طعم های قهوه | نُت های قهوه

طعم های قهوه

طعم های قهوه مارا هنگام خرید قهوه گیج میکند.خب، مطمئناً گیج‌کننده است و باعث می‌شود تجربه خرید قهوه ما کمی زمان‌برتر باشد. به من اعتماد کنید، این تجربه ای است که اکثر ما می توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم!

این نت‌های طعمی، مانند «میوه‌ای» یا «کارامل» ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسند و مردم تصور اشتباهی در مورد این واقعیت دارند که اینها طعم‌های اضافه شده به دانه هستند. ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد. قهوه عربیکا و قهوه روبوستا دارای نت های متفاوتی هستند.

طعم قهوه

تعریف طعم، عطر:

طعم: چشایی حسی است که زبان تجربه می کند و احساسات شوری، شیرینی، ترشی، تلخی و خوش طعمی را توصیف می کند.

عطر: عطر حس بویایی است که از طریق بینی و از پشت دهان که حفره های بینی و دهان به هم مرتبط هستند تجربه می شود. اکثر چیزهایی که ما به عنوان طعم تجربه می کنیم از رایحه آن گرفته شده است. عطر نقش غالبی در تمایز طعم ها دارد.

نت های چشایی چیست؟

بیایید اینجا را روشن کنیم، نت های مزه فقط توصیف کننده هستند و طعم های اضافه ندارند.

قهوه دارای ترکیب پیچیده ای از طعم های ذاتی متعدد بر اساس نحوه رشد و فرآوری آن است. ترجیحات قهوه مردم بیشتر بر اساس دو عامل است: عطر و طعم. بنابراین نت‌های طعمی اساساً فقط راهنمای سریع عطر و طعم قهوه هستند. این پروفیل های رایحه به همراه پروفایل های طعم دهنده به تمایز انواع قهوه و رست کمک می کنند. قهوه‌های برشته‌شده سبک در مقایسه با قهوه‌های برشته‌شده تیره‌تر که معمولاً طعم مشابهی دارند، سطوح بالاتری از نت‌های متمایز را حفظ می‌کنند. جنبه‌های دیگری که بر عطر تأثیر می‌گذارند روش‌های دم کردن، منشأ قهوه، گیاهان و جانوران اطراف گیاهان قهوه، روش‌های فرآوری و تعداد بیشماری از عوامل دیگر است.

پاک کردن تا اینجا؟

بیایید سعی کنیم آن را بهتر درک کنیم.

قهوه در پایان روز طعمی شبیه به خود قهوه خواهد داشت، لازم نیست نگران آن باشید. نت های طعمی فقط انحراف های ظریف از طعم طبیعی قهوه هستند. به همین دلیل است که اصرار داشتم که این نت های طعمی را به عنوان طعم دهنده در نظر نگیرم.

به عنوان مثال، در نهایت قهوه ای با طعم خربزه خریداری می کنید. قهوه مزه خربزه یا آب میوه نخواهد داشت. بلکه فقط کمی شیرینی و طعم میوه ای خواهد داشت و همچنان طعمی شبیه قهوه ای که می شناسید دارد.

نت شکلاتی قهوه

چرخ طعم قهوه چشنده

این چرخ توسط Specialty Coffee Association و World Coffee Research برای سازماندهی و فهرست بندی بهتر طعم های موجود در قهوه ایجاد شده است. این چرخ طعم چیزی نیست جز نوعی نقشه که در آن قهوه شما نقطه شروع است و طعم دلخواه شما مقصد خواهد بود. برای درک بهتر استفاده از چرخ، از مرکز از طعم های عمومی تر شروع کنید و به سمت بیرون به سمت طعم های خاص حرکت کنید. برای مثال، اگر از «آجیل» شروع کنم، ترجیح مزه‌ای من به «فندق» تبدیل می‌شود.

