همه چیز درباره قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو

وقتی در مورد قهوه اسپرسو صحبت می کنیم در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟ نام اسپرسو در اصل ایتالیایی است. اولین بار در حدود سال 1900 ابداع شد و در ترجمه آزاد به معنای یک فنجان قهوه است که به صراحت برای شما دم کرده است. امروزه اغلب متوجه می‌شوید که مردم به اشتباه آن را «expresso» تلفظ یا تلفظ می‌کنند.

اسپرسو

اسپرسو

اسپرسو می تواند بسیار گیج کننده باشد. آیا این یک شات غلیظ تلخ کافئین است؟ از کجا سرچشمه گرفته است؟ آیا می توانید از شیرین کننده ها استفاده کنید؟ کف خامه ای روی کباب اسپرسو چیست؟ چگونه باید اسپرسو بنوشید؟ بخشی از سردرگمی به دلیل تهیه نامناسب اسپرسو است. اسپرسوی درست دم شده با استفاده از دستگاه اسپرسوساز پمپی یا اهرمی تهیه می شود. این یک هنر و یک علم است. بنابراین چه چیزی یک اسپرسوی واقعی را می سازد؟

دانه قهوه

آیا دانه است؟

خیر. بازاریابی نادرست و دهان به دهان اشتباه باعث شده است که بسیاری از افراد این تصور را ایجاد کنند که نوع دانه تعیین کننده اسپرسو بودن یا نبودن آن است. این درست نیست. از هر نوع دانه قهوه عربیکا و قهوه روبوستا می توان برای خرید قهوه اسپرسوی خوب استفاده کرد.

رست قهوه

آیا این رست قهوه است؟

نه. افکار عمومی ممکن است شما را به این باور برساند که اسپرسو باید یک رست بسیار تیره باشد. با این حال رست اسپرسو از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. در کالیفرنیا، به احتمال زیاد با رست تیره یا «فرانسوی» مواجه خواهید شد. در سواحل شرقی ایالات متحده، اغلب رست سبک ترجیح داده می شود. و در شمال ایتالیا معمولاً از رست متوسط استفاده می شود. از هر رست می توان برای تهیه اسپرسوی خوب استفاده کرد. این کاملا سلیقه ای است.

آیا همه دستگاه‌های اسپرسوساز واقعاً دستگاه‌ اسپرسوساز هستند؟

نه. ماشین‌هایی وجود دارند که برچسب «اسپرسوساز» دارند که واقعاً دستگاه‌ اسپرسوساز واقعی نیستند. این ماشین‌ها عموماً ماشین‌های برقی به سبک موکا هستند که برای فشار دادن آب به قهوه آسیاب شده بر فشار بخار متکی هستند. فشار بخار فقط می تواند تا 1.5 BAR یا 50 PSI فشار ایجاد کند. یک دستگاه اسپرسوساز واقعی باید حداقل فشار 9 BAR یا 135 PSI (پوند بر اینچ مربع) را تولید کند تا آب را وارد بستری از قهوه آسیاب شده ریز و فشرده کند. موکا ظرف های بخار رانده اغلب در فروشگاه های بزرگ فروخته می شوند. آنها معمولاً شامل 4 فنجان هستند.

اسپرسوسازهای واقعی با پمپ یا اهرم کار می کنند.

پس اسپرسو چیست؟

قهوه اسپرسو 1 تا 2 اونس است. یک شات قهوه دم کرده با فشار با استفاده از 6.5 تا 7.5 گرم (حدود 1 قاشق غذاخوری) قهوه ریز آسیاب شده. دم کردن حدود 25 تا 30 ثانیه طول می کشد. اگر اسپرسو به درستی دم شود، لایه ای از کرم طلایی تیره غنی روی سطح ظاهر می شود. این کرم یکی از شاخص های یک اسپرسو با کیفیت است. درست کردن یک اسپرسوی عالی واقعا یک هنر و همچنین یک علم است.

نوشیدن یک قهوه اسپرسو نیز می تواند یک هنر باشد. در یک کافه ایتالیایی، ممکن است شاهد باشید مشتریانی که در حالی که فنجان و نعلبکی را در دست دارند، عطر آن را استشمام می کنند و سپس کل نوشیدنی را در 3 یا 4 لقمه می نوشند. این مراسم با ضربه محکم اما به آرامی فنجان بر روی نعلبکی به پایان می رسد.

