9 تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا که باید در انتخاب قهوه بدانید

تفاوت قهوه روبوستا و عربیکا

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟ قهوه عربیکا بهتره یا روبوستا؟ در اسپرسو باید از عربیکا استفاده کرد یا روبوستا؟ این مطلب یک راهنمای کامل برای فهمیدن تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا است.

میدونستید که قهوه درواقع زیرمجموعه خانواده گیاهان گل دار به نام  روبیاسه است؟ حالا این خانواده خودش شامل شش هزار گونه میشه که یکی از اونا دانه قهوه است که ما عاشقشیم.

اگرچه گیاه شناسان همه ی گیاهان دانه دار در خانواده ی روبیاسه را قهوه می نامند، اما قهوه ای که ما مینوشیم عمدتاً به دو گونه وجود داره: عربیکا و کانفورا (canephora)، که بیشتر به اسم روبوستا شناخته میشه. [1]https://perfectdailygrind.com/2015/08/arabica-and-robusta-whats-the-difference/

قهوه روبوستا و عربیکا
تفاوت شکل دانه قهوه عربیکا و روبوستا

قهوه، تاریخچه ای غنی و بسیار جذاب داره. با آمدن موج سوم قهوه یعنی دوره ای که مصرف و لذت بردن از قهوه ی با کیفیت خیلی پیشرفت کرده، طرفداران قهوه علاقمند شدند که راجع به تک تک مراحل پیشرفت قهوه تا امروز بدونن.

از تولید کنندگانی که مدیریت مزارع قهوه را برعهده دارند و کارگرانی که قهوه را می چینند و فرآروی میکنند گرفته تا رستری هایی که قهوه را طبق بهترین مشخصات رست میکنن.

قهوه عربیکا بهتر است یا روبوستا؟

بذارین همین اول بگم که اگر مجبورید بین دانه عربیکا و روبوستا انتخاب کنید، همیشه عربیکا رو انتخاب کنید.

9 تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا:

هر دوی این قهوه ها در فرآیند برداشت، رست و دم آوری برای درست شدن قهوه جادویی ما کاملا یکسان هستند، ولی این شباهت ها همین جا تمام میشن!

 1.  روبوستا طعم خشن تر و تلخ تری داره و برخی معتقدن عطری مانند لاستیک داره.
 2. عربیکا بسته به نوع آن طیف گسترده ای از طعم ها را داره. این طیف از شیرینی ملایم تا ترش و تیز بودن متغیره. عطر دانه های رست شده عربیکا رایحه ای میوه ای و شیرین دارند.
 3. گیاه عربیکا در مناطق با ارتفاع بالاتر رشد میکنه و نسبت به آفات و بیماری ها حساسه و بازده محصول کمتری داره، اما گیاه روبوستا مقاوم تره و در ارتفاعات پایین و مناطق مرطوب رشد خوبی داره.
 4.  روبوستا نسبت به عربیکا خیلی ارزان تره.
 5. روبوستا کافئین بیشتری داره.
 6. عربیکا تقریباً دو برابر روبوستا قند داره.
 7. روبوستا اسیدیته کمتری داره.
 8. عربیکا چربی بیشتری داره.
 9. روبوستا کرما یا خامه بهتری برای اسپرسوی شما درست میکنه. [2]https://theroasterie.com/arabica-vs-robusta-the-ultimate-guide-to-types-of-coffee/

میوه قهوه

تفاوت دانه عربیکا و روبوستا:

قهوه عربیکا دو نوع اصلی دارد: تایپیکا (Typica) و بربون (Bourbon). روبوستا هم نوعی از گونه کنفورا است که ما آن را مینوشیم. به همین دلیله که برای این نوع قهوه از اسم روبوستا استفاده میشه.

در اصل دانه های قهوه به دو گروه اصلی عربیکا و روبوستا تقسیم شدن. تفاوت اصلی آن ها به جز اینکه از دو گونه مختلف هستن، به عطر و طعم و خصوصیات دانه آنها برمیگرده.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

دو دانه از یک خانواده، ولی با ویژگی های متفاوت

به یاد داشته باشید که حتی یک مدل دانه قهوه هم میتونه کیفیت و عطر و طعم متفاوتی داشته باشه. معمولا شرایط رشد غیرقابل پیشبینی و فرآیندهایی که روی دانه قهوه انجام میشه منجر به ایجاد مشخصات عطر و طعم متفاوتی در قهوه میشه.

وقتی یک نوع دانه قهوه در دو مکان متفاوت رشد کنه، یک سری ویژگی های کاملا متمایز از خودش نشان میده.