نت های مزه ای شکلات، شکرهای کاراملی شده و برشته (شکلات تیره، کارامل، بادام برشته شده، برشته، دودی، تنباکو، مالت، ادویه های پخت، ملاس) معمولاً قهوه هایی را توصیف می کنند که تیره تر برشته می شوند (برای مدت طولانی تر در دمای بالاتر برشته می شوند) تا نرم شوند یا اسیدیته را خاموش می کند و بدن، تعادل و غنا را برجسته می کند. ما این قهوه‌ها را سنتی‌تر، کلاسیک‌تر یا قابل دسترس‌تر توصیف می‌کنیم. این قهوه‌ها اغلب به‌عنوان متعادل، پر بدن، غنی یا پررنگ توصیف می‌شوند.

نت های مزه مرکبات، میوه ها و گل ها (آهک، نارنگی، شکوفه پرتقال، یاس، تمشک) معمولاً قهوه هایی را توصیف می کنند که سبک تر برشته می شوند تا اسیدیته دلپذیر قهوه را برجسته کنند. ما ویژگی این قهوه ها را سبک، روشن، سرزنده، پر جنب و جوش، آبدار یا پیچیده توصیف می کنیم.

همه چیز به ترجیحات بستگی دارد!

تصمیم گیری در مورد طعم و مزه مناسب که برای شما مناسب تر است می تواند در آغاز کار بسیار دشوار باشد. من پیشنهاد می کنم ابتدا ترجیحات قهوه خود را با توجه به زمانی که قهوه خود را می نوشید و بر طعم آن تمرکز کنید، درک کنید.

نت های “وانیل”؟ همانطور که جرعه جرعه می نوشید، ببینید آیا واقعاً می توانید طعم آن را بفهمید. من به شما توصیه می کنم این کار را انجام دهید زیرا ذائقه هر کس متفاوت است و کاملاً مشکلی نیست اگر در قهوه خود نت هایی از وانیل پیدا نکنید حتی اگر نت های طعم آن را نشان دهند!

تفاوت در نت ها تاثیری در قیمت قهوه ندارد و بسته به دانه است.

نت های قهوه

چرا نمی توانم برخی از این طعم ها را تشخیص کنم؟

چشیدن به تمرین نیاز دارد (خوشبختانه نوشیدن قهوه خوشمزه است و می توان آن را روزانه انجام داد). قهوه با طعمی از خربزه با طعمی از شیرینی و کیفیت میوه ای که یادآور چیزی مانند طالبی است مشخص می شود. طعم خربزه تازه و آبدار نخواهد داشت. این هنوز قهوه است، اما به طور نامحسوس میوه ای که حس می کنید ممکن است باعث شود به خربزه فکر کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که سلیقه ها ذهنی هستند. حتی طعم خربزه های واقعی بر اساس اینکه اهل کجا هستند، در فصلی که هستند یا میزان رسیده بودنشان متفاوت است، بنابراین مزه خربزه برای طعم دهنده ممکن است شبیه خربزه ای نباشد که شما می شناسید.

آنچه شما میل می کنید همیشه یک کیفیت شخصی خواهد داشت زیرا نقاط مرجع شما برای چشیدن با دیگران متفاوت است. در نهایت، یادداشت‌های مزه‌سازی به‌منظور راهنمایی طراحی شده‌اند تا به ما ایده بهتری درباره آنچه قهوه‌های مختلف ارائه می‌دهند و ارتباط آن‌ها با یکدیگر ارائه دهند. قرار نیست آنها تنها عبارات صحیحی باشند که قهوه شما می تواند داشته باشد. چشیدن امتحانی نیست که بتوانید در آن شکست بخورید، اما چیزی است که می توانید با تمرین در آن بهتر شوید. در پایان روز، نت‌های مزه‌سازی قرار است ما را به سمت عناصری از قهوه راهنمایی کنند که برجسته‌تر هستند و ما را به قهوه‌ای هدایت می‌کنند که از آن لذت می‌بریم و از آن قدردانی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.