عصاره گیری قهوه چیست و چه تأثیری در طعم قهوه دارد؟

عصاره گیری قهوه

مهم ترین نکته ای که باید هنگام درست کردن قهوه به آن توجه کنید، استخراج یا عصاره گیری بیشترین طعم های ممکن از قهوه است. حتی هنگامی که میخواهید به قهوه خود شیرین کننده، خامه یا ادویه جات اضافه کندی باز هم نیاز است که از نظر طعمی بهترین استفاده را از قهوه خود ببرید.

آروما یا رایحه، تلخی و میزان سنگینی قهوه همه با هم طعم قهوه را باعث می شوند. با وجود فاکتورهای متعدد در قهوه، بهتر است هنگام عصاره گیری از آن هیچ طعمی را از دست ندهید.

استخراج یا عصاره گیری قهوه چیست؟

“بازده عصاره گیری قهوه” و “بازده محلول” شامل حل کردن طعم های محلولی است که در پودر قهوه آسیاب شده وجود دارد. هنگامی که پودر ها در آب حل می شوند، این طعم های محلول آزاد شده و عطر و طعم واقعی قهوه را پخش می کنند.

آن دسته از طعم هایی که آزاد می شوند به عنوان قهوه دم کرده شناخته می شود، این ها شامل اسیدها، چربی ها، قندها، کربوهیدارت ها و کافئین می شود.

عصاره گیری قهوه

عصاره گیری قهوه چگونه بر طعم قهوه تأثیر می گذارد؟

عصاره گیری قهوه تعیین کننده مقدار قهوه ایست که در یک فنجان وجود دارد. درصد بازده (مقدار قهوه دم آوری شده یا وزن مایع) تحت تأثیر مقدار قهوه ایست که از پودر قهوه عصاره گیری شده است. میزان حلالیت و عصاره گیری قهوه به درجه آسیاب، ویژگی های پودر قهوه آسیاب شده و درجه رست دانه های قهوه بستگی دارد.

بخشی از نسبت دم آوری قهوه شامل درجه عصاره گیری صحیح طعم ها می باشد. عصاره گیری بیش از حد قهوه منجر به تلخ شدن طعم قهوه میگردد که دلپذیر نیست. از سوی دیگر، عصاره گیری خیلی کم هم یک طعم نمکی به قهوه می دهد، مانند اینکه دانه قهوه آسیاب نشده را عصاره گیری کرده باشید و این طعم نیز برای افراد نامطلوب می باشد.

نوع دان قهوه ای که برای عصاره گیری انتخاب می شود یک نقش اساسی را در سطح حلالیت قهوه ایفا می کند. برای دانه های عربیکا نیاز به گرم قهوه بیشتری است چرا که قهوه عربیکا حلالیت پذیری و غلظت کمتری نسبت به دانه های روبوستا دارد. همچنین دمای آبی که برای عصاره گیری قهوه عربیکا استفاده می کنید باید بالاتر از روبوستا باشد، با این حال نیاز است که نسبت دمای آب استفاده شده استاندارد باشد.

کم عصاره گیری قهوه موجب یک طعم شور، ترش و اسیدی می شود. عصاره گیری بیش از حد نیز باعث می شود طعم قهوه خالی، تلخ و کمتر از طعم واقعی قهوه باشد. به طور کلی نه کم عصاره گیری خوب است و نه عصاره گیری بیش از حد. بلکه باید مقدار بهینه عصاره گیری قهوه را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.