فیکا سنت مرسوم نوشیدن قهوه در سوئد

فیکا سنت مرسوم سوئدی ها

اتفاق نظری راجع به اینکه کلمه فیکا از کجا آمده است، وجود ندارد. نظریه ی متفاوتی در مورد چگونگی پیدایش این کلمه وجود دارد. به گفته لارس گونار اندرسون که زبان شناس است، کلمه فیکا از کافی می آید. امروزه این یک کلمه رایج در زندگی روزمره اکثر سوئدی ها است، حتی کلمه ای است که تمایلی به ترجمه آن به زبان های دیگر ندارند، زیرا معنای واقعی کلمه کمی ناپدید می شود.

در بسیاری از محل‌های کار سوئد، این سنت مرسوم است که صبح و بعد از ظهر، زمانی که کارمندان در یک فضای مشترک هستند، گرد هم می آیند تا باهم قهوه بنوشند. “نوشیدن قهوه” معمولاً با نوشیدن قهوه و خوردن شیرینی همراه است، که اغلب به صورت نان شیرین یا کلوچه است. خرید قهوه و نوشیدن آن در سوئد سنت دیرینه ای دارد، از زمان معرفی این نوشیدنی در قرن هجدهم عمدتاً در قهوه خانه ها نوشیده می شد.

سوئدی ها به طور حتم در یک تجمع رسمی یا با افراد زیادی این سنت را انجام نمی دهند، بلکه بیشتر تمایل دارند که با همکاران، هم کلاسی ها، خانواده و یا دوستانشان فیکا داشته باشند.

شیرینی مخصوص فیکا

شیرینی‌هایی مانند رول دارچینی، کیک شکری، کیک پرنسس، توپ شکلاتی و همچنین انواع کوکی ها نیز از ویژگی های فرهنگ فیکا در سوئد هستند. همچنین فرهنگ متفاوتی از کافی شاپ وجود دارد. عنوان مثال در مورد ترتیبی که معمولاً انواع مختلف شیرینی قهوه خورده می شود، در چه زمانی از روز قهوه می نوشید و کدام انواع قهوه در مناسبت ها و زمان های مختلف سال خورده می شود، صدق می کند.

فیکا آداب نوشیدن قهوه

پیدایش فیکا

در اواخر قرن بیستم، مهمانی‌های قهوه در خانه رواج خود را از دست داد و از دهه 1980، کافی شاپ ها به شکل‌های ساده‌تر به مکان‌های ملاقات تبدیل شدند. می توان گفت که هم نوشیدن قهوه در گذشته و هم فیکای امروزی چارچوبی برای تبادلات اجتماعی شکل می دهند. یکی از دلایل ماندگاری این سنت، توانایی آن در ترکیب روش‌های جدید تهیه، سرو و معاشرت با قهوه و نان قهوه است. سوئدی‌ها امروزه یکی از قهوه‌خورترین مردم جهان هستند.

نوشیدن قهوه در ابتدا مختص مردان بود و به اصطلاح در قهوه خانه ها صورت می گرفت. حضور زنان برای شرکت در نوشیدن قهوه رسمی با شیرینی‌ در قرن نوزدهم به رایج شد. تعطیلات منظم صبح و بعدازظهر در کارخانه ها به همان اندازه ظهور فرهنگ قهوه سوئدی ضروری بوده است.

سوئدی ها عاشقان فیکا

سوئدی‌ها فیکا را دوست دارند، مفهومی که در سطح بین‌المللی نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. مفهوم فیکا بسیار بیشتر از “نوشیدن یک فنجان قهوه” است. فیکا، زمانی برای بهبودی روابط با همکاران، دوستان یا خانواده است، که در واقع صرفا شامل نوشیدن یک فنجان قهوه نمی شود.

عادات قهوه سوئدی ها

بر اساس آمار نروژ، در سال 2015، سوئدی ها بیش از هر زمان دیگری برای قهوه هزینه کرده اند، که تقریباً 300 درصد از سال 2008 افزایش یافته است. در سال 2015، سوئدی ها به طور متوسط ​​210 کرون برای هر نفر در ماه برای قیمت قهوه هزینه کردند و این امر نشان دهنده ی این است که استراحت با قهوه برای این ایالت متحده مهم است.

رکورد داران مصرف قهوه

بر اساس نظرسنجی دیگری، مصرف قهوه در شمال و مرکز نورلند بیشترین میزان مصرف را دارد، جایی که 51 درصد اظهار داشتند که حداقل دو بار در روز قهوه می نوشند، با این که این آمار در استکهلم به 17 درصد می رسد. اکثر اوقات استراحت با قهوه در ساعات کاری انجام می شود که آن را به بخش طبیعی از زندگی روزمره در دفترکار تبدیل می کند. ما در محل کار به طور متوسط ​​روزانه 16 دقیقه در دفتر قهوه می خوریم که در مجموع 7.5 روز کاری در سال است.

بازیافتن انرژی با فیکا

محققانی هم هستند که می گویند باید در محل کار قهوه بیشتری بخوریم. البته صرفا نوشیدن آن مطرح نیست، بلکه استراحت مشترکی است که تأثیرات مثبتی به همراه دارد. استراحت با قهوه به کارکنان اجازه می دهد تا بهبودی لازم را کسب کنند، که به نوبه خود آنها را پرانرژی و کارآمد می کند. استراحت قهوه باعث گفتگوهای کوچک می شود و باعث افزایش اجتماع بین کارمندان می شود.

فیکا آداب نوشیدن قهوه

قهوه رایج ترین نوشیدنی بعد از آب

به طور متوسط، سوئدی ها 2-3 فنجان قهوه در روز می نوشند سوئدی ها عاشق این نوشیدنی جادویی هستند! که حدودا هشت کیلو قهوه برای هر نفر در سال است و رایج ترین نوع قهوه که در محل کار می نوشیند قهوه دم کرده است. سوئد یکی از بزرگترین مصرف کنندگان قهوه است، بعد از آن ایالات متحده آمریکا، آلمان و ایتالیا بیشترین مصرف قهوه را در جهان دارند. نوشیدن قهوه در واقع آنقدر رایج است که بعد از آب رایج ترین نوشیدنی است. اما اگر به رایج ترین نوشیدنی که می خرند نگاهی بیندازیم، دقیقاً قهوه است که جایزه اول را به خانه می برد.

جمع بندی

فیکا سوئدی در بخش‌های بزرگی از جهان شناخته شده است، اما مهم‌تر از همه در محل کار سوئد رایج است. استراحت با قهوه در ساعات کاری ابزاری است که توسط محققان توصیه می شود تا به کارکنان این زمان را بدهند که به نوبه خود می تواند خستگی را در مواقع استرس زا را کاهش دهد. قهوه، در واقع خریدارترین نوشیدنی در کل جهان است.

از این رو قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب است. تهیه ی بهترین قهوه را به لویا کافی بسپارید. لویا کافی ارائه دهنده ی انواع قهوه چون قهوه روبوستا، قهوه عربیکا، قهوه اسپرسو و… است.

[1]https://www.isof.se/lar-dig-mer/levande-traditioner/forslag/2015-04-27-fika

References

References
1 https://www.isof.se/lar-dig-mer/levande-traditioner/forslag/2015-04-27-fika

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.