یک نمونه بارز از این امر قهوه ای به نام کُنا است. با اینکه دانه این قهوه از نوع عربیکاست، دانه های آن فقط در منطقه ای از جزیره بزرگ هاوایی به نام کنا کشت میشه. شرایط خاص محیطی این منطقه باعث میشه که دانه های قهوه ویژگی های منحصر بفردی داشته باشن که هیچ کجای دیگه پیدا نمیشه.

همین موضوع برای دانه های عربیکا و روبوستا هم صدق میکنه. شرایط رشد و منطقه میتونه تغییر زیادی در طعم و کیفیت این دانه های قهوه بوجود بیاره. [3]https://perkcoffee.co/sg/arabica-beans-vs-robusta-beans-whats-difference/#:~:text=Arabica%20tends%20to%20have%20a,with%20grainy%20or%20rubbery%20overtones.

مزرعه قهوه کلمبیا

همچنین بخوانید: 10 تا از بهترین برندهای قهوه در سال 2021

دانه قهوه عربیکا

دانه عربیکا با وجود داشتن کافئین کمتر نسبت به روبوستا، اغلب طعم بهتری داره. دانه عربیکا عطر و طعم ملایم تر و شرین تری داره و رایحه هایی از شکلات و شکر حس میشه. همچنین دانه های عربیکا اغلب نشانه هایی از میوه ها یا توت ها دارند.

از طرف دیگر روبوستا طعم قوی تر، خشن تر و تلخ تری داره و رایحه فرعی ناملایم و کائوچویی حس میشه.

بر اساس سازمان بین المللی قهوه، بیش از 60 درصد تولید قهوه جهان از مزارع عربیکا میاد. کل داستان قهوه با دانه عربیکا در اتیوپی آغاز شد و هنوز هم در ارتفاعات بالاتر بهترین رشد را داره.

عربیکا تنها پس از چندسال گل میده که بوی دلپذیری داره و میوه های بیضی شکلی میده که داخل آنها دوتا دانه لپه مانند وجود داره که همون دانه های قهوه هستند.

یک درختچه عربیکا تا 5 متر رشد میکنه اما معمولا تا 2 متر هرس میشه تا از نظر تجاری مناسب تر باشه. عربیکا دو مجموعه کروموزم داره به همین دلیل میتونه خود گرده افشانی کنه.  این به این معنیه که گونه عربیکا به طور کلی پایدار میمونه چون احتمال گرده افشانی متقاطع خیلی کمتر میشه.

خرید قهوه در فروشگاه قهوه لویا

دانه قهوه عربیکا

انواع دانه عربیکا

از بین دو نوع رایج دانه های عربیکا، تایپیکا اولین نوعی بود که کشف شد. به همین دلیل به عنوان قهوه اوریجینال در نظر گرفته میشه. تایپیکا همچنین گونه کم بازدهی هست که به دلیل کیفیت عالی که داره از ارزش بالایی برخورداره.

از طرف دیگر نوع عربیکای بربون به دلیل آرومای پیچیده و متعادلی که داره مورد توجه است و باعث جهش ها و ایجاد انواع فرعی آن با کیفیت بالا شده است. چند نوع جهش یافته عربیکا به نام های کاتورا (Caturra)، سن رمون (San Ramon) و پاکاس (Pacas) شناخته میشن.

همچنین گونه های دیگری از بربون هم وجود دارن بر حسب آب و هوا و شرایط محیطی رشد کردند. یکی از آنها گونه ی کوهستان آبی یا Blue Mountain است که فقط در ارتفاعات شکوفه میده. از نمونه های دیگر میشه به Mundo Novo و بربون زرد (Yellow Bourbon) اشاره کرد.

میوه قهوه گیاه قهوه

دانه های روبوستا (کانفورا)

همانطور که گفتیم روبوستا رایج ترین نوع قهوه کنفوراست که میشه یه جورایی اون رو برادر کوچکتر عربیکا درنظر گرفت.

با وجود اینکه عطر و طعم روبوستا نسبت به عربیکا از لطافت کمتری برخورداره، در بلند یا میکس های اسپرسو شدیدا استفاده میشه و بخاطر کرمای بهتری که تولید میکنه (همان لایه خامه ای روی اسپرسو) بسیار مورد علاقه است.

گیاه روبوستا نسبت به عربیکا مقاوم تره و بازده محصول بیشتری داره. همچنین مقدار کافئین بیشتری داره!

کافئین و اسیدهای کلروژنیک روبوستا

تصور میشود که مقدار کافئین روبوستا به همراه اسید کلروژنیک آن (آنتی اکسیدان های طبیعی) نتیجه ی مکانیزم دفاعی گیاه هستند که در دفع آفات و بیماری ها از خودش نشون میده.

