می گیرد. قهوه های سیدامو برای بادی غنی و فول، اسیدیته ترد و زنده و نت های گلی و مرکباتشان شناخته شده اند.

پرورش قهوه اتیوپی
کارگران مزرعه قهوه اتیوپی درحال مرتب کردن دانه های قهوه

یرگاچف

یرگاچف بخشی از منطقه سیدامو است، اما خودش یک منطقه کوچک است که به دلیل قهوهای استثنائیش برند تجاری خود را دارد. بیشتر قهوه اتیوپی تولید شده در یرگاچف با فرآیند شستن پردازش می شودف با این حال مقداری از قهوه ها نیز به صورت طبیعی پردازش می شوند.

اتحادیه تعاونی کشاورزان قهوه یرگاچف (YCFCU) دارای 28 عضو تعاونی است که نماینده بیش از 45 هزار کشاورز در این منطقه هستند. معاون این اتحادیه درباره قهوه یرگاچف می گوید “قهوه عمومی YCFCU را می توان قهوه ای روشن، با بادی متوسط به همراه تن های گلی متمایز در رایحه دانست که دارای عطر و طعمی شدید و پیچیده، گلی، اسیدیته متوسط تا تیز است و پایانی پر عطر و طعم با افترتیست خوب و طولانی دارد”.

“این مشخصات می تواند بسته به ارتفاع مناطق متفاوت باشد. به طور مثال، قهوه ای که در ارتفاعات 1600 تا 1800 متر از سطح دریا در تعاونی های چیچو و میشل تولید می شود دارای رایحه ای گیاهی است. اما قهوه های تعاونی های ایدیدو، آدادو و آرامو که در ارتفاعات 2000 تا 2400 متر از سطح دریا رشد می کند بیشتر رایحه گلی دارند”.

کوچره

قهوه کوچره اتیوپی یک قهوه اسپشیالیتی رشد کرده در مناطق بسیار مرتفع است که با دوبار شستشو به یک پروفایل کاملاً تمیز، مملو از شیرینی میوه hd و مشخصات مسحور کننده گل ها با احساس دهانی ابریمشی دست یافته است.

قهوه کوچره اتیوپی از قهوه های گرید 1 در اتیوپی است که یکی از بهترین امتیازات را در رتبه بندی جهان کسب کرده است. منطقه کوچره در چند کیلو متری جنوب شهر افسانه ای یرگاچف در منطقه گیدئو واقع شده است. قهوه های این منطقه از بهترین قهوه های روی زمین به حساب می آیند.

کارگران مزرعه قهوه اتیوپی
کشاورزان قهوه در یک شرکت تعاونی در اتیوپی

هرار

این یکی قهوه اتیوپی یک دانه عربیکای وحشی است که در مزارع کوچک منطقه ارومیه (هرار سابق) در ارتفاعات بین 1400 تا 2000 متر رشد می کند. پردازش این قهوه معمولاً به صورت طبیعی است.

هرار به خاطر طعم یاد شدید و اسیدیته میوه ای اش معروف است. این قهوه به عنوان قهوه ای غنی و تیز با اثراتی قوی ز بلوبری یا توت سیاه توصیف می شود. معمولاً بادی سنگینی دارد و به شراب قرمز خشک تشبیه می شود. بخاطر طعم قوی اش معمولاً در میکس های اسپرسو استفاده می شود تا قهوه های تک خاستگاه [3] “Major coffee producers”National Geographic Society. Retrieved 2010-05-07..

لیمو

قهوه لمیو در جنوب غربی اتیوپی در ارتفاعات 1100 تا 1900 متر از سطح دریا رشد می کند. این قهوه با پردازش شسته شده آماده می شود و اسیدیته نسبتاً کم با بدی متعادل و طعم ادویه ای مشخصی دارد که به طرز دلپذیری شیرین بوده و اغلب دارای نت های گلی است.

مراسم قهوه اتیوپیایی
یک مراسم قهوه اتیوپیایی

جیما

این منطقه واقع در جنوب غربی اتیوپی بوده و یک تولید کننده بزرگ قهوه با گرید تجاری است. قهوه جیما در ارتفاعات 1400 تا 2100 متر از سطح دریا رشد می کند. به این قهوه دجیماه هم می گویند و گفته می شود در صورت انجام فرآیند شستن، قهوه جیما به بهترین حالت خودش است و اگر به صورت طبیعی پردازش شود می تواند کمی طعم دارو به خود بگیرد.

یک نوع قهوه با پردازش هانی از جیما وجود دارد که دارای عطر و طعم های زردآلو و دیگر طعم های گرمسیری انبه با بادی دوست داشتنی ابریشمی ست که اسیدیته مشخص دارد و نوشیدن آن به صورت اسپرسو تجربه بسیار جذابی است [4] Thomas P. Ofcansky, David H. Shinn (29 Mar 2004). Historical Dictionary of Ethiopia. Scarecrow Press. p. 92. ISBN 9780810865662..

مزرعه تولید قهوه اتیوپی
خشک کردن قهوه اتیوپی

References

References
1 http://theoatmeal.com/comics/coffee
2 https://www.ncausa.org
3  “Major coffee producers”National Geographic Society. Retrieved 2010-05-07.
4  Thomas P. Ofcansky, David H. Shinn (29 Mar 2004). Historical Dictionary of Ethiopia. Scarecrow Press. p. 92. ISBN 9780810865662.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.