افزودن شکر به اسپرسو یک روش پذیرفته شده در ایتالیا است و هیچ شرم آور نیست که شکر را به نوشیدنی خود اضافه کنید. اما یک اسپرسوی واقعا عالی نوشیدنی بدون هیچ گونه افزودنی لذت بخش است. سپس می توانید طعم اسپرسو را کاملاً بچشید و درک کنید.

و بنابراین می توانید شروع به درک اسپرسو مدرن، نحوه درست تهیه آن و سنت های پشت این نوشیدنی فوق العاده کنید.

قیمت قهوه اسپرسو در ایران به صورت بیرونبر حدود ده هزارتومان تا بیست هزار تومان و اگر داخل کافه سرو شود از چهل هزارتومان تا شصت هزارتومان است.

دانه

هسته اسپرسو دانه قهوه است. دانه قهوه از قلب گیلاس قهوه است. این گیلاس های قهوه روی درختانی رشد می کنند که در آب و هوای گرمسیری و در ارتفاعات بین 2000 تا 6000 فوت از سطح دریا رشد می کنند.

همه انواع گیلاس های قهوه با دست یا مکانیکی چیده می شوند. گیلاس های دست چین شده به دلیل تضمین کیفیت بهتر، تقریبا همیشه بهترین هستند. این روش برداشت اغلب عاملی برای افزایش هزینه لوبیا ممتاز است. سپس گیلاس ها پردازش و بسته بندی می شوند تا “به بازار بیاورند”. در هر گیلاس دو دانه وجود دارد. قهوه در این حالت برشته نشده ارسال می شود زیرا قهوه بو داده نشده یا “سبز” را می توان برای مدت طولانی تری نسبت به دانه های برشته شده، تا دو سال در شرایط نگهداری مناسب نگهداری کرد.

تمام قهوه ها در نهایت برشته می شوند. قهوه واقعاً خوب درست قبل از دم کردن برشته می شود، زیرا میانگین ماندگاری دانه های قهوه بو داده فقط دو هفته است. پس از آن، کیفیت دانه به سرعت شروع به نزول می کند. طعم و عطر می تواند به سرعت محو شود.

مانند بسیاری از جنبه های دیگر قهوه، و به طور خاص اسپرسو، برشته کردن خوب نیز هنری با پایه ای محکم در علم است. دانه ها در ظرف های دایره ای با دمای تقریبی 450 درجه فارنهایت به مدت 10 تا 20 دقیقه برشته می شوند. برای انطباق با دستگاه مخصوص برشته کردن و ترجیحات برشته کن، زمان و دمای برشته کردن ممکن است تنظیم شود. این تنظیم به عنوان “پروفایل برشته کردن” شناخته می شود.

بعد از تفت دادن، دانه ها برای گاز زدایی باید 12 تا 36 ساعت استراحت کنند. گازهای مختلف تولید شده توسط فرآیند برشته کردن در این مرحله استراحت آزاد می شوند. فرآیند برشته کردن باعث ایجاد انواع تغییرات شیمیایی در دانه قهوه می شود. دانه های قهوه برشته شده حاوی 1500 ماده شیمیایی هستند که برای ایجاد طعم متمایز قهوه شما با هم تعامل دارند. و بنابراین می توانیم درک کنیم که این نوشیدنی به ظاهر ساده واقعاً بسیار پیچیده است.

ماشین اسپرسو ساز

قهوه اسپرسو مدتی است که وجود داشته است. لوئیجی بزرا اولین دستگاه اسپرسوساز بخار را در سال 1901 ثبت اختراع کرد. او ساخته خود را Tipo Gigante نامید. در سال 1905، Desidero Pavoni حق اختراع Bezzera را خرید و آن را به عنوان Pavoni Ideale به بازار آورد. این ماشین های اولیه بسیار شبیه آبجوسازی مدرن به سبک موکا بودند.

اسپرسوساز مدرن اولین بار در سال 1947 آغاز شد، زمانی که Gaggia با دستگاه Crema Caffe اهرمی پیستونی صنعت را متحول کرد. این اولین دستگاه از ماشین های شگفت انگیزی بود که قادر به تولید مداوم فشارهای بالا برای تولید اسپرسو بود. کافه گاگیا کرما به دلیل سهولت کار و قیمت مناسب برای استفاده تجاری ایده آل بود. فرهنگ اسپرسو ایتالیا واقعا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.