پرورش گیاه قهوه

پرورش گیاه قهوه

گیاه قهوه چیست؟

گیاه قهوه، Coffea arabica، درختچه ای همیشه سبز و گلدار یا درخت کوچک بومی اتیوپی است. دانه های قهوه دانه های این گیاه است که میوه های کوچکی به نام گیلاس تولید می کند. این دانه‌های کوچک و سبز قهوه از میوه جدا می‌شوند، خشک می‌شوند و قبل از استفاده برای دم کردن قهوه، تحت فرآیند برشته قرار می‌گیرند و بعد تبدیل به قهوه ای که شما هنگام خرید قهوه میبینید. قیمت قهوه بسته به نوع گیاه متفاوت است.

اگرچه درختان قهوه مورد استفاده برای تولید در دامنه‌های گرمسیری و در ارتفاعات بالا در مزارع قهوه رشد می‌کنند، می‌توانید نسخه‌های کوچک‌تر و گلدانی این گیاهان مقاوم را در خانه پرورش دهید، که مراقبت از آن‌ها نسبت به اکثر گیاهان آپارتمانی آسان‌تر است.

3 نوع رایج گیاهان قهوه

با بیش از 100 گونه مختلف، جنس Coffea پرکار است. مشخصات طعم و ویژگی‌های هر گیاه در هنگام برداشت دانه کمتر اهمیت دارد، اما دانستن منشاء گیاه برای مراقبت صحیح از آن می‌تواند مفید باشد.

 1. عربیکا (Coffea arabica): ارقام گیاه قهوه عربیکا بیشتر تولید قهوه در جهان را تشکیل می دهند و به همین ترتیب، آنها برای پرورش دهندگان خانگی رایج ترین هستند.
 2. لیبریکا (Coffea liberica): اگر به برداشت طولانی مدت علاقه دارید، یک گیاه کمیاب لیبریکا را در نظر بگیرید: بومی لیبریکا، دانه های لیبریکا حاوی کافئین بیشتری نسبت به سایر گونه ها هستند.
 3. روبوستا (Coffea canephora): گیاهان قهوه روبوستا بومی کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند. در حالی که آنها یک منظره رایج در ترکیبات هستند، طعم تلخ آنها ممکن است کمتر از طعم های درخشان تر و گلدار عربیکا برای برخی از قهوه نوش ها مطلوب باشد. بسیاری از قهوه های فوری از روبوستا تهیه می شوند.

نحوه کاشت قهوه

می توانید گیاهان قهوه جوان را در برخی از مراکز باغ و نهالستان ها پیدا کنید یا آنها را از خرده فروشان تخصصی آنلاین خریداری کنید:

 • بهترین گیاه را انتخاب کنید. به دنبال گیاهانی با برگ های سبز روشن و براق بدون لکه های قهوه ای باشید. اگر برای هرس مکرر وقت ندارید، از انواع کوتوله خاصی از عربیکا بخواهید، مانند Coffea arabica ‘nana’.
 • فضایی با نور غیر مستقیم پیدا کنید. گیاهان قهوه نور غیر مستقیم را به نور مستقیم خورشید ترجیح می دهند. آفتاب مستقیم منجر به سوختگی برگ ها می شود، بنابراین گلدان های خود را نزدیک پنجره قرار دهید، اما نه مستقیماً در مقابل پنجره.
 • خاک: را آماده کنید. گیاهان قهوه خاک اسیدی با زهکشی خوب را ترجیح می دهند – حدود 6.5 ایده آل است – بنابراین برای افزایش PH کمی پیت ماس ​​اسفاگنوم را به خاک گلدان اضافه کنید.
 • گیاه: یک گلدان را با زهکشی خوب (چند سوراخ زهکشی) دو سوم پر از مخلوط خاک کنید. گیاه را به آرامی از ظرفش جدا کنید و در خاک قرار دهید تا قسمت بالای ریشه ها درست زیر لبه گلدان جدید باشد. با مخلوط گلدانی بپوشانید و به آرامی بکوبید.
 • آب: برای استقرار ریشه ها به خوبی آبیاری کنید. با آبیاری منظم، خاک را مرطوب، اما نه خیس نگه دارید. از خشک شدن کامل خاک خودداری کنید، زیرا کمبود رطوبت می تواند برای رشد گیاه مضر باشد.

4 نکته برای پرورش قهوه در خانه

کلید کاشت قهوه در خانه، یادآوری مناطق نمادین کشت قهوه در سراسر جهان است: دامنه کوهی مرطوب و استوایی با خاک غنی و نور خورشید.

 1. رطوبت را حفظ کنید. گیاهان قهوه در دماهای گرم – حدود 70 تا 80 درجه فارنهایت در طول روز – بهترین رشد را دارند و به رطوبت زیادی نیاز دارند. برای کمک به افزایش رطوبت هوا، گیاه قهوه را به طور منظم مه پاش کنید، روی یک مرطوب کننده قابل حمل سرمایه گذاری کنید یا آن را روی یک سینی سنگریزه پر از آب قرار دهید.
 2. به طور مرتب کود دهی کنید. در طول فصل رشد مارس تا اکتبر هر دو هفته یکبار از کود مایع غنی از نیتروژن ضعیف استفاده کنید. کود دهی باعث تشویق تولید گیلاس در گیاهان بالغ می شود.
 3. اوایل بهار هرس کنید. گیاهان قهوه، حتی گیاهان سرپوشیده، می توانند تا 15 فوت رشد کنند مگر اینکه به طور منظم هرس شوند. حتی تولیدکنندگان قهوه نیز گیاهان را در ارتفاع 6 فوتی قابل کنترل‌تر نگه می‌دارند، بنابراین نگران نباشید که با هر بریدگی بیش از حد تهاجمی باشید. در اوایل بهار، ساقه های بلند را کوتاه کنید تا شکل گیاه فشرده شود. همیشه برش هایی را با زاویه 45 درجه درست بالای جایی که برگ به ساقه می رسد ایجاد کنید.
 4. برای تشویق رشد، گلدان را تعویض کنید. هر بهار اندازه گلدان را ارتقا دهید تا رشد جدید را تشویق کنید. اگر ترجیح می دهید گیاه را کوچک نگه دارید، توپ ریشه را هرس کنید و آن را در گلدان فعلی نگه دارید.

نحوه برداشت دانه های قهوه

حدود پنج سال طول می کشد تا بوته های قهوه شروع به باردهی کنند، اما اگر بیش از چند گیاه دارید، ممکن است بتوانید دانه های قهوه را به اندازه کافی برای برشته کردن یک یا دو وعده برداشت کنید. در بهار به دنبال گل های معطر و سفید باشید. در گیاهان بالغ، گیلاس قهوه، میوه های قرمز کوچکی که شبیه زغال اخته است، به دنبال آنها خواهد بود.

برای برداشت دانه‌های قهوه خود، گیلاس‌های رسیده قهوه را بچینید و دو دانه قهوه را از هر میوه جدا کنید، دقیقاً مانند هسته‌های یک گیلاس واقعی. میوه ها را دور بریزید، دانه ها را بشویید، سپس آنها را به صورت یک لایه روی توری سیمی پهن کنید. دانه ها را در مکانی آفتابی قرار دهید و اجازه دهید به مدت یک هفته خشک شوند. در این مرحله، می‌توانید آن‌ها را با استفاده از روش برشته کردن دلخواهتان برشته کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.