وقتی سطح اسید کلروژنیک که اسید قهوه است پایین باشه، تاثیر مهمی در ویژگی های عطر و طعم قهوه داره. با این حال قهوه روبوستا حاوی سطح بالاتری از این اسیدهاست و نتیجه اکسیداسیون آن میتونه گاهی اوقات باعث طعم ناخواسته و کاهش کیفیت قهوه بشه.

برداشت قهوه

گیاه عربیکا در مقایسه با گیاه روبوستا

دانه های روبوستا انواع مختلفی دارن که هر یک از آنها مجموعه ای از ویژگی های منحصر بفرد را به نمایش میگذاره. دانه های عربیکا هم همینطور.

گاهی اوقات انواع روبوستا نسبت به عربیکا ایمنی بیشتری در مقابل بیماری ها دارند و بازده محصول بیشتری از خود نشان میدن. روبوستا که در ارتفاعات پایین رشد خوبی داره، در مناطقی رشد میکنه که عربیکا در آنجا توسط قارچ ها و سایر بیماری ها و آفات از بین میره.

روبوستا گیاه تنومند تریه که اندازش تقریبا دو برابر عربیکا هست و در مناطق مرطوب تر رشد میکنه. گیاه روبوستا بر خلاف عربیکا برای تولید مثل به گرده افشانی متقاطع توسط باد، زنبورها و سایر حشرات نیاز داره.

شما کدوم نوع دانه قهوه را بیشتر دوست دارید؟ عربیکا یا روبوستا یا ترکیبی از هردو؟ خوشحال میشیم نظرتون را برای ما کامنت کنید.

References

References
1 https://perfectdailygrind.com/2015/08/arabica-and-robusta-whats-the-difference/
2 https://theroasterie.com/arabica-vs-robusta-the-ultimate-guide-to-types-of-coffee/
3 https://perkcoffee.co/sg/arabica-beans-vs-robusta-beans-whats-difference/#:~:text=Arabica%20tends%20to%20have%20a,with%20grainy%20or%20rubbery%20overtones.

7 دیدگاه برای “9 تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا که باید در انتخاب قهوه بدانید

 1. میلاد همزه گفته:

  ممنون از اطلاعات خوبی که در خصوص قهوه عربیکا و روبستا ارایه کردید. امکانش هست شماره تماس ببدید

  • پشتیبان گفته:

   سلام. خیلی خوشحالیم که از مطالب ما راضی بودید. شماره های تماس با ما
   تهران: 02128425678
   اصفهان: 03132244251
   مدیر فروش: 09366558620

 2. امان الله کدیورمطلق گفته:

  مقاله کاملی هست و خیلی اطلاعات بدرد بخوری ارائه داده ممنون واقعا دست مریزاد داره احسنت

 3. آرزو گفته:

  ممنون از مطلب جامعی که گذاشتین
  اما چرا معتقدید اگر قرار باشه بین روبوستا و عربیکا یکی رو انتحاب کنیم، عربیکا گزینه بهتریه؟ جواب این سوال به ویژگی و اهداف شخصی مصرف قهوه بستگی داره… مثلا شاید کسی مشکل ترش کردن معده داشته باشه و عربیکا براش خوب نباشه… یا ممکنه کسی قهوه رو به خاطر کافئینش استفاده کنه و طعم تلخی رو بپسنده…! عربیکا از نظر طعم و کیفیت و چربی بهتره اما لزوما بهترین انتخاب نیست

 4. مهرداد گفته:

  ممنونم از اطلاعاتتون راجب قهوه عالی بود.ولی اگر اطلاعاتی دزباره نسبت میکس قهوه های عربیکا وروبوستا برای اسپرسو.فرانسه ومابقی قهوه ها رو بدین عالی میشه.مثلا برای اسپرسو چنددرصد عربیکا وچند درصد روبوستا میکس کرد.با تشکر

  • Moonika گفته:

   درصد در میکس قهوه کاملا به سلیقه خود شما بستگی داره و هیچ ترکیب معینی وجود نداره، بستگی داره که شما چه چیزی از قهوه انتظار دارید، اگر میخواین کافئین بالاتری داشته باشه 70-30 روبوستا انتخاب کنید، اگر میخواین کافئین کمتر و عطر و طعم بهتر باشه 70-30 عربیکا یا 100 عربیکا رو انتخاب کنید. همچنین برای اینکه اسپرسوی شما کرمای بهتری داشته باشه قهوه روبوستا کرمای بیشتری به اسپرسو میده. برای قهوه فرانسه توصیه میشه درصد عربیکا بالاتر باشه تا قهوه شما خیلی تلخ نشه. برای فرانسه سایر قهوه های دمی، قهوه عربیکا و به خصوص قهوه های اسپشیالیتی توصیه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.